Nasz świat rozwija się bardzo szybko. Rosnąca wiedza o świecie pozwala nam działać coraz skuteczniej i dopasowywać strategie do indywidualnych potrzeb. Rozwój ten dotyczy również sposobów uczenia się. Dlatego też poza tradycyjnymi formami nauki, cały czas rośnie zainteresowanie różnymi metodami nauczania. Jednym z ważnych odkryć w tej dziedzinie jest metoda STEAM. Na czym polega model edukacji STEAM? Zapraszamy do lektury.

Na czym polega model STEAM?

Model STEAM łączy w sobie 5 różnych dziedzin, każda z liter to rozwinięcie jednej z nich. I tak w skład metody STEAM wchodzą:

  • S – Science – nauka,
  • T – Technology – technologia,
  • E – Engineering – inżynieria,
  • A – Arts – sztuka,
  • M – Mathematics – matematyka.

Model ten powstał w USA i początkowo odnoszony był tylko do nauki przedmiotów ścisłych. Dopiero później dołączyły do niego dziedziny artystyczne.

Czy wiesz, że…
Dzięki temu, że STEAM jako metoda nauczania uwzględnia zarówno nauki ścisłe, jak i artystyczne przyczynia się do rozwoju obu półkul mózgowych? Za analizowanie i logiczne myślenie odpowiada lewa półkula, natomiast prawa odpowiedzialna jest za kreatywność i myślenie abstrakcyjne.

Tempo rozwoju naszej cywilizacji wywiera coraz większy nacisk na rozwijanie zdolności technicznych, analitycznych i innych wchodzących w zakres przedmiotów ścisłych. Model edukacji STEAM, uzupełniony o elementy sztuki i dziedzin humanistycznych, pozwala na rozwijanie kompetencji przyszłości.

Edukacja STEAM – na czym polega?

Jak w takim razie wygląda proces nauczania? Dominującą formą nauki są projekty i warsztaty, a uczestnicy mają okazje do tworzenia nowych rzeczy, testowania cech i sprawdzania ich zastosowań. To wszystko daje świetną okazję do trenowania umiejętności wyciągania wniosków.

Takie zajęcia pobudzają kreatywne myślenie, chęć poszukiwania rozwiązań i zainteresowanie światem. Dotyczą one rzeczywistości dziecka, więc młodzi naukowcy na własnej skórze mogą doświadczyć, jak to jest zmieniać i udoskonalać swoje otoczenie.

Metoda nauczania STEAM łączy ze sobą zabawę i doświadczenie, które wspólnie tworzą skuteczny przepis na rozwijanie nowych umiejętności.

Model edukacji STEAM ­– dlaczego warto?

Dzieci łatwo zrazić do nauki niewłaściwym podejściem. Nauki ścisłe to te, które wielu osobom mogą wydawać się szczególnie wymagające. Nie musi wynikać to z obiektywnej trudności przedmiotów ścisłych, ale właśnie z niewłaściwego podejścia na początkowych etapach nauki. Gdy zmagamy się z tematem, którego nie rozumiemy, nie potrafimy rozwiązać zadań czy odpowiedzieć na pytania nauczyciela, szybko dochodzimy do wniosku, że nie jesteśmy w tym dobrzy i rezygnujemy z dalszych prób uczenia się.

Takie przeświadczenie może zostać z nami przez wszystkie szkolne lata i tym samym ograniczać możliwości i chęci rozwoju. By do tego nie dopuścić, warto zaproponować dziecku taką metodę nauki, dzięki której będzie się dobrze bawić i zyska okazję do odniesienia sukcesów i stwierdzenia: umiem!

Edukacja STEAM wspiera rozwój relacji z rówieśnikami

Nauka w podejściu STEAM odbywa się w sposób projektowy. Daje to dzieciom okazję do rozwijania umiejętności współpracy, poszukiwania rozwiązań, dogadywania się w zespole czy rozwiązywania konfliktów. Pozwala także dostrzec, że wszystkie osoby zaangażowane w prace są potrzebne i dokładają swoją niepowtarzalną cegiełkę do wspólnej pracy.

Jak czerpać z modelu edukacji STEAM w swoim domu?

By pokazać dziecku, że nauka może być przyjemnością, nie musimy zapisywać go na specjalne zajęcia. Dzięki odpowiednim pomocom edukacyjnym już 4-latki mogą rozwijać swoje zainteresowanie otaczającym je światem. A okazji do nauki jest mnóstwo, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć!

W oparciu o model STEAM powstała seria „Przygody z nauką” od wydawnictwa HarperCollins. Przeznaczona dla 4-latków i starszych dzieci, dostarcza mnóstwa pomysłów na eksperymenty z przedmiotami, z którymi maluch ma co dzień do czynienia.

Dotychczas w serii ukazało się 11 pozycji, a każda z nich proponuje 10 eksperymentów do wykonania pod okiem dorosłego.

Tyle mamy do odkrycia!

Do przygotowania eksperymentów nie potrzebujecie wiele – np. podczas kąpieli warto sprawdzić, dlaczego bańki unoszą się w powietrzu, jak powstaje mydło w żelu i czym jest piana? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze więcej pomysłów na eksperymenty znajdziecie w książeczce o mydle.

Jeśli Twój maluch lubi spędzać czas w piaskownicy, na pewno zainteresuje go pozycja o piasku. Możecie sprawdzić, jak liczy się czas za pomocą ziarenek piasku i jaki jest przepis na idealną babkę z piasku.

Mydło – Przygody z nauką
Piasek – Przygody z nauką

Mnóstwo pożytecznej wiedzy czeka na Was w kuchni! Jak sól pomaga w farbowaniu? Czy można odsolić wodę morską? Po co dodajemy ryż do solniczki? Równie fascynujący jest… ziemniak! Nawet nie domyślacie się, ile naukowych faktów można udowodnić z jego pomocą. Jak to się dzieje, że ziemniaki robią się miękkie podczas gotowania, a upieczone chipsy chrupią? Jak zrobić mąkę ziemniaczaną? I czy to możliwe, by przebić kartofla papierową słomką?

Przygody z nauką – Sól
Ziemniak. Przygody z nauką

Książeczki „Przygody z nauką” będą nie tylko źródłem pomysłów i instrukcją na eksperymenty, ale – zgodnie z modelem edukacji STEAM – zawierają też niezbędne wyjaśnienia, które łącząc zabawę z nauką, wytłumaczą dziecku zaobserwowane zjawiska. Nagle okaże się, że chemia, fizyka i biologia też mogą być fajne!

Sprawdźcie wszystkie książeczki z serii, a dowiecie się m.in.:

  • jak wytrzymała jest skorupka jajka?
  • dlaczego cytryna unosi się na wodzie, a limonka tonie?
  • czym jest rdza?
  • czy kartką papieru da się pokroić banana?
  • i… jak schować mydło w balonie?
Przygody z nauką – Papier
Przygody z nauką – Cukier

Pomysłów na doświadczenia jest mnóstwo! Dzięki nim dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, a przeprowadzone eksperymenty ułatwiają zapamiętywanie skomplikowanych praw rządzących światem. A Wam, jak podoba się metoda STEAM?