Na półkach z książkami dla najmłodszych czytelników z łatwością znajdujemy mnóstwo wspaniałych opowieści. Choć bardzo się od siebie różnią, wiele powstało z tej samej myśli – pobudzenia dziecięcej ciekawości i pokazania spraw ważnych tak, aby były zrozumiałe dla maluchów.

Czego uczą książki fantasy dla dzieci?

Pierwsze czytelnicze odkrycia kształtują nasz literacki gust. Dzięki opowieści i jej uczestnikom, dziecko ma okazję rozwinąć różne umiejętności. Dlaczego w takim razie warto sięgać po książki fantasy dla młodego czytelnika?

  1. Rozwój wyobraźni – w książkach fantasy dzieci znajdują mnóstwo cennych elementów pobudzających dziecięcą kreatywność. Książki fantasy dla dzieci opowiadają niemal o wszystkim – przyszłości oraz dawnych czasach, legendach, magicznych stworzeniach i odważnych bohaterach. Pobudzają dziecięcą ciekawość, a także wpływają dobrze na chęć podejmowania wyzwań.
  2. Wychodzenie poza schematy – czytanie książek fantastycznych często zmusza młodego czytelnika do wykraczania poza ramy znanego mu świata. Wnikanie w inne światy pogłębia też intuicję i empatię. Zdolność do nieszablonowego myślenia to cenna umiejętność, którą warto rozwijać od najmłodszych lat.
  3.  Granice dobra i zła – książki dla dzieci zazwyczaj są sposobem przekazania maluchom wartości i wiedzy, niekoniecznie w sposób dosłowny. Z książek dowiadujemy się mnóstwo fascynujących rzeczy o świecie, uczymy się wyrażać uczucia i wraz z bohaterami przeżywamy niezwykłe historie. Nie inaczej jest w przypadku książek fantasy, które często podejmują trudne tematy. Często powracającym wątkiem ważnym w rozwoju malucha jest literacka walka dobra ze złem.

Książki fantasy dla dzieci to świetny punkt wyjścia do rozmowy o wartościach. Nie tylko dobro i zło odgrywają tu ważną rolę, ale także wewnętrzne rozterki bohaterów czy mnóstwo innych wartości, jakie kryją się w fabule: przyjaźń, wolność, prawda. Choć w prawdziwym życiu nie spotkamy smoków i elfów, wiele dylematów bohaterów może okazać się ważną lekcją.

  • Niezwykle wciągające opowieści – w książkach dla dzieci nie ma miejsca na nudę. Zadbaj o to, żeby książki kojarzyły się maluchowi ze świetnie spędzonym czasem a nie szkolnym obowiązkiem. Książki fantasy zdecydowanie ułatwiają to zadanie, dzięki świetnym fabułom, od których trudno się oderwać.

Ciekawe historie i barwni bohaterowie angażują emocjonalnie od pierwszych stron. Śledzenie fabuły dobrych książek fantasy to przeżywanie niesamowitych przygód wraz z książkowymi postaciami. Dzięki zakażeniu dziecka sympatią do książek, na dobre pożegnacie nudę deszczowych wieczorów czy daleką podróż. Z fantasy dla dzieci można zapomnieć na chwilę o świecie realnym.

Powieści fantasy dla dzieci

Na bibliotecznych czy księgarnianych półkach znajdziemy mnóstwo książek tego gatunku. Dzięki różnorodności książek fantasy oraz bogatej wyobraźni autorów, każdy znajdzie coś dla siebie. Lektury fantastyczne dla dzieci i dorosłych to przeróżne możliwości twórcze, od magicznych stworzeń do niezwykłej przyszłości czy odległych światów. Niektóre fabuły są całkiem proste i odpowiednie dla kilkulatków, np. krótkie opowiadania fantasy z trylogii Gdy pada deszcz zamieszczone w zbiorze Kapelusz opowieści. Z przyjemnością mogą śledzić opowieść przy wspólnej lekturze.

Świetną książką dla dzieci, które pierwsze samodzielne lektury mają już za sobą, jest nowość wydawnictwa Harper Collins: Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las. To pierwszy tom świetnie zapowiadającej się serii o przygodach młodej Wojowniczki. Młodzi czytelnicy odnajdą w niej wszystko, co niezbędne: niesamowite zwierzęta, świat magii i niezwykłych zdolności. Historia dziewczynki, która porzuca swoje życie, aby strzec bezpieczeństwa w Ember, wciąga od pierwszych stron. Wartka akcja oraz ciekawe przygody, jakie przeżywają bohaterowie, sprawiają, że trudno oderwać się od książki.

Choć sama historia jest fascynująca, w opowieści o Dwunastce i innych adeptach znajdziemy znacznie więcej – złożony świat emocji i okrywania przyjaźni. Razem z Dwunastką, dziecko poznaje lepiej swoje emocje i to, jak należy sobie z nimi radzić.

Powieści fantasy pomagają dziecku oderwać się od rzeczywistości. Książki fantastyczne to niezwykłe krainy, barwne opisy oraz fascynujący bohaterowie. Razem z nimi rozwija się dziecięca wyobraźnia i wrażliwość.