Ćwiczenia, zagadki, łamigłówki – kto nie miał z nimi do czynienia jako dziecko? To atrakcyjne sposoby rozwijania funkcji poznawczych. Jak zatem dobrać zadania dla dzieci, tak by dobrze odgrywały swoją rolę? Jakie zadania matematyczne dla dzieci będą wspomagać ich rozwój? A może zastanawiacie się, jakie zadania na spostrzegawczość dla dziecka warto mu zaproponować. Mamy kilka propozycji!

Zadania dla dzieci – dlaczego warto do nich zachęcać

Prawidłowy rozwój dziecka to zarówno ten fizyczny, motoryczny, jak i poznawczy. Ten ostatni wiąże się z uwagą, pamięcią, spostrzegawczością, operacjami myślowymi czy rozwiązywaniem problemów. Ćwiczenia wspomagające umiejętności poznawcze zalecane są dla wszystkich, niezależnie od wieku. Dzieciom i nastolatkom pozwalają dbać o właściwy progres, a dorosłym i seniorom pomagają utrzymać umysł w dobrej formie.

Jakie zadania dla najmłodszych dzieci?

Wybierając ćwiczenia dla maluchów warto wiedzieć, czego już się nauczyły albo czego właśnie się uczą. Wybieramy te zadania, które pozwalają trenować nowo nabyte strategie myślowe. Dzieciaki w wieku 3–5 lat powinny rozwijać następujące umiejętności:

  • dopasowywanie kształtów,
  • określanie czy coś jest takie samo czy inne,
  • rozróżnianie podstawowych barw,
  • rysowanie po szlaczkach,
  • wyróżnianie postaci z obrazków i zauważanie, gdy czegoś brakuje,
  • układanie w odpowiedniej kolejności prostych historyjek,
  • rozwiązywanie prostych zagadek o znanych sobie przedmiotach,
  • ocenianie liczby tego, co widoczne, położenia przedmiotów, stwierdzanie, co jest cięższe, a co lżejsze.

To czas, kiedy rozwiązywanie łamigłówek i zagadek będzie przynosić maluchom mnóstwo frajdy. Pamiętaj, że dzieci uwielbiają się naturalnie uczyć, a osiąganie sukcesów pozwala budować im zdrową samoocenę. Po jakie zeszyty zadań dla dzieci warto sięgnąć?

Zadania na spostrzegawczość dla dzieci

Książeczka „Moje pierwsze zadania przedszkolaka” od wydawnictwa HarperCollins pełna jest łamigłówek dla najmłodszych. Jakie kolory powstaną, gdy połączymy różne barwy? Jakiego elementu brakuje w szeregu? Co to są przeciwieństwa? W środku czekają też proste zadania matematyczne dla dzieci. Wszystkie ćwiczenia osadzone zostały w kontekście przedszkola, więc książeczka będzie dodatkową pomocą w oswajaniu malucha z tym miejscem.

Moje pierwsze zadania przedszkolaka

Jeśli Twoje dziecko lubi bawić się naklejkami (które ćwiczą także motorykę małą) to warto zwrócić uwagę na pozycje z serii „Książka do wyklejenia”. Każdą stronę maluch może uzupełnić w dowolny sposób, co daje mnóstwo zabawy. Dodatkowo naklejki są wielokrotnego użytku, więc tę samą historię możecie tworzyć wiele razy i to na różne sposoby. Wybierzecie tę o Muminkach, kucykach My Little Pony czy o bohaterach bajki Cocomelon?

Bing. Książka do wyklejania
Dolina Muminków. Książka do wyklejania
Cocomelon. Książka do wyklejania

Szukając rozwijających zadań dla najmłodszych, warto zwrócić uwagę także na serię „Moja pierwsza książeczka. Kolorowanka i zadanka”. Do wyboru mamy pozycje o Smerfach, Tomku i przyjaciołach oraz króliczku Bingu. Na każdej stronie dziecko zmierzy się z ciekawym zadaniem na spostrzegawczość. Przećwiczy ją, próbując znaleźć brakujący element obrazka albo dobierając cień do postaci. W środku czekają też ćwiczenia na określanie wielkości przedmiotów i porównywanie ich między sobą.

Kolorowanka i zadanka. Bing
Kolorowanka i zadanka. Smerfy
Kolorowanka i zadanka. Tomek i przyjaciele

A gdyby tak, rozwiązując zadania dla dzieci, wybrać się z Misiem Paddigtonem na wycieczkę? Książeczka „Przygody Misia Paddigtona. Moje pierwsze zadania do wyklejenia. Podróże” to nie tylko książeczka z naklejkami. Na każdej stronie pociecha znajdzie inne zadanie – najpierw pomoże Misiowi odpowiednio się ubrać i zjeść śniadanie. Po kanapkach z marmoladą przychodzi czas na zabawę w chowanego! Dziecko razem z Misiem poszuka wszystkich członków rodziny Brown. Dobra i rozwijająca zabawa gwarantowana!

Przygody Misia Paddingtona. Moje pierwsze zadania do wyklejania. Podróże

W ćwiczeniach spostrzegawczości, doskonalenia liczenia oraz rozpoznawania kształtów i kolorów pomocne będą książeczki z serii „Szukaj i znajdź”. Ta książka zaprojektowana została tak, by łatwo posługiwały się nią małe rączki. Najmłodszy czytelnik będzie się świetnie bawił, próbując wyszukiwać na ilustracjach wskazane elementy. W tej serii znajdziecie książeczki m.in. o Misiu Paddigtonie, kucykach Little Pony czy Smerfach.

Szukaj i znajdź. Paddington na tropie
Szukaj i znajdź. My little pony na tropie
Szukaj i znajdź. Smerfy 3D na tropie

Zadania dla starszych dzieci

Dla starszaków musimy mieć przygotowane zdecydowanie trudniejsze ćwiczenia! Koniecznie wypróbujcie serię „Matematyka. Megazadania. Minecraft”. To zadania matematyczne dla dzieci – przygotowane dla uczniów w wieku 7–12 lat – osadzone w świecie Minecrafta. W końcu nauka w formie zabawy jest najefektywniejsza 🤗

Zeszyty skonstruowane są w taki sposób, że kolejne zadania pozwalają realizować kolejne misje. Rytm pracy przypominający grę sprawia, że nawet z pozoru nudna matematyka okaże się świetną rozrywką. Każde rozwiązane zadanie to szmaragd na koncie zawodnika. Zebrane kamienie dziecko może wymienić na nagrody. Te zadania matematyczne dla dzieci mają szansę przekonać starszaki, że matematyka jest fajna!

Nie tylko zadania dla dzieci, ale też eksperymenty

Na świecie jest tyle interesujących rzeczy… I tak wiele jeszcze można się dowiedzieć. Pokaż to swojemu dziecku w niecodzienny sposób. Sięgnij do serii „Przygody z nauką” przygotowaną po to, by zapoznawać dzieci z trudnymi zagadnieniami w obrazowy sposób. Każda książeczka to inny temat, który został naukowo, ale i przystępnie opowiedziany.

Każda pozycja zawiera 10 prostych eksperymentów, które dziecko łatwo może wykonać pod opieką dorosłego. To najlepszy sposób na zainteresowanie dzieci nauką. W serii ukazały się książeczki o cukrze, wodzie, soli, spinaczu, ziemniaki, balonie, papierze, cytrynie i jajku. Jak widzisz, do przeprowadzania eksperymentów wcale nie potrzebujecie skomplikowanej aparatury. Po który z rekwizytów sięgniecie w pierwszej kolejności?

Ziemniak. Przygody z nauką