Dojrzewanie – temat trudny i ważny. Szczególnie w dobie ogólnodostępnych informacji, konieczne jest zadbanie, by nasze dorastające dzieci czerpały wiedzę z rzetelnych źródeł. Jak rozmawiać z dziewczynką o dojrzewaniu? Kiedy rozmawiać z synem na ten temat? O najważniejszych kwestiach dotyczących tego, jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu przeczytasz w tym artykule.
Kiedy rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu?
Nie ma jednego określonego wieku, kiedy należy zacząć rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu. Biologicznie przyjmuje się, że dziewczynki wchodzą w okres dojrzewania między 9 a 15 rokiem życia, a chłopcy między 11 a 16. Nie są to twarde dane, bo każde dziecko jest wyjątkowe i dorasta we własnym tempie. Rozmowę o dojrzewaniu warto przeprowadzić z dzieckiem, zanim zmiany biologiczne zaczną się pojawiać, tak by jak najlepiej przygotować do tego swoją pociechę. Jeśli widzisz też, że koledzy i koleżanki Twojego dziecka zaczynają wchodzić w okres dojrzewania, zaplanuj taką rozmowę, by dziecko wiedziało, z czym wiążą się oznaki, które zauważa u innych.
Jeśli dziecko zaczyna zadawać pytania dotyczące zmian związanych z dorastaniem albo nawiązywać w różnych wypowiedziach czy żartach do tych wątków, to jasny sygnał, że czas na działanie.
Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu?
Jako rodzice warto byśmy taką rozmowę wzięli na siebie. Mimo że może u nas także budzić ona wiele wątpliwości i dyskomfortu. Jednak przygotowując dziecko na to, co będzie działo się z jego ciałem w okresie dojrzewania, pozwalamy mu łagodniej przejść przez ten, pełen niepokoju, okres.
Co więcej, przeprowadzając taką rozmowę w rodzinnym gronie, mamy pewność tego, co przekazujemy dziecku. Internet pełen jest nieodpowiednich, deprecjonujących treści, które mogą budować nieadekwatne oczekiwania. Dzięki temu dajemy sobie przewagę – nawet gdy nasze dziecko zetknie się z nieodpowiednimi treściami w sieci, będzie miało już bazową wiedzę.
Być może bardziej komfortowe będzie rozmawianie z rodzicem tej samej płci – córka z mamą, syn z ojcem. Weź pod uwagę komfort dziecka.
Pamiętaj także, że poza tym, co mówisz, Twoje zachowanie także przekazuje ważne informacje. Nawet jeśli czujesz skrępowanie, warto powiedzieć o tym dziecku. Dzięki temu dajesz mu przykład, że nawet rozmawiając na trudne tematy, można kierować się otwartością i szczerością.
Warto pamiętać także o nieoceniającej postawie – nie powinnyśmy dawać dziecku do zrozumienia, że jego pytania są w jakiś sposób nieadekwatne, że dotykamy właśnie tematu tabu, o którym najlepiej byłoby w ogóle nie wspominać. To sugeruje dziecku, że zmiany, które zachodzą w jego ciele, są czymś złym.
Korzystaj z pomocy, by rozmawiać o potrzebach dziecka w okresie dojrzewania
By poczuć się pewniej, warto skorzystać ze specjalnych książeczek, które w odpowiedni sposób i z pomocą zrozumiałych słowach tłumaczą dziecku, co dzieje się z ciałem w okresie dojrzewania. Taką pomocą może być np. pozycja od HarperCollins „Jak powstaje dorosły. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej”. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 7 roku życia.
Porusza nie tylko tematy związane ze zmianami w naszym ciele, jak powiększające się narządy płciowe i piersi, mutacja, pojawienie się zarostu czy owłosienia łonowego. Dotyka ona także ważnych tematów związanych z dojrzewaniem emocjonalnym: relacji z rodziną i rówieśnikami, tożsamości płciowej, wytyczania granic czy cyberprzemocy. Potrzeby dziecka w okresie dojrzewania dotyczą także warstwy emocjonalnej, nie tylko twardej wiedzy na temat zmieniającego się ciała.
Książeczka napisana została w nurcie ciałopozytywności i pozwala budować przekonanie, że nasze ciało, niezależnie od wyglądu, jest ok i nie jest jedynym wyznacznikiem naszej wartości. To wyjątkowo ważny wątek dla dorastających dzieci. To wtedy wygląd pojawia się w centrum uwagi. Nastolatki są na nim mocno skoncentrowane i robią wszystko, by prezentować się jak najlepiej. W dobie wszechobecnej obróbki zdjęć i filtrów to szczególnie niebezpieczne, bo żadna realna osoba nie będzie wyglądać tak idealnie jak zdjęcie stworzone czy poprawione przez sztuczną inteligencję. Im wcześniej zaczniemy uczulać na to dzieci, tym lepiej.
Jak rozmawiać z dziewczynką o dojrzewaniu?
Wśród dziewczynek zmiany pojawiające się w okresie dojrzewania często są źródłem silnych niepokojów. Dlatego tak ważna jest szczera i otwarta rozmowa na ten temat. Zbywanie, kluczenie dookoła może tylko pogłębić obawy.
Zwróć uwagę na oznaki dojrzewania: rozwój piersi, pojawienie się owłosienia łonowego, zmianę sylwetki – powiększenie ud i pośladków, wydzieliny z pochwy. Warto pamiętać także o poceniu się, pojawieniu się trądziku czy innych zmian skórnych, przybieraniu na wadze czy wahaniach nastroju.
Czy wiesz, że… Najważniejszym wątkiem dojrzewania u dziewcząt jest pojawienie się miesiączki. Warto, by dorastająca dziewczynka rozumiała, co dzieje się w jej organizmie i jak wygląda cykl miesiączkowy. Okres to często wstydliwy temat, zwłaszcza gdy niespodziewanie pojawia się w różnych okolicznościach, np. w szkole.
Czy wiesz, że… By złagodzić wstyd związany z zachodzącymi zmianami, warto by mama podzieliła się z córką swoimi doświadczeniami. Pozwala to oswoić zachodzące zmiany i pokazuje, że wszystkie kobiety musiały mierzyć się z podobnymi wyzwaniami.
Kiedy rozmawiać z synem o dojrzewaniu?
Przygotowując się do rozmowy z synem, także zwracajmy uwagę na to, by wytłumaczyć, że zmiany zachodzące w jego ciele są naturalne. Mowa o mutacji, zwiększonej masie ciała, polucjach nocnych, erekcji czy pojawieniu się owłosienia. W okresie dojrzewania pojawiają się nowe potrzeby i chęć kontaktów intymnych, seksualnych – odpowiednia edukacja będzie tutaj kluczowa.
Pamiętajmy także o zmianach zachodzących w sferze emocjonalnej – emocji może pojawiać się coraz więcej i zyskają na intensywności. Potrzeby dziecka w okresie dojrzewania obejmują także rozumienie swoich własnych uczuć, świadomość, że te mogą zmieniać się bardzo szybko, wybuchać z całą mocą, by za chwilę wrócić do względnego spokoju.
Miej na uwadze, że rozmowa o dojrzewaniu może być także niekomfortowa dla Twojego dziecka. Dlatego daj mu przestrzeń na wyrażenie swoich potrzeb i zadanie kolejnych pytań. Czasem syn może potrzebować na to więcej czasu. Wybierz na rozmowę spokojny czas, gdy nikt będzie Wam przeszkadzał ani nie będziecie się nigdzie śpieszyć.