Czytanie książki na dobranoc to dla dziecka najlepszy sposób na zakończenie dnia. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto czytać dziecku przed snem oraz jakie historie będą odpowiednie na dobranoc. Przedstawimy też niezwykle pomocną listę 10 najlepszych lektur na dobranoc.

Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?

Po dniu pełnym wrażeń dziecko potrzebuje wyciszenia, aby spokojnie zasnąć. Spośród kilku sposobów na uspokojenie malucha, czytanie z rodzicem przed snem przynosi najwięcej korzyści. Lektura na dobranoc nie tylko przygotuje malucha do snu, ale też wpłynie pozytywnie na Waszą relację. Do tego poprawia u dziecka zdolność do logicznego myślenia i obniża poziom stresu. Wpływa na efektywność w uczeniu się i sprzyja lepszemu opanowaniu języka.

Czy wiesz, że…
Badania przeprowadzone w 2009 roku na Uniwersytecie w Sussex pokazały, że czytanie książki przed snem może pomóc w walce z bezsennością. Czytanie zaledwie przez sześć minut pomoże oczyścić i przygotować umysł do snu, a także zredukować poziom stresu nawet o 68%.
Źródło: businessinsider.com

Jak więc zorganizować lekturę, by osiągnąć zamierzony skutek?

3 pomocne zasady

Wybierz odpowiednią treść

Ważne jest nie tylko samo czytanie książeczki, ale trzeba także zwrócić uwagę na odpowiednią treść. Wieczorna lektura nie powinna zbytnio zaangażować dziecka. Unikaj emocjonujących historii i takich, które mogą wywołać w nim strach.

Dostosuj długość lektury

Zwróć uwagę na długość lektury na dobranoc. Niech będzie dostosowana do wieku Twojej pociechy. Im dziecko starsze, tym historia może być dłuższa. Dobrym wyborem będą książki podzielone na rozdziały.

Nie rozbudzaj

W czasie czytania przed snem nie zadawaj maluchowi pytań – wspólne interpretowanie treści zostaw na inną porę dnia. W przeciwnym wypadku rozbudzisz dziecko.

Najlepsze lektury na dobranoc

Wiesz już, dlaczego warto czytać dziecku przed snem i jakimi zasadami kierować się przy wyborze książek do czytania przed snem. Jak jednak w nieskończonej liczbie propozycji wydawniczych odnaleźć właściwe? Z pomocą przychodzi nasza lista 10 najlepszych lektur na dobranoc!

 „Dobranoc, mała pando”

Książeczka z serii „Pierwsze bajeczki” to idealna lektura na dobranoc dla najmłodszych. To historia o każdym szkrabie, który szykuje się do spania. Mała panda wreszcie zasypia wtulona w mamę – taki wzór do naśladowania przyda się każdemu maluchowi?

książki na dobranoc
co czytać dziecku na dobranoc

„Pan Radosny” i „Mała Wstydnisia”

To drobne książeczki o wielkiej treści. Są tak króciutkie, że właściwie można traktować je jako zestaw na jeden wieczór. Każda z nich podejmuje ważny temat związany z emocjami i relacjami międzyludzkimi. Historia pana Radosnego pocieszającego pana Smuteczka oraz opowieść o Małej Wstydnisi walczącej ze swoją słabością zaciekawią każdego malucha. Trzeba tylko uważać, by zanadto nie rozrzewnił się przed snem!

książeczki na dobranoc dla dziecka
opowieści na dobranoc

„Gdzie bywa słoneczko”

Kto powiedział, że w czasie czytania przed snem nie można odkryć całego świata? Ta książeczka nie tylko pokaże odległe krańce Ziemi, ale też pomoże zrozumieć, dlaczego Słońce potrzebuje odpocząć. Przecież codziennie kładzie się spać!

co czytać dziecku przed snem

„Bing. Czytanka dla malucha. Pora spać”

Opowieść o Bingu pozwoli spojrzeć na przygotowania do spania jak na wielką, bardzo ważną przygodę. Dzięki tej książeczce pomyślisz z uśmiechem o wszystkich dziecięcych wieczornych wymaganiach. Twój maluch z kolei lepiej zapamięta czynności, które wykonuje przed snem.

