Uwielbiany nie tylko przez najmłodszych Minecraft daje graczom możliwość swobodnego projektowania, budowania i tworzenia w wirtualnych światach. Wymaga to kreatywnego myślenia i planowania, co sprzyja rozwojowi wyobraźni, kreatywności, inteligencji przestrzennej, a także rozwija zmysły techniczny i konstrukcyjny.

Wyobraźnia bez granic

Minecraft to gra komputerowa, stworzona przez szwedzkiego programistę Markusa „Notcha” Perssona, wydana w 2011 roku i ciesząca się popularnością na całym świecie. Nie ma ona określonych celów – gracz cieszy się dużą swobodą w eksplorowaniu i kształtowaniu wirtualnej rzeczywistości.

Minecraft możemy potraktować jako „podręcznik” kreatywnego budowania, ponieważ oferuje on interaktywną i otwartą przestrzeń, w której gracze wykazują się aktywnością i zaangażowaniem. Przyjrzyjmy się elementom, które wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności u najmłodszych:

  • Projektowanie i budowanie – gracze mogą projektować i budować własne struktury, budowle, miasta, a nawet całe światy. Ogranicza ich tylko wyobraźnia. Mogą eksperymentować z różnymi kształtami, materiałami i stylami architektonicznymi, co rozwija umiejętność planowania i wizualizacji.
  • Odkrywanie  dzieci są zafascynowane możliwościami, jakie otwiera przed nimi gra. Eksplorując nieznane tereny i napotykając na różnorodne stworzenia i zjawiska, rozwijają wyobraźnię i kreatywność.
  • Rozwiązywanie problemów – Minecraft uczy także stawiania czoła wyzwaniom. Gracze muszą znaleźć efektywne sposoby radzenia sobie z problemami, co rozwija ich zdolność abstrakcyjnego myślenia.
  • Kreowanie ról i historii – możliwości opowiadania własnej fabuły, kreowania postaci i tworzenia zadań rozwijają u młodych graczy zdolności narracyjne i umiejętność kreowania świata fantastycznego. 
  • Współpraca  rozwojowi umiejętności komunikacyjnych, współpracy i zdolności do wspólnego działania sprzyja wieloosobowy tryb gry. Dzieci mogą wspólnie projektować budowle czy eksplorować wirtualny świat. 

Doskonałą bazę informacji i źródło praktycznych wskazówek dla najmłodszych graczy stanowi pozycja „Minecraft. Rocznik 2024”. Fani Minecrafta dowiedzą się między innymi, jak stworzyć tajną bibliotekę z ukrytymi drzwiami, poznają minigry idealne do wspólnej zabawy z przyjaciółmi czy przemierzą pustynię na grzbiecie wielbłąda. Przyjrzą się także takim nowym elementom jak niuchacze, biom kwiatu wiśni, archeologia, bloki bambusa i wiele, wiele innych.

Przeczytaj także, czy pozwolić dziecku grać w Minecraft.

Buduj z Minecraftem

Centralnym elementem Minecrafta jest możliwość budowania struktur i obiektów w trójwymiarowej przestrzeni. Gracze używają różnorodnych bloków do konstruowania budowli, co wymaga zrozumienia relacji przestrzennych między nimi, umiejętności planowania oraz oceny proporcji i symetrii. Dlatego dzięki tej grze rozwija się nie tylko wyobraźnia dziecka, ale i inteligencja przestrzenna.

Jak budować rzeczy w grze Minecraft, podpowiada pozycja „Minecraft. Budowle mistrzów”w której przedstawione zostały niezwykłe projekty: oszałamiające podwodne rzeźby, monumentalne kosmiczne sceny, wielkie średniowieczne grody oraz futurystyczne miasta. Kulisy powstawania tych fascynujących elementów zostały przybliżone w wywiadach z budowniczymi. Książka stanowi bogate źródło inspiracji dla wszystkich wielbicieli gry Minecraft, ukazując proces, jakim jest budowanie.

Dzięki tej popularnej grze rozwija się również zmysł techniczny dzieci. Gracze mogą tworzyć skomplikowane mechaniczne systemy, takie jak drzwi automatyczne, windy czy bardziej złożone maszyny. W tym celu muszą zrozumieć podstawowe koncepcje elektryczności, prądu i układów logicznych. Ponadto Minecraft wymaga od graczy korzystania z różnych narzędzi oraz materiałów do budowy i przetwarzania surowców. Dzieci mają też okazję do eksperymentowania z nowymi technologiami.

Minecraft to także budowanie na całego. Gracze muszą planować i tworzyć różnorodne struktury, takie jak domy, mosty, tunele czy schody. Dla efektywnej budowy muszą więc zrozumieć podstawy architektury, co wpływa na rozwój zmysłu konstrukcyjnego. 

Unikatowe kolekcje książek

Wszystkim fanom tej emocjonującej gry polecamy zestaw Minecraft. Niezwykła kolekcja kreatywnych projektów”. W jego skład wchodzą trzy książki, z których dzieci dowiedzą się wszystkiego na temat czerwonego kamienia, niesamowitych projektów i kompaktowych konstrukcji. Uzupełnieniem kolekcji są fantastyczny plakat, zawieszka na drzwi oraz kartonowy model creepera do samodzielnego złożenia.

Nie lada gratką dla graczy będzie również pozycja Minecraft. Świat mobów”Na kartach tej książki siedmiu przewodników-ekspertów od mobów dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z mobami i grą. 

Warto też zapoznać się z serią książek o fascynujących miniprojektach, które można zrealizować w Minecrafcie, np. „Minecraft. Superkompaktowe konstrukcje”Każdy projekt ma określony stopień trudności i szacunkowy czas wykonania. Jest opatrzony dokładnymi wskazówkami, umożliwiającymi tworzenie budowli krok po kroku, oraz diagramami przestrzennymi.

Podsumowując, Minecraft to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.