Mali odkrywcy raz po raz zadają rodzicom trudne i te jeszcze trudniejsze pytania. Jak to się dzieje, że Słońce świeci? Dlaczego kanapka spadła masłem do dołu? Dlaczego nie latamy? Dziecko pyta o wszystko. I mogłoby się wydawać, że ma umysł tak chłonny i ciekawy świata, że nie trzeba już w nim rozwijać myślenia abstrakcyjnego. Tymczasem warto to robić i – co więcej – można odpowiadać na nieustanne „dlaczego?” w prosty sposób. Pomaga w tym seria książek, które nawet dorosłym objaśniły kilka trudnych kwestii (potwierdzają to członkowie naszej redakcji ?).

Pssst! Czym jest myślenie abstrakcyjne u dziecka?
To umiejętność myślenia za pomocą pojęć, które nie odnoszą się do namacalnej rzeczywistości. Warto wiedzieć, że jest konieczne do rozwijania kreatywności.

Bobas odkrywa naukę, a rodzic – razem z nim

Książki z serii „Bobas odkrywa naukę”, bo o nich właśnie mowa, ukazują się na rynku wydawniczym od wiosny 2019 roku nakładem wydawnictwa HarperKids. Odwołują się do koncepcji STEM. Łącząc cztery dyscypliny – nauki przyrodnicze (science), technologię (technology), inżynierię (engineering) i matematykę (math) – mają za zadanie w innowacyjny i ciekawy sposób rozwijać myślenie abstrakcyjne oraz rozpoczynać edukację w zakresie nauk ścisłych już od pierwszych miesięcy i lat życia dziecka.

Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego słońce świeci? Może właśnie dzięki książce!

Wielkie pytania małych czytelników

Seria, obejmująca dotychczas cztery dyscypliny nauki, została w styczniu 2020 poszerzona o kolejne tytuły („Kwarki”, „Wzrok”, „Słuch”, „Inżyniera lotnicza”), dzięki czemu najmłodsi odbiorcy mogą zaspokajać swoją ciekawość świata w nowych dziedzinach. Każda z nich, za pomocą prostego i interesującego języka, a także pięknych ilustracji Irene Chan, może rozwijać myślenie abstrakcyjne malucha, pomagać w odnalezieniu odpowiedzi na codzienne pytania i budzić w nim chęć poznawania świata.

Grawitacja? Ot, i cała filozofia!

A rozpoczęcie takich procesów już na wczesnym etapie życia dziecka w znaczący sposób wpływa na jego dalszą edukację, ponieważ za pomocą książeczek z serii „Bobas odkrywa naukę” można pokazać dziecku, że przedmioty ścisłe odwołują się do istotnych elementów jego życia. Do tego w ciekawy i prosty sposób wyjaśnić mu trudne zagadnienia.

(Nie)codzienne tematy rozwijające myślenie abstrakcyjne

Szczególnie bliskie i ciekawe na początek wydają się książki dotyczące zmysłów („Wzrok” oraz „Słuch”), a także „Grawitacja”. Każdy maluch z zainteresowaniem obserwuje spadającą zabawkę. Podobnie dzieje się w książce, gdzie spadająca kluska staje się pretekstem do wyjaśnienia pozornie skomplikowanego zagadnienia, jakim jest ziemskie przyciąganie. Do tego objaśnienie, jak działa ruch Księżyca wokół Ziemi czy Ziemi wokół Słońca i wszystko staje się jasne! A przedstawione jest ciekawym i zrozumiałym dla dziecka, choć nie infantylnym, językiem i wspaniałymi ilustracjami.

Kot Schrödingera w wersji dla kilkulatka

W podobny sposób na pytania dotyczące codziennego życia odpowiadają książki o zmysłach – dowiadujemy się, z jakich elementów składają się narządy wzroku i słuchu, jak porusza się fala dźwiękowa i jak światło zostaje przekształcone w impulsy trafiające do mózgu. Ale to nie wszystko – najnowsze książeczki zwracają jednocześnie uwagę na dzieci z niepełnosprawnościami, uświadamiając maluchowi inne możliwości postrzegania światła i budząc jego empatię na drugiego człowieka.

O atmosferze w kilku prostych słowach

Wrażliwość na otaczający świat poruszają książeczki dotyczące termodynamiki i energii odnawialnej. Wyjaśniają one zagadnienia nauk przyrodniczych, oswajając dziecko z następstwami czasu i pór roku czy tematami związanymi z fizyką. Rozwijając kompetencje malucha i ćwicząc z nim logiczne myślenie czy koncentrację uwagi, warto budzić jego zainteresowanie środowiskiem. Pobudzana od wczesnych etapów życia świadomość proekologiczna to jedna z licznych korzyści, jakie ma do zaoferowania seria „Bobas odkrywa naukę”.

Niezwykle cenne dla rozwoju i edukacji dziecka są wreszcie książeczki związane z fizyką kwantową, inżynierią lotniczą i kwarkami. W znaczący sposób poszerzają one słownictwo oraz wiedzę w sposób łatwo przyswajalny dla młodych czytelników. Myślenie dziecka rozwija się przy wykorzystaniu wzroku i dotyku, poprzez zachęcające ilustracje, proste opowieści i eksperymenty w codziennym życiu.

Jak dorasta mały naukowiec?

Jak wspomnieliśmy, myślenie abstrakcyjne budowane jest przez wprowadzanie słów odnoszących się do rzeczywistości, których nie można dotknąć. Dzięki książeczkom z serii „Bobas odkrywa naukę”już z 3-latkami można podejmować zabawy stymulujące rozwój jego myślenia. Wykorzystując przedmioty codziennego użytku, pokażesz dziecku m.in.:

  • eksperymenty z grawitacją,
  • papierowe samoloty,
  • elektryzowanie ciał – balonów czy linijki i fragmentów papieru.

Pokazując dziecku, że nauka jest ciekawa, zapewniasz mu lepszy start w szkole i przyjemnie spędzony czas z rodzicem. Książeczki naukowe dla najmłodszych czytelników pomagają dzieciom lepiej rozumieć otaczający je świat, a zawiłości praw nauki pokazują jako fascynującą przygodę, którą warto podjąć!

Oto książeczki, o których mowa: