Opowieści o greckich czy rzymskich bogach towarzyszą nam od czasów szkolnych. Ukształtowały one naszą tożsamość europejską, jednak jako Polacy, warto abyśmy zgłębili także rodzime mity. Mitologia słowiańska dla dzieci to okazja dla dorosłych, aby lepiej poznać lokalne wierzenia, które były częścią kultury naszych przodków.

Dlaczego wciąż czytamy mity?

Mitologie to źródło wielu inspiracji i w dużej mierze także wiedzy o historii – kulturze, życiu dawnych mieszkańców różnych zakątków świata, ich lękach, rozrywkach i sposobie myślenia. Choć powstały dawno, dawno temu, wciąż są fascynujące i przyciągają kolejnych zainteresowanych czytelników. W czym tkwi fenomen tych opowieści?

Dla dorosłych to historie, które skrywają w sobie symboliczne ukazanie wielu ludzkich pragnień – miłości, władzy, piękna, bogactwa i wielu innych. Dzięki nim wiemy, że marzenia i tęsknoty są uniwersalne w każdej epoce. Natomiast mitologia dla dzieci to przede wszystkim ciekawe opowieści z fantastycznymi bohaterami, które pobudzają wyobraźnię i są świetną rozrywką, ale przy okazji niosą ze sobą ważne treści. Mity pomagają dzieciom zrozumieć świat wartości, dobre czy złe wybory, a także kładą podwaliny pod edukację kulturalną młodego pokolenia.

Większość z nas dobrze zna mitologię pochodzącą z Grecji czy Rzymu, ale aby być świadomym uczestnikiem naszej polskiej kultury, warto znać także rodzime mity. Może sięgnięcie po mitologię słowiańską dla dzieci będzie okazją do tego, by zapoznać się z nimi lepiej?

Mitologia słowiańska – książka pełna sekretów natury

Skąd wziął się świat i co było przed jego początkiem? Wersje tej historii są różne, jednak jednego możecie być pewni – w książce „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów” znajdziecie tę, w którą wierzyli nasi przodkowie, zanim na polskie ziemie dotarło chrześcijaństwo. Ludy słowiańskie miały swoje rytuały, bogów i bóstwa, które warto poznać lepiej. Czytając mity, możemy zrozumieć, w jaki sposób postrzegano świat i odkryć istotne elementy lokalnej kultury. Niezwykle istotny dla Słowian był związek świata natury i bogów, co w książce widać już na pierwszy rzut oka. Mitologia słowiańska dla dzieci od wydawnictwa HarperCollins pełna jest ilustracji z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, nierozerwalnie złączonymi z codziennym życiem dawnych Słowian.

W książce znajdziemy kilka najważniejszych historii:

  • o tym, jak powstał świat,
  • mit o stworzeniu człowieka,
  • opowieść o boskim pojedynku,
  • o koniu z Arkany,
  • czy o drzewie świata.

Wystepują w nich mało znani bogowie i bohaterowie, tacy jak gromowładny Perun, Świętowit o czterech twarzach czy bóg ognia Swarożyc, a także wielu innych, którzy razem pomieszkiwali w konarach niezwykłego drzewa. Bliskość bóstw i drzew, a także liczne opowieści o groźnych zjawiskach pogodowych, pokazują, jak istotną częścią życia naszych przodków była natura i relacja z nią.

Mitologia. Przygpdy słowiańskich bogów dla dzieci

Troska o przyrodę i wszystkich mieszkańców tego świata, wyłania się zarówno z przytoczonych opowieści jak i pięknych, pobudzających wyobraźnię ilustracji. Mitologia słowiańska dla dzieci to dobry pretekst do rozmowy o wrażliwości ekologicznej. W naturalny sposób wywoła też przemyślenia dotyczące historii i kultury – tej lokalnej, którą warto zestawiać w dyskusjach z zachodnią mitologią, po to by dzieci mogły wyłuskać z nich podobieństwa i różnice.

Jeśli mówimy już o lokalnej kulturze, nie sposób nie wspomnieć o legendach. Zatrzymajcie się pod adresem „Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13”, poznacie niezwykłe postaci rodem z podań i klechd, które również są częścią mitologii słowiańskiej. Spotkacie tu bazyliszki, strzygi, utopce i inne straszydła. Historie dostosowane są jednak do samodzielnego czytania przez uczniów wczesnych klas szkoły podstawowej, dodatkowo kryją w sobie masę humoru. Dobra zabawa i porcja wiedzy to sprawdzony sposób na to, by najmłodsi chętnie sięgali po mitologię dla dzieci i od małego byli świadomymi uczestnikami kultury.

Wierzbowa 13 Czytam bo lubię