Poszukiwanie swoich korzeni to fantastyczne zadanie dla dzieci w wieku szkolnym, które stają przed wyzwaniem stworzenia drzewa genealogicznego. Od czego zacząć i gdzie szukać pomysłów na drzewo genealogiczne rodziny? Zacznijmy od początku!

Drzewo genealogiczne do szkoły i nie tylko

Poruszane w szkole tematy związane z rodziną czy historią, a może nawet nauką języka obcego, często są dobrym pretekstem, aby stworzyć własne drzewo genealogiczne. Ale to nie jedyny powód do tego rodzinnego wyzwania – drzewo genealogiczne dla dzieci stanowi świetny pomysł, aby za pomocą artystycznych i detektywistycznych talentów stworzyć unikatowy prezent dla dziadków.

Jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły? Oczywiście nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, którego należy się trzymać, a każdy pomysł można dopasować do możliwości, posiadanych materiałów i oczekiwań. Wzór, jak zrobić drzewo genealogiczne jest prosty – najlepiej zacząć od początku (czyli najstarszego członka rodziny w korzeniach drzewa) lub od końca (czyli dziecka-autora u samej góry). Zanim jednak zabierzecie się do pracy, zbierzcie swoje pomysły i przygotujcie listę niezbędnych rzeczy, aby nic nie przeszkadzało wam w tworzeniu rodzinnego arcydzieła.

Proste drzewo genealogiczne dla dzieci może być przygotowane na dużej kartce i wyklejone zdjęciami, ale dla bardziej wymagających można rozważyć bardziej rozbudowane opcje: rysunki, interaktywne elementy, takie jak członkowie rodziny pojawiający się w otwieranych okienkach, a może wersje bardziej przestrzenne? Ciekawym pomysłem może być stworzenie drzewka w wersji 3D, z gałęzi, drutów albo odpowiednio posklejanych rolek po ręcznikach papierowych – opcji jest naprawdę dużo, więc wybierzcie taką, która najbardziej odpowiada zaangażowanym artystom.

Jak narysować drzewo genealogiczne krok po kroku?

Zanim przystąpicie do stworzenia właściwego drzewa, przygotujcie na kartce schemat, na którym znajdą się wszyscy członkowie rodziny. Dzięki temu łatwiej rozplanujecie potrzebne miejsce i o nikim nie zapomnicie podczas właściwiej pracy. To też dobry moment na ostateczne wybranie stylu, w jakim zrobione zostanie wasze drzewo. Jak zrobić drzewo genealogiczne krok po kroku? Przygotujcie kartkę, ołówek i dobre humory!

  1. Rozpocznijcie od dziecka – umieśćcie na górze strony imię i nazwisko dziecka.
  2. Dodajcie rodziców – narysujcie linie w dół, prowadzące do rodziców dziecka.
  3. Poszerzcie drzewo o rodzeństwo – na sąsiednich dla dziecka gałązkach umieśćcie rodzeństwo, jeśli takie istnieje.
  4. Miejsce dla dziadków – od rodziców dziecka poprowadźcie linie do ich rodziców, czyli pokolenia dziadków.
  5. Nie zapominajcie o innych – od dziadków i rodziców łatwo poprowadzić już linie-gałęzie do cioć, wujków i kuzynostwa, wybierając odpowiednią stronę rodzinnego drzewa. Jeśli tylko macie wiedzę o poprzednich pokoleniach, dodajcie prababcie, pradziadków i innych krewnych.

Na koniec odwzorujcie schemat i przygotujcie proste drzewo genealogiczne dla dzieci w jego ostatecznej wersji. Ozdóbcie je zgodnie z waszą wizją i ulubioną estetyką. Rodzinne drzewo może być wciąż uaktualniane, dzięki czemu będzie się coraz bardziej rozgałęziać i stanowić faktyczne świadectwo rodzinnej historii. A przede wszystkim będzie świetną zabawą dla dziecka, które odkrywa swoje korzenie.

Nieszablonowe drzewo genealogiczne dla dzieci

Jeśli mimo wszystko brakuje wam pomysłów, jak zrobić drzewo genealogiczne rodziny, stwórzcie projekt, który pasuje przede wszystkim do Was, a nie jest jedynie szkolnym zadaniem. Warto potraktować taką misję jako aktywność łączącą różnych członków rodziny. Zaplanujcie wspólny wieczór na burzę mózgów, opowiedzcie dziecku o swoim dzieciństwie, rodzeństwie i rodzicach – być może ich również warto zaprosić do współtworzenia rodzinnego dzieła sztuki? Proste drzewo genealogiczne dla dzieci może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy i fantastycznych wspomnień.

O tym, jak przyjemnie spędza się czas z dziadkami podczas zabaw i rozmów na pewno wiecie wiele, ale czy o nich samych maluch miał okazję się czegoś dowiedzieć? Poznając historię i rodzinę, dziecko ma okazję wyobrazić sobie starszych członków rodziny podczas ich dzieciństwa i dorastania. Dbanie o relację z babcią i dziadkiem jest bardzo ważne, o czym możecie się dowiedzieć z książeczki „Basia i dziadkowie”, kolejnej części przygód rezolutnej kilkulatki, która tym razem spędza chorobę w towarzystwie najbliższych. I szybko odkrywa, że w dobrym towarzystwie łatwo jest się świetnie bawić.

Basia i Dziadkowie

Wyzwaniem w tworzeniu drzewa genealogicznego może być stworzenie odpowiedniego szablonu dla mniej szablonowych rodzin – ale i to może okazać się świetną inspiracją do pobudzania wyobraźni. Choć czasem nie wiemy, jak wytłumaczyć dziecku różne modele rodziny, drzewo genealogiczne do szkoły jest odpowiednim momentem na taką rozmowę. Być może nasze pociechy pochodzą z mniej tradycyjnych rodzin albo w takich się wychowują, dlatego to ważne, aby wiedziały, że więzi i uczucia rodzinne nie mieszczą się w schemacie. Wspaniale ilustrowana książka „Pięknie się różnimy” pomaga docenić dobro i różnorodność w otaczającym nas społeczeństwie.

Pięknie się różnimy

Nie istnieje jeden prosty wzór jak zrobić drzewo genealogiczne, ale z pewnością nie o sam efekt estetyczny chodzi, tylko o poświęcony czas i zdobytą wiedzę. Pokaż dziecku, jak ważne są relacje międzyludzkie i rodzinne, nie tylko te związane z więzami krwi – a wyobraźnia z pewnością podpowie, jak najlepiej wyrazić to artystycznie!