Edukacja dziecka zaczyna się na długo przed pójściem do szkoły. Zaangażowanie rodzica w proces rozwoju malucha ułatwi mu poznawanie nowych tematów w naturalny sposób. Dlatego w dużej mierze to od opiekunów zależy, kiedy i w jaki sposób zaczniemy pokazywać i nazywać otaczające nas kształty.

Kiedy zacząć ćwiczyć z dzieckiem naukę kształtów?

Naukę rozpoznawania kształtów można zacząć w dowolnym momencie – podobnie jest z kolorami. Nie musimy traktować tego zadania bardzo poważnie, ponieważ nauka przez zabawę daje najlepsze rezultaty i pobudza w dziecku naturalną ciekawość świata.

Nie istnieje ten jeden właściwy moment, w którym należy wprowadzać w dziecięcy świat umiejętność rozpoznawania kształtów. Oznacza to, że niektóre dzieci bardzo szybko będą mogły pochwalić się tą umiejętnością, a inne będą potrzebować trochę więcej czasu – nie warto przyspieszać tego procesu presją i wymaganiami. Poznawanie najprostszych kształtów, z którymi maluch styka się każdego dnia, możesz trenować od pierwszych chwil odkrywania i nazywania świata.

Serce i kwadrat – pomysły na naukę kształtów z dzieckiem

Nieustannie spotykamy się z podstawowymi kształtami: koło, trójkąt, kwadrat czy gwiazdka pojawiają się w wielu dziecięcych książeczkach. Możemy je rysować, kolorować, lepić z plasteliny czy odnajdować w otoczeniu.Nauka rozpoznawania kolorówto zupełnie naturalna część codziennego życia. Pretekstem do zabawy i nauki mogą być kredki i kartki, klocki w odpowiednich kształtach albo wspólne pieczenie ciasteczek z kształtnych foremek. Sortowanie kolorów i kształtów czy szukanie ich na ilustracjach to proste zabawy, które możesz zainicjować niemal w każdym miejscu. Możecie ćwiczyć rozpoznawanie kształtów podczas wakacyjnych wycieczek, na przykład obserwując widoki i nazywając dostrzeżone obiekty. Materiały do tego ćwiczenia znajdziecie wszędzie: w parku, w lesie i na plaży możecie wypatrywać kół i trójkątów z taką samą przyjemnością.

W rozpoznawanie kształtów możecie bawić się z pomocą odpowiednich książeczek i zabawek, na przykład ćwicząc motorykę małą. Idealnym wsparciem dla najmłodszych są zestawy klocków o różnych kształtach, które należy do siebie dopasować. Możesz stworzyć takie zabawki wykorzystując chociażby niepotrzebny karton. Pomaluj elementy na intensywne kolory, aby ułatwić maluchowi zadanie i rozwijać różne zmysły jednocześnie. Pamiętaj, że jeśli dziecko nie ma ochoty na tę zabawę albo traci zainteresowanie, to nie warto, spróbuj innym razem.

Jak ćwiczyć z dzieckiem odróżnianie kształtów?

Nauka odróżniania kształtów rozpoczyna się naturalnie już w wieku niemowlęcym, kiedy dziecko dostrzega poszczególne kształty na zabawkach, ilustracjach czy materiałach. Warto połączyć ten etap rozwoju z nauką rozpoznawania kolorów, na przykład korzystając z książeczki „Kształty i kolory”. Dzięki temu nauka może odbywać się wszędzie – podczas spacerów, podróży, jedzenia. Uczenie dziecka kolorów to równie naturalna i przyjemna przygoda!

Najlepiej zacząć naukę od tych najprostszych kształtów, czyli wskazywania koła, kwadratu czy gwiazdki w wyrazistych kolorach. Dlaczego to takie ważne? To dobry start do dalszej nauki pisania, czytania czy liczenia. Wyćwiczy to również spostrzegawczość i orientację przestrzenną.

Nie tylko obserwowanie przedmiotów wspiera naukę odróżniania kolorów. Samodzielne rysowanie kształtów kolorowymi kredkami jednocześnie ćwiczy rękę i rozwija zdolności manualne.

Kształty. Rysuję i ścieram” to książeczka odpowiednia dla kilkulatków rozpoczynających swoją przygodę z koordynacją wzrokowo-manualną i rozwijaniem umiejętności. Ciekawe ćwiczenia pomogą wytrenować rękę, a łatwo zmazywalny pisak zlikwiduje obawę przed popełnieniem błędu.

Naukę i zabawę dopełni maluchom książeczka edukacyjna „Kot-o-ciaki. Kształty”. Razem z trzema uroczymi kotkami i charakterystycznym poczuciem humoru, nauka kształtów u dziecka będzie się kojarzyć ze świetną zabawą i kreatywnością. Kot-o-ciaki wprowadzają w świat ciekawych kształtów, takich jak trójkąt i serce, jednocześnie wspierając edukację.

Książeczka „Basia, Franek i kolory” to idealny przykład łączenia nauki kształtów i kolorów. Jak ćwiczyć z dzieckiem odróżnianie kształtów? W książce znajdziemy ciekawe i barwne ilustracje, dzięki którym razem z Frankiem możemy spędzić miło czas z rezolutną Basią i uczyć się od niej nowych rzeczy. Rozpoznacie czym jest czerwone koło, które trzyma Franek? Jaki kształt ma piłka żółta jak słońce?

Świat latem jest pełen różnych kolorów, dlatego aby lepiej je poznać, sięgnijcie po „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham kiedy jest lato”. Zbiór książek o Małym Brązowym Zajączku na każdą porę roku to przepiękne ilustracje i mądre, zabawne historie. Czytając je wspólnie możecie nauczyć się naprawdę dużo ważnych rzeczy.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Nauka kształtów u dziecka ma wpływ na rozwój malucha w wielu aspektach życia. Zadbaj o to, aby wspólne zabawy wspierały dziecięcą edukację, pobudzając naturalne zainteresowania i nie budząc presji. Dzięki znajomości kolorów i kształtów, maluszek poszerza zdolność postrzegania świata i jego złożoności.