Wiedzieliście, że pierwsze dinozaury pojawiły się ponad 200 milionów lat temu? Prehistoryczne istoty są niesamowicie interesujące – nie tylko dla dzieci. Z okazji zbliżającego się Dnia Dinozaura, dowiedzmy się o nich czegoś więcej.

Dlaczego dinozaury są takie fascynujące?

To, co nieznane bardzo nas ciekawi i nic w tym dziwnego. Rzeczywistości odległe w czasie czy przestrzeni skrywają w sobie mnóstwo sekretów, ponieważ nie możemy ich zobaczyć – a to porusza naszą wyobraźnię. Książki o kosmosie, podobnie jak te na temat egzotycznych zwierząt, sprawiają, że przez chwilę możemy poczuć na wyciągnięcie ręki to, od czego dzielą nas setki kilometrów. By odkryć dinozaury, musimy wyruszyć w inną podróż, cofając się w czasie o setki milionów lat.

Olbrzymie gady, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę ciekawią mnóstwo osób na całym świecie, niezależnie od wieku. Występowały na lądzie i w wodzie, a niektóre z nich potrafiły wznosić się w powietrze. Jak wyglądały olbrzymie jaszczury, czym się żywiły i jak wyglądało ich codzienne życie – te wszystkie sekrety fascynują dzieci w każdym wieku.

Niezwykle ciekawe, nie tylko dla fanów stworów, będą książki o dinozaurach dla dzieci. Dzięki nim mali czytelnicy mogą odkryć najróżniejsze gatunki tych kręgowców, szczegóły ich budowy i sposobu życia. Dostępne są nie tylko najrozmaitsze warianty książek o dinozaurach (encyklopedie, bajki, obrazkowe), ale też liczne puzzle czy gry planszowe. Wybór możliwości jest ogromny, dlatego z pewnością znajdziecie najlepszy dla się wariant, a prawdziwym wielbicielom nie zabraknie materiałów do zabawy i poszerzania wiedzy.

Pamiętaj, że nasza wiedza o prehistorycznych stworzeniach zmienia się z roku na rok. Paleontologia to dziedzina, która bardzo rozwinęła się w ostatnich latach. Dlatego książki o dinozaurach wydane kilka lat temu mogą zawierać nieaktualne już informacje. Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko poznało fakty związane z ich życiem, zgodne z aktualną wiedzą naukową zadbaj o to, żeby były to jak najnowsze wydania.

Książki o dinozaurach dla dzieci

Książka o dinozaurach dla dzieci powinna być oczywiście dopasowana do wieku i możliwości. Choć starszaki z pewnością będą zachwycać się encyklopediami i albumami, dla maluszków sprawdzą się duże, barwne ilustracje i mnóstwo ciekawostek. Właśnie dlatego odkrywanie dinozaurów warto rozpocząć z książeczkami z serii „Poznajmy dinozaury”. Znajdziecie w niej interaktywne książki dla dzieci o dinozaurach, a przede wszystkim dwóch przedstawicielach tych niezwykłych stworzeń.

Obdarzony długą szyją „Diplodok” oraz „Tyranozaur” z krótkimi łapkami spotykają na swojej drodze też inne, mniej i bardziej sympatyczne dinozaury. Strony książek wypełnione są ilustracjami i przesuwanymi elementami, które dodatkowo pobudzają uwagę dziecka i ułatwią zapamiętanie ciekawostek ze świata bohaterów. Wiedzieliście, że diplodok był dłuższy niż dwie ciężarówki, a tyranozaury miały olbrzymie zęby?

Diplodok. Poznajmy dinozaury
Tyranozaur. Poznajmy dinozaury

Kiedy dowiecie się już, jak wyglądają różne dinozaury, wypróbujcie wiedzę w praktyce z pomocą układanek z wierszykami o ośmiu niezwykłych dinozaurach. „Dinozaury. Pudełko pełne zabawy” to fantastyczny zestaw, w którym znajdziecie duże puzzle, tackę do ich układania oraz książeczkę. Dzieci w czasie zabawy z dinozaurami mogą jednocześnie ćwiczyć motorykę małą, układając kolejne części ich ciała, samodzielne czytanie (nawet w języku angielskim!).

Dinozaury. Pudełko pełne zabawy. Akademia mądrego dziecka

Dzień dinozaura

Masz w domu małego fana lub fankę wielkich stworów? A może chcesz zainteresować nimi swoją pociechę? Światowy Dzień Dinozaura to świetna okazja do odkrycia odległego świata. Obchodzimy go 26 lutego, mamy więc dla Was propozycję na zabawy z dinozaurami, które uatrakcyjnią ten, z pozoru zwyczajny dzień.

Zabawy z dinozaurami dla dużych i małych

Co powiecie na tematyczną imprezę na dzień dinozaura? Z pewnością dzieci mają mnóstwo pomysłów na to wydarzenie, ale na wszelki wypadek przygotuj także swoje 😉 Proste zabawy z dinozaurami zorganizujesz przy pomocy farbek czy kredek i szablonów do kolorowania następnie wycinania. Możesz w tym celu wykorzystać wydrukowane lub narysowane kształty albo… połówki papierowego talerzyka, z których powstaną tułowia dinozaurów. Jeszcze tylko wyciąć z papieru głowę, ogon i łapki, a następnie trochę kolorowania i piękny diplodok albo stegozaur może twardo stąpać po ziemi!

Przygotuj też masę solną (1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, pół szklanki ciepłej wody), w której dzieci będą mogły odbijać ślady dinozaurów lub tworzyć figurki najciekawszych okazów. Powstałe w ten sposób skamieliny możecie pokolorować na ulubione barwy, ćwicząc zdolności manualne i wyobraźnię.

Dinozaury dawno zniknęły z naszej planety, ale nieustannie ożywiają naszą wyobraźnię. Jakie zabawy z dinozaurami przyjdą Wam jeszcze do głowy?