Postrzeganie świata jako przestrzeni wspólnej dla żywych i duchów jest obecne w wielu kulturach, dlatego coraz popularniejsze w Polsce świętowanie Halloween nie jest tak wyjątkowe, jak mogłoby się wydawać. Macie już pomysł, jak przygotować przyjęcie z okazji Halloween dla dzieci?

Skąd się wzięło Halloween?

Halloween to skrót od angielskiego All Hallows’ Eve – wigilii Wszystkich Świętych. Nasi przodkowie od wieków celebrowali koniec lata, mając jednocześnie świadomość złowieszczości nadchodzącej zimy – a Celtowie z Brytanii i Irlandii tysiące lat temu robili to w magicznej scenerii. Wierzono, że w noc na przełomie października i listopada zaciera się granica pomiędzy naszym światem a krainą umarłych, dlatego duchy tak tłumnie mogą odwiedzać nasze domy – nie zawsze są to jednak duchy naszych bliskich zmarłych

Aby zniechęcić złe duchy, rozpalano ogniska i zakładano maski mające odstraszać nieproszonych gości. To samo zadanie miały pełnić dynie i inne warzywa na tyle duże, by można było w nich wydrążyć widoczne z daleka twarze, które miały przegnać intruzów… A czy wy macie już gotowe dynie? Najwyższa pora rozpocząć przygotowania do zabawy Halloween dla dzieci!

Pomysł na Halloween dla dzieci

Zacznijmy od początku, czyli od scenografii. Niezbędne są oczywiście dekoracje w jesiennych barwach – suche liście, świeczki, pajęczyny i dorodne dynie na Halloween. Idealne okazy przygotujcie wspólnie, aby stały się motywem przewodnim imprezy – zarówno jako zdrowy deser w postaci dyniowych muffinek, jak i dyniowych lampionów, które wraz z uczestnikami imprezy możecie wydrążyć i wystawić w oknach.

A skoro już o dyniowych przysmakach mowa, to nie zapomnijcie o odpowiednich przekąskach. Strasznie pyszne ciasteczka w wersji mumii, zombie czy Frankensteina zachwycą wszystkich uczestników zabawy. Nie może zabraknąć również kanapeczek – może uda się Wam je jakoś „strrrasznie” przystroić?

Świetnie udekorowane wnętrze to idealne tło dla kreatywnych kostiumów. Przebranie dla dzieci na Halloween musi być wygodne, aby dało się w nim spędzić całe przyjęcie, a jednocześnie efektowne. Kostiumy na Halloween dla dzieci zazwyczaj nie wymagają wielu specjalnych przygotowań czy zakupów. W tym celu często można skorzystać z zawartość szafy innych domowników. 

Warto również sprawdzić sąsiedzkie wymianki i materiały zero waste, aby stworzyć kostium bez zbędnych wydatków. Podobnie jak bohaterka książeczki „Wielki bal” możecie wspólnie i własnoręcznie przygotować wyjątkowy strój – dzięki temu z pewnością będzie oryginalny, a spędzony razem czas pozwoli stworzyć coś niepowtarzalnego. Dobrze dobrane przebranie halloweenowe dla dzieci to podstawa do strasznie fajnej zabawy. Może urządzicie konkurs na najlepszą kreację?

Wielki bal

A co jeśli brakuje wam pomysłów na przebranie na Halloween dla dzieci? 

Na pomoc przychodzi szykujące się na przyjęcie uwielbiane przez dzieci Ziarenko ze Smacznej Bandy. „Niesforne Ziarenko i straszny wieczór” to doskonały przykład na to, że wybór kostiumu na Halloween nie zawsze jest prosty, a nie wszystkie pomysły są wygodne i przyjemne. A przecież Ziarenko nie zostawiło sobie przygotowań na ostatnią chwilę, a nad oryginalnym strojem myślało od dawna. Od tak dawna, że ze stresu prawie zapomniało się dobrze bawić! Bez względu na niezwykłość kostiumu, pokaż dziecku, że strój jest tylko dodatkiem do miło spędzonego wieczoru i zabaw w ulubionym towarzystwie. 

Niesforne Ziarenko i straszny wieczór

A skoro przebranie na Halloween dla dzieci już gotowe, dom udekorowany a smakołyki czekają na łakomczuchów, czas zacząć zabawy – tylko czym wypełnić czas?

Przerażająco ciekawe zabawy na Halloween dla dzieci

Koniec października to czas, kiedy dobrze jest się trochę pobać w gronie przyjaciół, dlatego gry i zabawy powinny przewidywać nawet niewielkie elementy „dreszczyku”. Może on skrywać się nie w samym strachu, ale w upiornej scenografii czy przełamywaniu lęków. 

  1. Poszukiwanie skarbów – dobrze znana i lubiana zabawa, w której maluchy mogą rozwijać detektywistyczne zdolności, tym razem może odbywać się w całkiem wyjątkowej atmosferze. Skarb ukryty został w pajęczej sieci czy w dyniowej fortecy? A może jest chroniony przez mumię? 
  2. Przygotuj kociołek czarownicy, w którym, w zależności od wieku gości, umieścisz hasła albo obrazki,– mali imprezowicze mogą wylosować karteczkę z tematem do stworzenia upiornej, magicznej albo przerażającej historyjki, a każda kolejna osoba losująca dopowiada dalszy ciąg. To świetna zabawa integracyjna, dzięki której pobudza się wyobraźnię i miło spędza czas.
  3. Możecie również zorganizować halloweenowy wernisaż prac artystycznych, w którym znajdzie się miejsce na ciekawe kolorowanki, autorskie obrazy, a może nawet rzeźby. Wybierzcie wątek przewodni i stwórzcie fantastyczny zbiór dzieł sztuki
  4. Oczywiście nie mogłoby zabraknąć tradycyjnej zabawy w cukierek albo psikus! Choć to stosunkowo nowy zwyczaj w naszym kręgu kulturowym, bardzo dobrze się przyjmuje i coraz chętniej otwieramy drzwi dla małych przebierańców. Najlepiej skonsultuj jednak sprawę z sąsiadami, aby przynajmniej niektórzy przygotowali smakołyki dla najmłodszych. Warto też, by osoby, które chcą przyjąć małych przebierańców w jakiś umówiony wcześniej sposób oznaczyli swoje drzwi.– to pozwoli uniknąć rozczarowań.

Najprostszy pomysł na Halloween dla dzieci? Daj im się wykazać! Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, choć czasem może potrzebować zachęty i inspiracji. Warto pozwolić dzieciom na przejęcie inicjatywy i świętowania w taki sposób, jaki najbardziej im odpowiada.