Choć wszystkie pory roku sprzyjają leśnym wycieczkom, to właśnie wiosną i latem ciągnie nas tam szczególnie. Przed rodzinną wyprawą warto przedstawić dzieciom zasady zachowania się w lesie. Dzięki temu wędrówka będzie bezpieczna i satysfakcjonująca.

Jak zachowywać się w lesie?

Dla większości z nas zasady zachowania w lesie są intuicyjne, jednak rozmowa na ich temat jeszcze przed wycieczką pozwoli dziecku lepiej przygotować się do leśnych odwiedzin. Od czego zacząć? Przede wszystkim wyjaśnij dziecku, że regulamin lasu oparty jest na szacunku dla natury oraz wskazówkach zapewniających bezpieczeństwo i odwiedzającym, i leśnym mieszkańcom. Przecież chcemy z odwiedzin w lesie czerpać jak najwięcej radości bez obaw!

Czytaj też: Wycieczka do lasu z dzieckiem

Zasady zachowywania się w lesie dla dzieci stawiają na bezpieczny kontakt z naturą. Jak wiadomo, las to dom dla wielu zwierząt, które mają swoje schronienia w różnych jego częściach. Przed rozpoczęciem wycieczki pokaż dziecku, z jakimi stworzeniami może się w lesie spotkać i których z nich trzeba bezwzględnie unikać. Pomoże w tym książeczka „Las. Niesamowity spacer” – dzięki niej pokażesz dziecku, jak wyglądają dziki, wiewiórki i liski, a także jakie są ich zwyczaje. Choć wiewiórki często nie boją się odwiedzających i pozwalają się karmić, nie należy ich głaskać ani łapać!

Las. Niesamowity spacer

Leśne zakątki pełne są nie tylko drzew, ale też innych roślin – kwiatów, krzewów (także tych owocowych) oraz… grzybów! Co ważne, należy zbierać je rozsądnie, najlepiej po przeszkoleniu przez specjalistę. Zasady właściwego zachowania się w lesie i mądrego zbierania grzybów znajdziecie w książce „Basia i wyprawa do lasu”. Sprawdźcie razem z ulubioną bohaterką, jakie przygody czekają na Was wśród drzew!

Basia i wyprawa do lasu

Zasady w lesie dla dzieci nie różnią się od tych dla dorosłych, ale rola rodzica ma tu ogromne znaczenie. To na nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dziecka, i otaczającej przyrody. Dlatego jeszcze w domu możecie sporządzić listę najważniejszych zasad i porozmawiać, z czym wiąże się łamanie reguł.

Oto krótki regulamin lasu, który pomoże Wam przygotować się do wyprawy i czerpać z niej samą radość. Dodalibyście coś jeszcze do zasad bezpiecznego zachowania w lesie?

Regulamin lasu, czyli zasady zachowania w lesie

  1. Wszystko, co przynieśliśmy, zabieramy ze sobą – w lesie nie ma miejsca na nasze śmieci!
  2. Spacerujemy tylko po wyznaczonych ścieżkach.
  3. Szanujemy przyrodę – nie zrywamy listków z drzew, nie depczemy kwiatów, nie zrywamy kory.
  4. Wsłuchujemy się w dźwięki przyrody – unikamy krzyków, żeby nie spłoszyć zwierzątek i nie przeszkadzać innym.
  5. Nie rozpalamy ognisk poza wyznaczonymi miejscami i nie biwakujemy poza określonym obszarem.

Dzięki tym podstawowym zasadom nie zgubicie się podczas spacerów, nie zakłócicie spokoju i unikniecie ryzyka zniszczenia cennych, chronionych roślin. Przyroda jest naszym wspólnym dobrem, dlatego pokazujmy dzieciom, jak o nią dbać i czuć się jej częścią. A skoro już mowa o leśnych skarbach – mamy dla Was kolejną książkową propozycję „Cuda w lesie” to książka nie tylko o zwierzątkach, ale też o grzybach, leśnej ściółce i wielu innych zagadkach ukrytych w gąszczu przyrody.

Ma piękne ilustracje i całą masę przydatnych informacji. Z niej dowiecie się też kilku zasad zachowania w lesie. Na przykład tego, że niektóre owoce i grzyby mogą być trujące – więc najlepiej nie zrywać ich ani nie dotykać.

Książka to nie tylko świetny wstęp do leśnej wycieczki, ale też swoisty album, który pozwoli wrócić Wam myślami do chwil spędzonych na łonie natury. To, jak widzimy się w lesie?