„Mamo, Tato, nudzi mi się” – kto z rodziców nie słyszał tego od swoich pociech? Nuda może stać się szczególnie problematyczna, gdy za oknem typowo jesienne dni – pochmurne i deszczowe. Dzisiaj mamy dla Was kilka pomysłów na zabawy w czasie deszczu, dzięki którym dzieci nie tylko nie będą się nudzić, ale i rozwijać.

Zastanawiając się nad zabawami z dzieckiem w czasie deszczu, warto podzielić je na te odbywające się w domu i na zewnątrz. I choć wiemy, że dzieciom często kałuże i deszcz niestraszne, to zdajemy sobie sprawę, że w niektóre dni rodzice będą woleli zaproponować dziecku zostanie w domu ?

Autonomia w wyborze zabaw

Jedną z najważniejszych emocjonalnych potrzeb dziecka jest potrzeba autonomii – możliwości podejmowania decyzji bezpośrednio dotyczących samego siebie. W zależności od wieku stopień autonomii będzie się znacznie różnił. Najmłodsze dzieci są nadal całkowicie zależne od rodziców, z kolei nastolatkom trzeba zostawiać już znaczną dozę autonomii, przy jednoczesnym nakreśleniu i konsekwentnym trzymaniu się granic.

Wybór zabaw to świetna okazja do zaspokojenia u dziecka potrzeby autonomii. Dziecko w wieku poniemowlęcym lepiej zapytać, czy woli jedną, czy drugą zabawę. Zbyt duży wybór może być na tym etapie zbyt przytłaczający. Wraz z wiekiem warto zadbać, by było coraz bardziej odpowiedzialne to, jak wyglądają zabawy. Pociechy w wieku szkolnym mogą już samodzielnie wybierać z szerokiego repertuaru swoich pomysłów.

Dzięki temu Twoje dziecko będzie nie tylko uczyć się rzeczy związanych z tematem zabawy, ale także budować solidne fundamenty pod samodzielność w dorosłym życiu.

Sprawdź także, jak wyglądają etapy rozwoju zabawy w życiu dziecka.

Pomysły na zabawy w czasie deszczu – dla tych, którzy wolą zostać w domu

W czasie deszczu najwięcej zabaw odbywa się w domowym zaciszu. Wielu rodziców może pochwalić się niekończącą się kreatywnością w ich wymyślaniu, ale my także mamy kilka podpowiedzi.

Domowe obowiązki

Świetną okazją do zabawy może być wspólne wykonywanie codziennych czynności, np. porządki w szafie (może połączone z przebieraniem), gotowanie czy nawet sprzątanie. Są wtedy duże szanse, że domowe obowiązki będziecie wykonywać zdecydowanie dłużej, ale będzie to miły dodatek. Dla dziecka ogromną wartością jest wspólny czas z rodzicem, nawet jeśli będzie spędzony na myciu podłogi (która może stać się np. lodowiskiem, sceną czy buchającą lawą).

Czytaj też: 10 kroków do opanowania bałaganu i nauki odpowiedzialności, czyli jak nauczyć dziecko sprzątać

A teraz zbudujemy…

Mimo że podczas deszczu zostajemy w domu warto wybrać zabawy związane z aktywnością. Może razem zbudujecie wigwam Indian, statek kosmiczny, zamek księżniczki czy magiczny las z koców i poduszek? Może w salonie pojawi się prawdziwy tor przeszkód, który trzeba będzie pokonać, by zdobywać skarb piratów? Ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Poczytajmy

Jeśli macie ochotę na spokojniejsze zajęcia, to jednym z najlepszych pomysłów będzie zabawa z edukacyjnymi książeczkami. Wspólne czytanie to świetna okazja do budowania relacji, a dziecko dodatkowo będzie zdobywać wiedzę o świecie. Na deszczowe dni polecamy szczególnie zestaw „Czytam sobie. Pierwsze słowa” (dla tych dzieci, które dopiero poznają litery). Cały pakiet został opracowany przez specjalistów i służy wspieraniu dzieci w nauce czytania. Korzystając z tego zestawu, rodzic może przejść od czytania dziecku do otworzenia przed maluchem cudownego świata, do którego można wejść dzięki umiejętności czytania ?

Dzieci, które są jeszcze za małe na samodzielną naukę czytania,  można zająć lekturą  o  deszczowej tematyce, np. „Bing. Pada deszcz” z wciągającymi okienkami. Jeśli książeczka się spodoba, w serii książeczek z okienkami o sympatycznym króliku maluchy wciągnie też „Bing. Zabawa w ogrodzie” od wydawnictwa HarperKids.

Plastelina, origami, kolorowanki

W deszczowe dni warto mieć pod ręką plastelinę. To z niej powstawać będą magiczne postaci i miejsca. Zajęcie na długi czas gwarantowane. Dziecko będzie rozwijać nie tylko wyobraźnię, ale i motorykę małą, bo lepienie z plasteliny wymaga dużej dokładności. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko rozwijało sprawność rąk, to przydatna może być także książeczka „Statek. Akademia mądrego dziecka. Pierwsze origami”. Co razem stworzycie?

Sprawdźcie też tematyczne kolorowanki „Kiedy pada deszcz. Akademia Mądrego Dziecka. Poznaję świat”.

kiedy pada deszcz egmont

W co teraz zagramy?

Na koniec proponujemy gry planszowe. To świetna zabawa dla całej rodziny i ogromne korzyści rozwojowe dla dziecka. Właśnie pytając o grę, można zadbać o podkreślenie autonomii dziecka. Gry planszowe możecie przeplatać labiryntami i łamigłówkami, które znajdziesz np. w serii „Szukaj i znajdź”, w której głównymi bohaterami są Muminki. Praca z tego rodzaju książeczkami pomaga w rozwijaniu funkcji poznawczych – m.in. koncentracji.

Poznaj więcej zabaw rozwijających pamięć i spostrzegawczość dziecka.

Pomysły na zabawy w czasie deszczu – wychodzimy na dwór!

Dla dzieci nie ma złej pogody na zabawę na zewnątrz, dlatego deszcz nie będzie dla nich żadną przeszkodą. Jeśli pogoda i zdrowie pozwalają, warto wybrać się na spacer w deszczu. Kalosze, ciepłe ubrania, płaszcz przeciwdeszczowy, parasol to obowiązkowe akcesoria i wspaniałe zabawki.

Wystarczą kałuże

Organizując zabawy na zewnątrz w czasie deszczu, nie trzeba wiele ze sobą zabierać. Najważniejsze są ciepłe ubrania i dobry humor. Powstające na chodnikach i ścieżkach kałuże będą dla dziecka wystarczające. Chodzenie po nich, rozchlapywanie wody – czasem więcej nie trzeba do szczęścia. Kałuże mogą stać się jeziorami, morzami czy nawet oceanami, po których pływają statki zrobione z liści.

Razem poznajemy świat

Jeśli w okolicy znajduje się park lub las, to warto na chwilę zamienić się w odkrywcę i poobserwować, jak zmienia się świat w czasie deszczu. Jak wyglądają mokre liście? Jak na pajęczynach zatrzymują się krople? Jakie zwierzęta także lubią spędzać czas w deszczu? Po powrocie do domu warto utrwalić to, co zaobserwowaliśmy. Przydatne będą w tym książeczki od wydawnictwa HarperCollins z serii „Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych” lub publikacja „Dzień z przyrodą”.

Dla najodważniejszych polecamy zabawy w błocie. Dzieci pewnie nie będzie trzeba przekonywać, pytanie tylko, co na to dorośli?

Poznaj także więcej książeczek na jesienne dni.