Dlaczego warto razem z dzieckiem rozwiązywać zagadki? Odpowiedź wydawałaby się prosta: dla rozrywki. Jednak kto powiedział, że poprzez zabawę nie można się czegoś nauczyć? Poniżej podajemy powody i korzyści z rozwiązywania łamigłówek, a także kilka przykładów książeczek z zagadkami dla dziecka.

7 powodów, dla których warto rozwiązywać łamigłówki

  1. Poprawa koncentracji – w czasach, kiedy wszyscy jesteśmy przepełnieni bodźcami, nasza koncentracja może ulec pogorszeniu. Należy pamiętać, że koncentracja ma wpływ na motywację dziecka do kolejnych ruchów i na wykonywanie wszelkiego rodzaju świadomych działań, dlatego tak ważne jest utrzymanie jej na prawidłowym poziomie.
  2. Szybsze i efektywniejsze uczenie się – przyswajanie wiedzy dla każdego dziecka jest kwestią indywidualną. Mimo to, jeśli zadbasz o gimnastykę mózgu malucha, szybko zauważysz efekty w postaci szybszej i efektywniejszej nauki.
  3. Rozwój kreatywności – z pewnością chcesz, aby Twoja pociecha postrzegała świat niestandardowo i rozwijała swoją wyobraźnię. W końcu to dzięki dużej dawce kreatywności jesteśmy w stanie znajdować nowe i innowacyjne rozwiązania.
  4. Poprawa pamięci – pamięć małego dziecka rozwija się bardzo intensywnie. Początkowo jest ona mimowolna, a dopiero później pojawia się umiejętność selekcjonowania informacji. Najprostsza strategia rozwoju pamięci to właśnie ćwiczenie jej w trakcie rozwiązywania różnych zagadek logicznych.
  5. Lepszy nastrój – kiedy dziecku uda się rozwikłać łamigłówkę i jest z siebie zadowolone, wtedy wydziela się dopamina. Tzw. hormon dobrego samopoczucia odpowiada za koordynację procesów emocjonalnych i napięcie mięśni oraz poprawia pamięć długotrwałą.
  6. Obniżenie poziomu stresu – co ciekawe, rozwiązywanie zagadek nie tylko ożywia nasz mózg, a także obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Maluch skoncentrowany tylko na wykonywanej łamigłówce nie odczuwa napięcia, a zewnętrzne bodźce go nie rozpraszają, dzięki czemu łatwo się relaksuje.
  7. Łatwiejsze i szybsze rozwiązywanie problemów – obojętnie, w jakim wieku jest Twoja pociecha, w swoim życiu na pewno napotka wiele problemów, które z pozoru mogą wyglądać na sytuacje bez wyjścia. Właśnie dlatego warto zadbać o umiejętność strategicznego myślenia i szukania rozwiązań, a świetną pomocą w tym są łamigłówki dla dzieci.

Jakie powinny być ciekawe zagadki dla dziecka? Przykłady książeczek z łamigłówkami

Cechy dobrej zagadki:

  • dostosowana do dziecka stopniem trudności,
  • dopasowana do zainteresowań malucha,
  • zawierająca humorystyczny tekst lub ilustracje,
  • aktywizująca małego czytelnika.

Jeśli Twój maluch marzy o karierze detektywa, a Ty nie masz pomysłu, jak mu w tym pomóc, to świetnym pomysłem jest podsunięcie mu kilku książeczek z zagadkami dla dzieci. Wspaniałą rozrywką są wyszukiwanki z wydawnictwa HarperCollins z serii „Szukaj i znajdź”. W publikacjach znajdziesz ulubionych dziecięcych bohaterów z bajek. Są tu m.in.:

Zadaniem małych czytelników jest odnalezienie przedmiotów, które rozmieszczone są na dużych ilustracjach. Dzięki książeczkom maluch ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność liczenia czy znajomość kolorów i kształtów. Zadania są tak proste, że poradzą sobie z nimi dzieci już od trzeciego roku życia.

Młodszym czytelnikom, których chcemy wciągnąć w świat zagadek, polecamy „Pierwsze zagadki” z serii Akademia Mądrego Dziecka, a wśród nich: „Zwierzęta”, „Smakołyki”, „Nad morzem” czy „Mój świat”.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

W jaki sposób nauczyć dziecko logicznego myślenia i ciągu przyczynowo-skutkowego?

  1. Zadawaj pytania – rozmowa to nie tylko okazja do pogłębienia więzi, lecz także do wyciągnięcia ciekawych wniosków. Zadając dziecku pytania, słuchaj uważnie jego odpowiedzi. W trakcie takiej rozmowy rozwijają się myślenie analityczne i logiczne.
  2. Podsuwaj zagadki – rozwiązywanie zagadek angażuje obie półkule mózgu. Lewą odpowiedzialną za mowę, formułowanie znaczeń i logiczne myślenie oraz prawą kontrolującą kreatywność.
  3. Proponuj ciekawe gry – klocki, układanki i gry planszowe świetnie ćwiczą umiejętność przewidywania konsekwencji i szukania skojarzeń, dzięki czemu dziecko uruchamia wyobraźnię oraz rozwija spostrzegawczość i planowanie.
  4. Nie podcinaj skrzydeł – zawsze doceniaj pomysły malucha i nie krytykuj go, gdy wpada na jakiś pomysł. Nie sposób rozwinąć kreatywności bez ciągłego próbowania i uczenia się na własnych błędach.

Nauka przez zabawę

Odgadywanie zagadek sprawia nie tylko radość, ale także pomaga w rozwijaniu procesów myślowych. Rolą rodzica lub opiekuna jest zadbanie o to, aby właściwie wybrać łamigłówkę dla malucha, uwzględniając stopień trudności i jej atrakcyjność. Dzięki temu czas spędzony na wspólnym główkowaniu z pewnością będzie przyjemny i satysfakcjonujący.