Emocje dziecka to ogromne wyzwanie zarówno dla malucha i jego rodziców, jak i całego otoczenia. Podobnie jak w przypadku emocji u dorosłych, czasem trudno nam je nazwać, zrozumieć i okiełznać. Co możemy zrobić, żeby pomóc dziecku w radzeniu sobie z emocjami?

Trudne emocje u dzieci – jak sobie z nimi radzić?

Zdolność do odczuwania świata z pełną intensywnością emocji i wrażeń to jedna z tych umiejętności, którą większość z nas utraciła wchodząc w dorosłość. Nie wszystkie odczuwane emocje są jednak pozytywne, a z tymi najtrudniej sobie poradzić. Szczególnie maluchom, które konfrontują się z ogromem nowych sytuacji. Emocje u dzieci to niełatwy temat, dlatego wsparcie rodzica w procesie ich poznawania jest bardzo ważne.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami? Przede wszystkim wspieraj w trudnych sytuacjach i bądź wzorem do naśladowania. Otwarta rozmowa i reakcja rodzica ma kluczowe znaczenie w oswajaniu emocji u dziecka. Pamiętaj, aby opanować własne i nie dopuszczać do krzyku. Sposoby na rozładowanie emocji są różne, dlatego najlepiej zacząć od rozpoznania i nazwania tego, co odczuwamy. Pierwsze próby z pewnością będą niełatwym zadaniem, ale dzięki nim dziecko poczuje Twoje zaangażowanie i wsparcie. Żeby pomóc dziecku radzić sobie ze złością i gniewem, pokaż, że to co czuje jest zupełnie normalne i towarzyszy każdemu człowiekowi. Złość, zazdrość czy gniew również warto wyrazić – ale w sposób bezpieczny i zdrowy. Zadbaj o bezpieczną przestrzeń, w której trudne emocje będą mogły zostać wypowiedziane i wyrażone, w zależności od potrzeb malucha.

Zamiast wyciszać odczucia, spróbujcie znaleźć odpowiednie książki o emocjach dla dzieci, żeby wyrażać je tak, jak dziecko tego potrzebuje. Niezastąpionym przewodnikiem jest książka „Moje emocje” z serii Akceptuję, co czuję, w której znajdziecie mnóstwo pozytywnych i trudnych emocji, a także sposobów na ich przeżywanie. To książeczka skierowana dla kilkulatków, zawiera mnóstwo ćwiczeń i zadań, aby w ciekawy sposób wprowadzić dziecko w złożoność świata emocji. Ale nie tylko – na końcu znajdziesz poradnik dla opiekuna. Rolą dorosłego jest wspieranie i objaśnianie emocji, a razem z pewnością szybko znajdziecie najlepsze sposoby na rozładowanie emocji u dziecka.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Przedszkole i dom – miejsca pełne emocji

Nie musisz szukać odpowiedniego momentu na wprowadzenie w życie dziecka tematów związanych z różnorodnością emocji. Wiele z nich nieustannie odczuwa i obserwuje w swoim otoczeniu. Pierwsze przyjaźnie i pierwsze kłótnie w przedszkolu to moment, kiedy dziecko uczy się wiele o sobie i innych, rozwija empatię i umiejętność wspólnego działania.

Grupa rówieśnicza to ważna część życia dziecka, ale sposoby na rozładowanie emocji u dzieci możecie poznać też w domowym zaciszu. Dzięki bohaterom i ich przeżyciom, dziecku łatwiej będzie poznać i nauczyć się kontrolować różne uczucia. Jeśli maluch jeszcze nie wie, jak radzić sobie z emocjami, często czuje się osamotnione i wykluczone, szczególnie jeśli prowadzą one do gwałtownych wybuchów.

Basia i przyjaciele – oswajanie emocji z książkami dla dzieci

Sięgnijcie koniecznie po książeczki z serii Basia i przyjaciele – razem z rezolutnymi dziećmi, Twój maluch poczuje się raźniej i łatwiej będzie mu zrozumieć co czuje i jak sobie z tym poradzić. „Basia i przyjaciele. Marcel” to historia wrażliwego kolegi Basi. Choć jest przedszkolakiem, bardzo odpowiedzialnie opiekuje się gromadką zwierzaków i nie brakuje mu sił, aby pomagać kolejnym. To wesoła lekcja szacunku i empatii dla małych czytelników.

Kolejne emocje znajdziemy w książce „Basia i przyjaciele. Antek” – opowieści o chłopcu, który musi poradzić sobie z gniewem i zdenerwowaniem, szczególnie kiedy domowe obowiązki przeszkadzają mu w świetnej zabawie.

Obraz zawierający tekst, pudełko, kontener

Opis wygenerowany automatycznie

Z książeczki „Basia i przyjaciele. Titi” razem z nowym kolegą możecie dowiedzieć się, jakie znaczenie mają słowa, które kierujemy do siebie wzajemnie. Te złe przytłaczają i smucą, ale dzięki empatii i wsparciu przyjaciół łatwiej doceniać różnorodność świata. To także doskonała lekcja tolerancji.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Poznajcie też historie rówieśniczek z przedszkola: Anielka jest nową przyjaciółką Basi. Dziewczynki, a razem z nimi i czytelnicy, poznają różne powody do smutku i sposoby na radzenie sobie z nimi. Rozmowa i wzajemne wsparcie to najlepsze lekarstwo na trudne emocje u dzieci.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

„Basia i przyjaciele. Lula” to książeczka o problemach kuzynki Basi, Alicji, zwanej Lulą. To cenna historia dla ambitnych maluchów, które boją się, że nie sprostają oczekiwaniom rodziców i otoczenia. Lula bardzo stresuje się tanecznym wystąpieniem, bo chce, aby było doskonałe – radzenie sobie z presją i tremą jest częstym problemem wielu dzieci, na przykład przed występami w przedszkolu czy recytacją wierszyka.

Trudne emocje są ogromną częścią życia, dlatego warto je oswajać i poznawać od najmłodszych lat. Pokazuj dziecku, jak sobie radzić w różnych sytuacjach, dawaj dobry przykład i dbaj o rozwijanie inteligencji emocjonalnej malucha. Nazwane i znajome emocje stają się łatwiejsze do okiełznania, a wsparcie najbliższych ma ogromne znaczenie w zdrowym rozwoju.