Jeśli nasza pociecha jest wiernym fanem małego królika Binga, z pewnością dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie jej w całą serię książeczek na dobranoc z tym bohaterem. „Bing. Pora spać. Moja pierwsza biblioteczka” to cztery tomiki wieczornych przygód króliczka. Kolejne tytuły: „Pora na kąpiel”, „Pora do łóżka”, „Pora na bajeczkę” i „Pora na dobranoc” to kolejne elementy wieczornego rytuału wielu dzieci i ich dorosłych. Niech nasze dziecko i Bing przejdą je razem!

„Myszka szuka domu”

Pozycja dla nieco starszych dzieci. To wierszowana opowieść o myszce, która zgubiła się i szuka drogi do domu. Czytając tę historię, Ty i Twoje dziecko z pewnością zbliżycie się do siebie i będziecie wspólnie wspierać Małą Myszkę w szczęśliwym powrocie do rodziców.

bajki do czytania przed snem

„Basia. Bajki na dobranoc”

Mały Franio bardzo nie lubił zasypiania. Raz, niespodziewanie, zasnął po tym, jak Basia odpowiedziała mu bajkę. Wszyscy z rodziny zadbali więc o to, by nie zabrakło mu historyjek na dobranoc. Każdy rozdział to jedna opowieść, doskonała do przeczytania przed snem.

lektury na dobranoc

„Bajki 5 minut przed snem – Masza i Niedźwiedź”

Jeśli Twoje dziecko woli bardziej „współczesnych” bohaterów, nic straconego, tacy też czekają we wspaniałych historiach na dobranoc. W serii „Bajki 5 minut przed snem” znajdziemy uspokajające i usypiające opowieści o Maszy i Niedźwiedziu, Kotociakach, Smerfach czy o lokomotywie Tomku i jego przyjaciołach. Ci wszyscy bohaterowie zadbają o to, abyście ostatnie chwile wieczora spędzili w doskonałych humorach.

historie na dobranoc

 „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”

Kiedy przychodzi pora na sen, Mały Brązowy Zajączek nagle postanawia wyznać Dużemu miłość… na wszelkie możliwe sposoby ? Po krótkiej lekturze na dobranoc Ty i Twoje dziecko mocno się przytulcie!

 „Opowieści z doliny Muminków”

To piękny zbiór opowieści, które z przyjemnością pozna Twoje dziecko. Muminki od wielu pokoleń są czytane dzieciom przed snem, a to najlepsza rekomendacja dla tej książki. Kreskówkę na kanwie opowieści Tove Jansson możecie też oczywiście obejrzeć, ale my zdecydowanie polecamy książkową wersję!

co czytać przed snem dziecku

„3 bajeczki przed snem”

Rytuał wieczornego czytania rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest nieodłączny okrzyk malucha: „przeczytaj jeszcze jedną bajkę!”. Autorzy książeczek dla dzieci doskonale znają ten mechanizm, stąd pomysł na serię „3 bajeczki przed snem”. W każdej z należących do niej książeczek znajdziemy trzy krótkie historie z przygodami ukochanych dziecięcych bohaterów: Maszy i Niedźwiedzia, Muminków, Smerfów czy lokomotywy Tomka. Dodatkowo świecące w ciemności elementy na okładce pomogą przezwyciężyć lęk przed ciemnością, co na pewno pozwoli dziecku bezpiecznie i szybko zasnąć.

To nasze zestawienie najciekawszych lektur na dobranoc. Jesteśmy pewni, że dzięki nim Twoje dziecko z radością będzie się układało do snu!