Rodzice bardzo dbają o rozwój swoich pociech, dlatego często kupują różnego rodzaju zabawki, które mają rozwijać u dzieci kreatywność, sprawność manualną i pamięć. I nie ma w tym nic złego! Jeśli nie chcesz wydawać mnóstwa pieniędzy, a przy tym sprawić maluchowi radość na wiele godzin, z pomocą przychodzą książeczki z naklejkami!

Popularność książeczek z naklejkami

4 najważniejsze powody, dla których książeczki z naklejkami są tak popularne:

  • Czas wolny dla rodzica

Niby nic szczególnego, a jednak dzieci potrafią bardzo długo bawić się naklejkami. Nic dziwnego, że kochają je również rodzice! W czasie, kiedy maluch wykleja, zmęczony rodzic ma dla siebie chwilę zasłużonego odpoczynku.

  • Nie tylko naklejanie

Większość książeczek zawiera nie tylko naklejki, lecz także kolorowanki i łamigłówki, dzięki czemu Twoja pociecha rozwija kilka umiejętności jednocześnie, np. rysowanie i wyszukiwanie różnic, a przy tym zabawa trwa o wiele dłużej. Jeśli Twoje dziecko uwielbia kolorowanie bajkowych bohaterów, to z pewnością zachwycą je publikacje z serii „Koloruj i naklejaj” wydawnictwa HarperCollins. Książeczki ćwiczą kolorowanie według wzoru, spostrzegawczość i zdolności manualne.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
  • Poskramianie nudy (nie tylko w podróży)

Na samą myśl o kilku lub kilkunastogodzinnej podróży z dzieckiem aż ściska Cię w żołądku ze stresu? Pewnie zastanawiasz się, czym zająć swoją pociechę, aby nie skarżyła się na nudę? Z pomocą po raz kolejny przychodzą książeczki z naklejkami. Szczególnie warto zaopatrzyć się w publikacje z serii „Zabawy i zadania z naklejkami” z Bingiem, Smerfami czy Maszą. Wszystkie ćwiczenia zostały opracowane tak, aby maluch rozwiązywał je z radością i satysfakcją.

Obraz zawierający tekst, pudełko

Opis wygenerowany automatycznie
  • Dla każdego coś miłego

W sklepach znajdziesz mnóstwo rodzajów książeczek z naklejkami, m.in. o gotowaniu, pojazdach, wystroju wnętrz, kosmosie, a nawet Minecrafcie! Lista jest bardzo długa, dlatego dziecko może wybrać taką, która jest zgodna z zainteresowaniami i wiekiem twojej pociechy.

Wspaniałym przykładem może być tytuł „Przygody Misia Paddingtona. Moje pierwsze zadania do wyklejania”, dzięki któremu pociecha kształtuje zdolność logicznego myślenia i koncentrację, a to wszystko w towarzystwie Misia Paddingtona i zajmujących łamigłówek.

Jak naklejanie wpływa na rozwój dziecka?

Naklejanie pozytywnie wpływa na rozwój małej motoryki, która głównie odnosi się do czynności związanych z wykorzystaniem palców i dłoni. Motoryka z kolei wpływa na wiele dziedzin życia dziecka. Dzięki prawidłowemu rozwojowi motoryki małej maluch nie tylko lepiej radzi sobie w codziennych sytuacjach związanych z użyciem rąk, np. z wkładaniem rzeczy do pojemnika, lecz także daje więcej przyjemności z nauki, zabawy i wykonywania wszelkich prac manualnych.

5 wspaniałych pomysłów na zabawy z naklejkami dla dzieci

  • Ozdabianie i wyrażanie własnego stylu

Kto powiedział, że trzeba wykorzystywać naklejki w tradycyjny sposób i umieszczać je tam, gdzie proponują autorzy książeczki? Zwłaszcza, jeśli maluch tak bardzo uwielbia danego bohatera, że chciałby widzieć go nie tylko na kartce, ale także na piórniku, szafce czy skrzyni z zabawkami. W tym przypadku dziecko może wyrazić swoje artystyczne pomysły oraz ozdobić ulubiony przedmiot.

  • Tworzenie ciekawych historii

Zamiast przyklejać naklejki w oznaczone miejsce na kartce, można stworzyć z nich niesamowitą historię! Jeśli Twoje dziecko chce towarzyszyć w opowieści bajkowemu bohaterowi, wystarczy, że wytniesz sylwetkę malucha ze zdjęcia i przykleisz obok ulubionej postaci. To świetny sposób na kreatywne, wspólne spędzenie czasu oraz poćwiczenie wyobraźni.

  • Nauka czytania

Krótkie, proste polecenia przy poszczególnych zadaniach w książeczce to wspaniała okazja do ćwiczenia czytania. Jeśli lektura nawiązuje do przygód ulubionego bohatera z bajki i jest zabawna, to pociecha z chęcią przeczyta kawałek tekstu.

  • Przyswajanie informacji przez zabawę

Twoje dziecko właśnie uczy się alfabetu lub liczenia do 10? Znajdźcie wspólnie ulubiony przedmiot lub miejsce w pokoju, a następnie naklejcie w odpowiedniej kolejności literki lub cyfry. Obawiasz się, że po usunięciu naklejek zostaną nieestetyczne ślady? W takim razie umieśćcie je na białym arkuszu i oprawcie w ramkę!

  • Organizowanie zabawek

Po wspólnym posegregowaniu zabawek warto oznaczyć pojemniki z poszczególnymi rzeczami, aby maluch od razu wiedział, gdzie co się znajduje. Wystarczy tylko przykleić właściwą naklejkę na froncie pudełka, a dzięki temu znacznie przyspieszysz sprzątanie i zachęcisz dziecko do odkładania przedmiotów na ich miejsce.

Naklejkowy zawrót głowy

Piękne, kolorowe, łatwo dostępne i tanie. Książeczki z naklejkami mają wiele zalet i korzyści nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodzica. Choć czasem może Cię dziwić, dlaczego całe biurko lub szafka obklejone są naklejkami, to wiedz, że kryje się za tym coś więcej niż tylko chęć zabawy. To dziecięcy sposób na wyrażanie siebie.