Wszyscy miewamy koszmary. Dorośli potrafią obudzić się zlani zimnym potem i z ulgą zorientować się, że na szczęście to był tylko sen. Trudno więc dziwić się, że koszmary senne u dziecka mogą generować tak duży lęk. Skąd biorą się złe sny u dzieci? Jak wspierać, gdy dziecko ma koszmary? Sprawdź nasze wskazówki.

Koszmary senne u dziecka – co robić?

Najważniejszym zadaniem dorosłych jest zachowanie spokoju. Tym samym wpływamy na stan pociechy, przekazując jej, że nic się nie dzieje i mimo złego snu jest bezpieczna. Przytulenie, kilka ciepłych słów ze strony rodzica, pozwolenie dziecku na opowiedzenie co mu się śniło, może być wystarczające, by dziecko uspokoiło się i wróciło do łóżka.

Złe sny u dzieci pojawiają się w toku rozwoju naturalnie. Sam fakt, że dziecko ma koszmary nie musi świadczyć o nieprawidłowościach. Obserwujmy, jak ich pojawianie wpływa na codzienność dziecka i rodziny. A jeśli coś nas niepokoi, korzystajmy z pomocy specjalistów.

Czy wiesz, że…
Największe natężenie koszmarów pojawia się u 5-latków? Następnie stopniowo maleje, aż do wieku 9 lat, kiedy złe sny znów mogą zacząć pojawiać się częściej.

Przeczytaj także, czym są lęki nocne u dziecka oraz jak radzić sobie, kiedy dziecko boi się ciemności.

Skąd biorą się złe sny u dzieci?

Pomocne w radzeniu sobie z koszmarami sennymi u dziecka będzie zrozumienie, skąd się one biorą. W ciągu dnia, gdy dziecko czuje się spokojnie i bezpiecznie porozmawiajcie o tym, jak powstają złe sny. Ważne, by zrobić to w komfortowym dla dziecka momencie, bo tylko wtedy może uczyć się i zapamiętywać nowe informacje.  

Nasz umysł to potężna machina, której działanie trudno zrozumieć i wytłumaczyć. Dlatego możemy posłużyć się książką „Co robimy, gdy śpimy” od wydawnictwa HarperCollins. Przedstawia ona skomplikowaną wiedzę w zrozumiały dla najmłodszych sposób. Jej autorem jest znany neurobiolog dr Mateo Farinella.

Co robimy gdy śpimy. Chcę wiedzieć więcej

Bohaterem książki jest neuron Miłek, na co dzień pracujący w korze czołowej Zosi. Ten obszar pozwala nam zrozumieć trudne pojęcia, a także tworzyć nowe pomysły! Miłek uwielbia swoją pracę i czasem chciałby zostać w niej dłużej. Ale aby nasz mózg sprawnie pracował, potrzebuje regularnego snu (w przypadku dzieci to 9–12 godzin na dobę!).

Jednak co ważne, nawet gdy śpimy, nasz umysł nie odpoczywa. Cały czas pracuje, by uporządkować nowe informacje i pozbyć się tych niepotrzebnych. To właśnie ta obróbka informacji sprawia, że pojawiają się sny i koszmary. Te ostatnie pozwalają zmierzyć się z niebezpiecznymi sytuacjami, bez realnego zagrożenia. Złe sny to sposób naszego umysłu na radzenie sobie z tym, czego się boimy i próba przygotowania nas na ewentualne nieprzyjemne wydarzenia.

Mimo tego, że koszmary senne u dziecka nie są niczym przyjemnym, łatwiej będzie mu sobie z nimi poradzić, jeśli będzie wiedziało, jaką pełnią funkcję. Taka wiedza pozwoli mu lepiej zrozumieć, czego doświadcza i dlatego śnią mu się takie przerażające rzeczy. Wyposażona w taką wiedzę dziecko, łatwiej uspokoi się po obudzeniu się ze złego snu.

Dziecko ma koszmary – jak przygotować je do snu?

Bez względu na to, czy Twoje dziecko często budzi się z powodu koszmarów sennych czy nie – kluczowym elementem przygotowania do snu są wieczorne rytuały. To wszystkie czynności i działania, które pomagają dziecku uspokoić się i wyciszyć.

Wyciszające czytanie

Lubianym przez małych i dużych sposobem jest czytanie. Książeczki, z których korzystamy przed snem nie powinny wzbudzać silnych emocji i podekscytowania, ale raczej sprzyjać wyciszeniu. Takie są pozycje z serii „Akademia Mądrego Dziecka. Wieczorynka”. To krótkie historie o ulubionych zwierzątkach, które także szykują się do snu. Możemy sprawdzić, jak zrobiła to Owieczka mieszkająca w gospodarstwie, a jak Leniwiec, któremu niekoniecznie chciało się spać.

Dobranoc owieczko. Wieczorynka
Dobranoc leniwcu. Wieczorynka

Potowarzyszymy też Liskowi szukającemu drogi do domu w ciemności albo pomożemy Jednorożcowi w poszukiwaniu ulubionej przytulanki, bez której trudno zasnąć. A czy Twoje dziecko ma takiego przyjaciela? Jest nieocenioną pomocą, kiedy dziecko ma koszmary i pomaga mu poczuć się komfortowo.

Dobranoc lisku. Wieczorynka
Dobranoc jednorożcu. Wieczorynka

Książeczki z tej serii mogą z powodzeniem pełnić rolę nocnej lampki – mają specjalny przycisk, pozwalający włączyć świecące elementy. Ciepłe, przytłumione światełka pomagają dziecku się wyciszyć, a jednocześnie wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, bo nie zasypia w całkowitej ciemności.

Wieczorynka – seria książeczek ze świecącymi okładkami

Muzyka do snu

Spokojne, relaksujące dźwięki to pomocny element wieczornej rutyny, szczególnie jeśli pojawiają się złe sny. Jeśli Twoje dziecko lubi muzykę, możecie stworzyć specjalną playlistę na dobry sen. Kojące dźwięki warto łączyć z uspokajającymi opowieściami – zupełnie tak jak w książeczce „Kołyszemy do snu”.

Kołyszemy do snu. Opowieść muzyczna

To zaproszenie do świata zwierząt – które tak jak my mają swoje wieczorne rytuały. Na każdej stronie znajdziecie opowieść o tym, jak zasypiają różne stworzonka, piękne ilustracje oraz fragmenty klasycznych utworów, które zaczynają grać po naciśnięciu ikony nuty. Relaksująca muzyka pomoże okiełznać u dziecka strach przed koszmarami sennymi. Pięknych snów!