Jak wprowadzić dzieci w świat literatury? Jak obudzić w dzieciach zamiłowanie do czytania? I jeszcze – jak nauczyć je co nieco o literaturze, o języku, o formach wyrazu? Nauczyciel ma trudne, a jednocześnie niezwykłe zadanie. Lekcje języka polskiego są jak podróż po literackim świecie, w której nauczyciel jest przewodnikiem i najważniejsze, co może zrobić, to sprawić, by reszta wycieczki chciała za nim podążać.

W tej podróży warto sięgnąć po dwie niezwykłe książki: „Kociołek opowieści” i „Kapelusz opowieści”. Mogą się okazać nieocenionymi pomocnikami Nauczyciela-Przewodnika.

Dlaczego to książki niezwykłe? Ponieważ łączą to, co w literaturze fascynujące z tym, co warto, by dzieci o niej wiedziały. Każda z książek mieści siedem różnych historii napisanych przez najlepszych (i lubianych przez młodych czytelników) polskich autorów literatury dziecięcej. Każda z tych historii ujęta została w inną formę literacką. Młodzi czytelnicy znajdą w „Kociołku” i „Kapeluszu” między innymi baśń, epos, opowiadanie, bajkę, fantasy, reportaż, kryminał, czy dziennik. Każda z tych opowieści jest ciekawa i wciągająca.

Każdej historii w „Kociołku” i w „Kapeluszu” towarzyszy krótka i także znakomicie napisana informacja o gatunku literackim, z jakim właśnie mamy do czynienia. Młody czytelnik dowie się, czym charakteryzuje się bajka, co to jest reportaż, jakie są charakterystyczne elementy baśni, a następnie zobaczy to i poczuje czytając poszczególne historie. Można zachęcić uczniów, by poszukali wśród nich takich, które najbardziej im się podobają i tych, które przemawiają do nich najmniej, wspólnie zastanowić się, co sprawia, że lubimy czytać, jak ważna jest treść a jakie znaczenie ma forma. Można też sprawdzić z uczniami, czy tę samą historię da się ująć w różne formy literackie.

Zebrane w „Kociołku” i „Kapeluszu” znakomite teksty wciągają w świat literatury i równocześnie uczą o niej. Takie połączenie przyjemnego z pożytecznym może zmienić lekcję polskiego w ciekawą literacką przygodę.

Elżbieta Manthey

Juniorowo.pl

Pobierz scenariusz zajęć do książki Kociołek opowieści