Jak działa poznawanie świata za pomocą zmysłów? Co sprawia, że czujemy, słyszymy, widzimy i rozpoznajemy smaki lub zapachy? Jak przebiega rozwój zmysłów u dziecka? Wszystkich ciekawskich zachęcamy do przeczytania artykułu!

Rozwój zmysłów u dziecka – co dzieje się na samym początku?

Czy u całkiem małych bobasów wszystkie zmysły w pełni działają? Odpowiedź brzmi – zależy jakie. Warto opowiedzieć o tym dziecku. W brzuchu u mamy niemal zupełnie rozwijają się słuch, węch, smak oraz dotyk. Rozróżnianie faktur przedmiotów, dźwięków miłych i nieprzyjemnych oraz smaków pojawia się wraz z poznawaniem świata. Za pomocą zmysłów maluszek na początku rozpoznaje jedynie swoją mamę, dzięki węchowi kieruje główkę w stronę pokarmu, a dotyk pozwala mu się uspokoić.

U noworodków najsłabiej rozwinięty jest wzrok. Trudno w to uwierzyć, ale gdyby przenieść się do pierwszych dni życia, okazałoby się, że… prawie nic nie widać 😀 Maluszek w pierwszym okresie po narodzinach rozpoznaje jedynie zarysy kształtów lub przedmioty znajdujące się blisko niego. Wzrok dzidziusia najlepiej widzi kontrasty, od razu reaguje więc na czarne i białe kształty.Dopiero prawidłowy rozwój sprawia, że wzrok rocznego dziecka funkcjonuje już tak, jak u osoby dorosłej.

Poznawanie świata za pomocą zmysłów – jak to działa?

Zapewne Twojego malucha zaciekawi, co sprawia, że widzi, słyszy i czuje. Postaramy się zaspokoić jego dziecięcą ciekawość świata 😊 Z pomocą w wyjaśnieniach przychodzą książeczki wydawnictwa HarperCollins. Zajrzyjmy do ich wnętrza!

Słuch

Jak to się dzieje, że słyszymy dźwięki? Z książeczki „Słuch! Bobas odkrywa naukę” Ty i Twój maluch dowiecie się, że odpowiadają za to uszy, które w swoim wnętrzu skrywają rodzaj bębna – błonę bębenkową – która wibruje, kiedy do środka wpada dźwięk. Wibracje docierają do dalszych części ucha, przechodzą przez kosteczki, by w miejscu zwanym ślimakiem zmienić się w impuls elektryczny. Dzięki niemu mózg rozpoznaje, że ucho właśnie słyszy dźwięk. A jak on powstaje? Dalsza część książeczki ciekawie objaśni Wam pojęcia cząsteczek i fali dźwiękowej.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Wzrok

Jak wytłumaczyć dziecku, że impulsy, które rozpoznaje mózg, sprawiają też, że widzimy obraz? W tym wypadku przyczynia się do tego światło, które wpada wprost do oka. Proces jego przetwarzania opisuje kolejna pozycja z serii „Bobas odkrywa naukę – Wzrok!”. Światło przechodzi przez części oka: rogówkę, źrenicę, tęczówkę i soczewkę, by wreszcie – w siatkówce – zmienić się w impuls, który rozpozna mózg. Zobaczcie to sami!

Obraz zawierający tekst, clipart, lalka

Opis wygenerowany automatycznie

Smak

Każde dziecko ma swoje ulubione potrawy, z pewnością więc zaciekawi malucha temat smaku. Co to takiego? To efekt wiązania malutkich cząsteczek, które składają się z atomów. Z atomów zbudowana jest truskawka, jabłko czy czekolada. Ich cząsteczki sprawiają, że czujemy słodki smak. Określone fragmenty języka rozpoznają różne rodzaje smaków dzięki receptorom. Więcej informacji na ich temat maluch odnajdzie w książeczce Smak!”.

Węch

To kolejny zmysł, którym naturalnie zaciekawione są dzieci. Jeśli chcesz wytłumaczyć małemu człowiekowi, na czym polega odczuwanie zapachów, sięgnij po pachnące książeczki i powiedz, że w nosie znajdują się receptory zapachowe, które informują mózg o odczuwanej woni. Co odpowiada za rozwój właśnie tego z pięciu zmysłów u dziecka? Poznawanie jak największej liczby zapachów, a więc do dzieła!

Potarte palcem kolejne strony książeczek przeniosą malucha do krainy nowych zapachów. Ciekawe wonie pozna z pozycją Moja pachnąca książeczka z kolorami. Pierwsze zapachy” – dowie się na przykład, jak pachnie wanilia. A jakie aromaty czekają go na ryneczku? Sprawdźcie to wspólnie w książce Moja pachnąca książeczka z kolorami. Na targu”. W serii znajdują też Zapachy świata” i „Owoce” – czy Twoja pociecha odgadnie po samym zapachu swoje ulubione?

Dotyk

Po wspólnej podróży po zmysłach takich jak wzrok, słuch, smak i węch, pora na dotyk. Warto wspólnie z dzieckiem zastanowić się, czy czujemy tylko rękami czy może całym sobą? Receptory dotyku znajdują się w każdym miejscu ciała i dzięki nim dziecko może sprawdzić, czy coś jest mokre, ciepłe lub szorstkie – niech spróbuje dotknąć np. mokrego ręcznika. Po raz kolejny za rozpoznanie tego, co czujemy, odpowiada impuls elektryczny. Szczegółów o drodze jaką przebywa, dostarczy Wam ostatnia części serii „Bobas odkrywa naukę. Dotyk!”.

Tak właśnie odbywa się poznawanie świata. Za pomocą zmysłów dziecko dowiaduje się, co znajduje się w jego otoczeniu, czy coś mu zagraża (może poczuć np. zapach dymu) lub jakie potrawy należą do ulubionych w jego menu.

Warto przeprowadzać też domowe eksperymenty, które sprawdzą zmysły małych i dużych domowników. Powodzenia!