Dziecku niełatwo jest skupić się na nauce! Zwłaszcza kiedy dookoła tyle bodźców, rozpraszaczy przyciągających uwagę. Jeśli dodatkowo Twoja  pociecha uczy się przez internet, jest jej o wiele trudniej. Dlatego warto jej pomóc. Sprawdź, co zaradzić na brak koncentracji u dziecka i jak ułatwić mu skupienie się.

Czy brak skupienia u dziecka zawsze oznacza problemy?

Trudności w skupieniu na zadaniu przez dłuższy czas to u dzieci nic niezwykłego. Maluchy łatwo porzucają zajęcie, aby skupić się na zabawie, a następnie robić coś zupełnie nowego. To normalne, bo uwaga jest jeszcze zupełnie nietrwała i dziecko rozprasza się przez różne bodźce, wybierając ten najatrakcyjniejszy. Problemy z koncentracją u dziecka nie powinny niepokoić, jeśli maluch nie ukończył jeszcze 5 roku życia. W wieku wczesnoszkolnym powinien za to umieć skupić się na jednej czynności bez rozkojarzenia i wielokrotnego powtarzania. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy trenować umiejętności koncentracji z młodszymi dziećmi.

Jak nauczyć dziecko skupienia?

Aby ćwiczyć z dzieckiem koncentrację, sięgnij na przykład po książeczki. Najlepiej sprawdzą się te z prostym układem i znanymi bohaterami. W innym wypadku u dziecka mogą pojawić się liczne pytania, a to prowadzi do… rozproszenia uwagi. Pamiętaj, by wybierać ciekawe, wciągające historie. Takie „zanurzenie się” w temacie będzie dla dziecka pierwszym krokiem do koncentracji.

Jednym z przykładów książeczek do ćwiczenia koncentracji są arkusze zadań z Muminkami: „Szukaj i znajdź. Muminki w lesie” oraz „Szukaj i znajdź. Muminki i morze”.

Zadania w tych książeczkach dostosowane do potrzeb dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z edukacją. Znajdziecie tam ciekawe materiały do pracy nad koncentracją. Każda strona zawiera kolorowe ilustracje z przygodami rodziny Muminków, Małej Mi czy Hatifnatów.

Jedna strona to zazwyczaj kilka różnych zadań (połącz w pary, odnajdź, policz). Każde zadanie rozwija inne umiejętności i odpędza widmo nudy. Pamiętaj, że czas skupienia uwagi u maluszków nie jest długi. Spróbujcie rozwiązywać jedną stronę dziennie o stałej porze, aby ćwiczenia rozwijające stały się elementem codziennego rytuału. Systematyczność będzie dla dziecka w przyszłości cennym nawykiem.

Dziecko nie może się skupić na nauce? Sprawdź, jak mu pomóc

Jeśli mimo ćwiczeń dostrzegasz u starszego dziecka problemy z koncentracją, zwróć uwagę na Wasze codzienne zwyczaje. Nawet dieta może mieć wpływ na skupienie! Warto przemyśleć organizację czasu i przestrzeni. Szczególnie w kontekście nauki (także przez Internet), która jest ogromnym wyzwaniem dla koncentracji malucha. Poniżej znajdziesz 5 sposobów na poprawienie koncentracji dziecka.

Uporządkujcie miejsce do nauki

Niech z biurka znikną zbędne „zakłócacze” uwagi. Niechciane bodźce mogą być spowodowane nawet przez kubki i kartki w nieładzie, nie mówiąc już o zabawkach czy telefonie. Sprawdź też, czy dziecku wygodnie się siedzi i czy krzesło jest na odpowiedniej wysokości. Jeśli zaś dziecko wierci się przy biurku, zróbcie przerwy na przysiady, skoki, ćwiczenia rozciągające, które rozładują energię.

Zadbaj o świat wirtualny

Jeśli do nauki wykorzystujecie komputer, zainstaluj program do blokowania reklam, żeby nie pojawiały się podczas nauki. Maluchowi trudno będzie ponownie skupić uwagę. Znajdź czas, aby przejrzeć materiały do lekcji, zanim usiądziecie do nich wspólnie. Zbędne przewijanie i klikanie podczas zajęć online nie pomoże w rozwiązywaniu zadań. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, gdzie pojawi się jakie zadanie.

Przyzwyczaj dziecko do technologii

Zanim zaczniecie naukę przez internet, wypróbujcie kolorowanki, memory albo proste zadania za pomocą tabletu czy komputera. Skupienie uwagi jest zależne od wielu czynników, a ekran jest jednym z nich. Porozmawiajcie o tym, że technologia służy do nauki, pracy i rozrywki. Zwróć jednak uwagę dziecka na to, że – w nadmiarze – technologia szkodzi.

Zadbaj o systematyczność i regularność

Koncentracja u dziecka łączy się z liczbą dostarczanych mu bodźców. Łatwiej będzie skupić uwagę rano (pomiędzy 9 a 12), ponieważ wieczorem ze zmęczeniem kumulują się rozpraszacze całego dnia. Spróbujcie wykonywać zadania rano, stopniowo zwiększając czas poświęcony na ich rozwiązywanie.

Motywuj

Nie zapominaj o pochwałach! Przeczytaj na głos pozytywną odpowiedź od nauczyciela, kiedy dziecko ją dostanie. Po wykonanych zadaniach znajdźcie czas na relaks – bajkę, spacer czy taniec, aby rozładować energię. Pamiętaj, że dobra koncentracja znacznie ułatwia życie w każdym wieku, dlatego dbaj o jej rozwijanie także na wczesnych etapach życia dziecka. Dzięki temu oboje unikniecie złych nawyków w przyszłości.

Czytaj też: Jak chwalić dziecko?