Opowieści o greckich czy rzymskich bogach towarzyszą nam od czasów szkolnych. Ukształtowały one naszą tożsamość europejską, jednak jako Polacy, warto abyśmy zgłębili także rodzime mity. Mitologia słowiańska dla dzieci to okazja dla dorosłych, aby lepiej poznać lokalne wierzenia, które były częścią kultury naszych przodków.

Dlaczego wciąż czytamy mity?

Mitologie to źródło wielu inspiracji i w dużej mierze także wiedzy o historii – kulturze, życiu dawnych mieszkańców różnych zakątków świata, ich lękach, rozrywkach i sposobie myślenia. Choć powstały dawno, dawno temu, wciąż są fascynujące i przyciągają kolejnych zainteresowanych czytelników. W czym tkwi fenomen tych opowieści?

Dla dorosłych to historie, które skrywają w sobie symboliczne ukazanie wielu ludzkich pragnień – miłości, władzy, piękna, bogactwa i wielu innych. Dzięki nim wiemy, że marzenia i tęsknoty są uniwersalne w każdej epoce. Natomiast mitologia dla dzieci to przede wszystkim ciekawe opowieści z fantastycznymi bohaterami, które pobudzają wyobraźnię i są świetną rozrywką, ale przy okazji niosą ze sobą ważne treści. Mity pomagają dzieciom zrozumieć świat wartości, dobre czy złe wybory, a także kładą podwaliny pod edukację kulturalną młodego pokolenia, są również dobrym wstępem do naukowych rozważań.

Pochodzenie świata i obecne w nim zjawiska to temat, który intrygował ludzi od zawsze. Wiele fascynujących zjawisk trudno było jednak wyjaśnić przed rozwojem nauki, co pozwalało rozwijać się wyobraźni i wierze w niezwykłe możliwości przeróżnych bóstw i herosów. Jakie role przypisywali im nasi przodkowie? Choć różne kultury tworzyły odmienne przekonania, wiele z dręczących pytań było bardzo podobnych, a odpowiedzi nie zawsze tak różne, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowanie jednak to, jak zmieniło się nasze postrzeganie świata na przestrzeni tysiącleci, jest bardzo ciekawe! Jakie były pomysły starożytnych na obecność księżyca na niebie, co myśleli o chmurach, deszczu i wietrze? Sięgnijcie po książkę „Od mitów do nauki” i dowiedzcie się więcej na ten temat!

Od mitów do nauki. Mitologia dla dzieci, która przedstawia wierzenia dawnych ludzi i dowody naukowe z nimi związane

Mity słowiańskie dla dzieci – jakie sekrety natury skrywają te historie?

Większość z nas dobrze zna mitologię pochodzącą z Grecji czy Rzymu, ale aby być świadomym uczestnikiem naszej polskiej kultury, warto znać także rodzime mity słowiańskie. Może sięgnięcie po mitologię słowiańską dla dzieci będzie okazją do tego, by zapoznać się z nimi lepiej?

Wersje historii świata są różne, jednak jednego możecie być pewni – w książce „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów” znajdziecie tę, w którą wierzyli nasi przodkowie, zanim na polskie ziemie dotarło chrześcijaństwo. Ludy naszych ziem miały swoje rytuały, bogów i bóstwa, które warto poznać lepiej. Czytając mity słowiańskie dla dzieci, możemy zrozumieć, w jaki sposób postrzegano świat i odkryć istotne elementy lokalnej kultury. Niezwykle istotny dla Słowian był związek świata natury i bogów, co w książce widać już na pierwszy rzut oka. Mitologia słowiańska dla dzieci od wydawnictwa HarperCollins pełna jest ilustracji z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, nierozerwalnie złączonymi z codziennym życiem dawnych Słowian.

W książce znajdziemy kilka najważniejszych historii:

  • o tym, jak powstał świat,
  • mit o stworzeniu człowieka,
  • opowieść o boskim pojedynku,
  • o koniu z Arkany,
  • czy o drzewie świata.

Występują w nich mało znani bogowie słowiańscy i bohaterowie, tacy jak:

  • gromowładny Perun,
  • Świętowit o czterech twarzach,
  • bóg ognia Swarożyc,

a także wielu innych, którzy razem pomieszkiwali w konarach niezwykłego drzewa. Jesteście gotowi na to, by ich poznać?

Bliskość bóstw i drzew, a także liczne opowieści o groźnych zjawiskach pogodowych, pokazują, jak istotną częścią życia naszych przodków była natura i relacja z nią.

Mitologia. Przygpdy słowiańskich bogów dla dzieci

Mitologia słowiańska dla dzieci to dobry pretekst do rozmowy o wrażliwości ekologicznej. Troska o przyrodę i wszystkich mieszkańców tego świata, wyłania się zarówno z przytoczonych opowieści jak i pięknych, pobudzających wyobraźnię ilustracji. W naturalny sposób wywoła też przemyślenia dotyczące historii i kultury – tej lokalnej, którą warto zestawiać w dyskusjach z zachodnią mitologią, po to by dzieci mogły wyłuskać z nich podobieństwa i różnice.

Jeśli mówimy już o lokalnej kulturze, nie sposób nie wspomnieć o legendach. Zatrzymajcie się pod adresem „Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13”, poznacie niezwykłe postaci rodem z podań i klechd, które również są częścią mitologii słowiańskiej. Spotkacie tu bazyliszki, strzygi, utopce i inne straszydła. Historie dostosowane są jednak do samodzielnego czytania przez uczniów wczesnych klas szkoły podstawowej, dodatkowo kryją w sobie masę humoru. Dobra zabawa i porcja wiedzy to sprawdzony sposób na to, by najmłodsi chętnie sięgali po mitologię dla dzieci i od małego byli świadomymi uczestnikami kultury.

Wierzbowa 13 Czytam bo lubię