Wycieczka w góry z dzieckiem może przynieść wiele radości zarówno maluchowi, jak i rodzicom. Podpowiadamy, jak się przygotować do takiego wyjazdu, gdzie wybrać się w góry z małym dzieckiem i co zabrać, by na wyprawie nic nas nie zaskoczyło.

Wycieczka w góry z dzieckiem – szkoła charakteru

Wycieczka w góry z dzieckiem, choć wydaje się trudnym w realizacji zadaniem, jest świetnym pomysłem. To okazja do aktywności na świeżym powietrzu, wspólnego spędzenia czasu i wreszcie – szlifowania młodych charakterów. W końcu zdobywanie szczytów wymaga trochę trudu 😉  Wędrówka po górskich szlakach rozwija umiejętność orientacji w terenie oraz wytrzymałość. To również świetna lekcja odpowiedzialności za siebie i innych.

Dodatkowo w górach dziecko ma okazję być blisko natury, obserwować ją i poznawać inny niż na co dzień ekosystem. Przed wyprawą sięgnijcie po książeczkę „Zwierzęta w górach”, która przybliży najmłodszym roślinność porastającą górskie zbocza i zaznajomi je ze zwierzętami zamieszkującymi górskie tereny.

Pozycja ta to też magiczna kolorowanka, która za pomocą zanurzonego w wodzie pędzelka ukazuje bogactwo świata przyrody. Może przyda się w czasie odpoczynku na szlaku?

Gdzie w góry z dzieckiem?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie „gdzie pojechać z dzieckiem w góry” wcale nie jest taka trudna. W Polsce mamy wiele malowniczych zakątków, które nadadzą się dla małych piechurów. Pamiętaj jednak, że wyjście w góry z dzieckiem to nie tylko rozrywka, a trasa powinna być dostosowana do jego umiejętności, wieku i kondycji.

Oto kilka propozycji na górskie wycieczki z dziećmi:

  1. Tatry – to nie tylko wysokie szczyty – na dobry początek sprawdzą się spacery po urokliwych dolinkach, których w TPN-ie nie brakuje – np. Dolinie Kościeliskiej czy Chochołowskiej.
  2. Bieszczady – to idealne miejsce na rodzinne wędrówki. Góry nie są wysokie, mają łagodne podejścia, a trasy można zaplanować w wielu wariantach.
  3. Góry Świętokrzyskie – oferują wiele ciekawych tras spacerowych i rowerowych. Warte uwagi są m.in. Łysica i Świętokrzyski Park Narodowy.
  4. Góry Stołowe – zachwycają (nie tylko dzieci) unikalnymi formacjami skalnymi, np. Szczeliniec Wielki. Znajdują się tu także interesujące ścieżki dydaktyczne, a szlaki są łatwe do przejścia i poradzą sobie z nimi nawet maluchy.
  5. Beskidy – obfitują w wiele tras przyjaznych dzieciom, zwłaszcza Beskid Sądecki i Śląski, np. Czantoria Wielka z wieżą widokową i kolejką. Górskie wędrówki w tamtym rejonie dają też okazję do podziwiania wodospadów.

Lista rzeczy na wyjazd w góry z dzieckiem

Gdy wybieramy się latem (i nie tylko) na szlak z dzieckiem, musimy pamiętać, aby zapewnić mu bezpieczeństwo, wygodę i komfort. Co zatem zabrać na wycieczkę w góry z dziećmi?Poniżej turystyczny niezbędnik:

  • apteczka pierwszej pomocy – zawierająca bandaże, plastry, leki przeciwbólowe, środki dezynfekujące i na oparzenia słoneczne;
  • woda i zdrowe przekąski – ważne jest, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu i dostarczyć dziecku energię podczas wysiłku fizycznego;
  • odpowiednie ubranie – dostosowane do zmieniającej się pogody, najlepiej strój „na cebulkę”; pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej i ciepłej bluzie; warto mieć dla dziecka zapasowe ubranie;
  • obuwie – zaleca się solidne buty trekkingowe, zapewniające stabilność na różnych typach terenu;
  • czapka, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem – ochrona przed słońcem jest kluczowa, zwłaszcza w wyższych partiach gór;
  • mapa, kompas lub GPS – jeśli planujesz bardziej skomplikowaną trasę, nawigacja może być pomocna;
  • latarka – nieoceniona w sytuacji, gdy zastanie Cię na szlaku zmrok;
  • poduszka i kocyk – jeśli planujesz dłuższą przerwę lub piknik, mogą się przydać;
  • dokumenty tożsamości i naładowany telefon – wydają się oczywiste, ale zdarza się o nich zapomnieć.

Górską wędrówkę może umilić dziecku ulubiona zabawka czy książeczka. Szczególnie polecamy pozycję „Jak smakuje czekolada na Evereście?”, która pomoże przygotować dzieci do podróży w różne regiony, poszerzy wiedzę o świecie i rozbudzi pasję odkrywania.

Jak smakuje czekolada na Evereście?

Żelazne zasady górskich wycieczek z najmłodszymi

Planując wycieczkę w góry z dzieckiem, bezwzględnie pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Sprawdź prognozę pogody.
  2. Dopasuj trasę do umiejętności dziecka.
  3. Rozpocznij wędrówkę o jak najwcześniejszej porze.
  4. Trzymaj się oznakowanych szlaków i nie zbaczaj z nich.
  5. Bądź widoczny.
  6. Rób przerwy na odpoczynek i posiłek.
  7. Szanuj przyrodę – zabierz ze sobą śmieci, nie zrywaj roślin, nie zaczepiaj zwierząt.
  8. Nie ryzykuj – w razie jakichkolwiek wątpliwości zawróć – góry poczekają.

Bezpieczeństwo Twoje i dziecka jest zawsze najważniejsze. Zachowanie zdrowego rozsądku pomoże Wam cieszyć się pięknem górskiej przyrody i zdobywać wyjątkowe doświadczenia. Gotowi na przygodę na szlaku?