Oswojenie dziecka z miastem powinno być procesem stopniowym. Wymaga ono cierpliwości i zaangażowania ze strony opiekunów. Bez względu na to, czy mieszkacie w mieście, czy wybieracie się do niego na wycieczkę, warto mieć pod ręką kilka uniwersalnych pomysłów na aktywne spędzenie czasu. Należy pamiętać także o zadbaniu o bezpieczeństwo malucha.

Atrakcje dla dzieci w mieście

Kreatywność i wyobraźnia dzieci sprawiają, że w każdym miejscu znajdują coś fascynującego. Ogrody botaniczne i zoologiczne, parki rozrywki, muzea i galerie sztuki, centra nauki i techniki, place zabaw, teatr, kino – to tylko niektóre atrakcje dla dzieci w mieście. Musimy pamiętaćo dostosowaniu aktywności do zainteresowań i wieku dziecka.

Miejskie atrakcje nie muszą być wyszukane. Oswajanie dziecka z miastem może się odbywać również poprzez oglądanie koparek, samochodów, budynków czy próby odczytywania nazw szyldów lub przystanków. Czynności te mogą stać się najlepszą zabawą. 

Czy wiesz, że… Spacer po mieście, parku, wyprawa na plac zabaw czy nawet przejażdżka tramwajem może być dla dziecka źródłem wielu emocji. Zwłaszcza jeśli po drodze jest szansa spotkania czegoś, co dziecko szczególnie lubi – np. auta.

Maluchy zainteresowane środkami transportu docenią wyprawę pozwalającą obejrzeć mnóstwo pojazdów. Najpierw o nich poczytajcie, a potem spróbujcie znaleźć ich jak najwięcej! Pomoże w tym książeczka „Pojazdy” z serii Akademia Mądrego Dziecka od wydawnictwa HarperCollins.

Przeczytacie tam o różnych rodzajach maszyn – od samochodu, przez pociąg, wóz strażacki czy samolot. Dodatkowo znajdziecie w niej ruchome elementy, które pozwalają dziecku aktywnie uczestniczyć w czytaniu. To doskonały przewodnik dla najmłodszych, który pomoże im poszerzyć zasób słownictwa.

Spacer po mieście

Każda pora roku oferuje dzieciom ciekawe doświadczenia. Niezależnie od sezonu, warto wybrać się na spacer i obserwować, jak zmienia się miejski krajobraz. Jesienią można pospacerować po parku i poszukać kasztanów, zimą przejść się ośnieżonymi uliczkami, wiosną wypatrywać oznak budzącej się do życia przyrody, a latem podziwiać kwiaty zdobiące ulice.

Spacer warto poprzedzić odpowiednią lekturą. O tym, jak ważne jest dbanie o zieleń w miastach, młodzi czytelnicy dowiedzą się z książki „Basia i tajemnice ogrodu”. Sympatyczna bohaterka wybiera się wraz z rodziną w wyjątkowe miejsce – Łazienki Królewskie, kryjące wiele tajemnic… Dziewczynka poznaje również mnóstwo ciekawostek przyrodniczych.

Wycieczka z „przewodnikiem”

Każda miejska wyprawa może stać się okazją do nauki i budowania relacji z dzieckiem. Skorzystajcie z książeczki „Zwiedzamy miasto” także z serii Akademia Mądrego Dziecka. Tym razem naszym towarzyszem będzie autobus (może to nim także będziecie się poruszać?). To on zabierze Was w niesamowitą podróż – zobaczycie mnóstwo domów, bawiące się dzieci, park ze zjeżdżalnią i tunel.

Dodatkową zaletą książeczki jest to, że możemy wyciągnąć autobus i ustawić go na odpowiednich miejscach na początku strony – dzięki temu rzeczywiście sunie po stronach książeczki. A małe rączki mogą ćwiczyć motorykę. Na każdej stronie znajdziecie także zadanie – do pokazania lub policzenia. Przenieście je do świata rzeczywistego!

Precz z nudą!

Dziecko w mieście z całą pewnością nie będzie się nudzić. Wiele miejsc może z pozoru wydać się maluchom nudna, ale nasz sposób opowiadania o zabytkach może wiele zmienić. Bo nawet wystawy czy stare zamki potrafią zainteresować najmłodszych. Sprawdźcie, jak zrobili to dorośli bohaterowie serii o Basi. Książeczka „Basia i skarby” opowiada o wyprawie na Wawel, którą zorganizował Stryjek Grzesiek. On naprawdę potrafi ciekawie opowiadać! Zobaczcie, jak udała się wyprawa do zamku i jakie skarby przywiozła ze sobą Basia.

Basia i skarby

Z kolei „Basia i wolność” to historia o wyjściu na wystawę. Nuda? Basia też tak myślała. Na szczęście okazuje się, że pozory mylą, a wystawa na temat wolności jest ciekawa. Zapraszamy do lektury!

Bezpieczne dziecko w mieście

Ruchliwe ulice, mnóstwo ludzi, duże odległości – to wszystko może być przytłaczające dla malucha. Zanim więc wybierzecie się na miejską wycieczkę, zadbajcie o to, by dziecko było bezpieczne w mieście. W tym celu należy omówić z nim najważniejsze zasady bezpieczeństwa, np. przechodzenie przez ulicę, trzymanie się dorosłego czy postępowanie w razie zgubienia się.

Przeczytaj także, jak przygotować się na wyprawę do zoo