Sezon jesienno-zimowy to dla wielu rodziców czas niekończących się infekcji, które powodują konieczność pozostania w domu. Jak wiadomo, choroba nie sprawia, że pociecha traci chęci do zabawy i poznawania świata (i oby tak nie było!). Jak zająć chore dziecko i najlepiej wypełnić czas zdrowienia w czterech ścianach?

Jak zająć chore dziecko?

Jesienią i zimą dzieci spędzają więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach, co zwiększa ryzyko przenoszenia się wirusów między nimi. W tym okresie jesteśmy też narażeni na zmienne warunki atmosferyczne, niskie temperatury i suche powietrze, co może przyczynić się do osłabienia naszego układu odpornościowego i wywołać infekcje.

Jednak czas choroby dziecka nie musi oznaczać nudy ani wielogodzinnego oglądania bajek. Maluch potrzebuje aktywności dopasowanych do stanu zdrowia. Uzbrój się więc w kredki, układanki, puzzle, plastelinę i książeczki, które dadzą frajdę dziecku bez wychodzenia z domu. Sięgnijcie też po planszówki i najróżniejsze zabawy manualne, które będą nie tylko rozrywką, ale też okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny.

Zabawy z chorym dzieckiem – 5 pomysłów

  • Prace plastyczne

Przyklejanie, sklejanie, wycinanie, rysowanie, a może nawet wyszywanie? Wszelkie prace manualne, jeśli tematyką będą nawiązywać do zainteresowań dziecka, pochłoną je na długie godziny. I co najważniejsze – będą spokojnym zajęciem, w czasie którego organizm dziecka będzie mógł się regenerować. Zaproponuj, by pociecha wykonała np. płaskorzeźbę ulubionego bohatera albo domek dla drobnych zabawek. Dobrym pomysłem będą też figurki tematycznie związane z hobby pociechy – tancerki, piłkarze z różnych stron świata, roboty czy superbohaterowie?

Wykorzystajcie elementy, które macie w domu – resztki materiałów, rolki po ręcznikach papierowych, stare nici czy guziki – aby stworzyć zupełnie nowe akcesoria do zabawy. Dziecko może samodzielnie (lub z Twoją małą pomocą) zrobić np. kukiełki, a z rolek przygotować domowe zoo albo samochodziki do wyścigów. Możliwości jest naprawdę wiele!

  • Teatrzyk

Gra cieni na ścianie lub papierowe czy materiałowe kukiełki to idealne pomysły na zabawy z chorym dzieckiem w domu. Nie wymagają wysiłku fizycznego, więc nie musisz się obawiać, że dziecko się zgrzeje. Doskonale zajmują czas i głowę malucha. Odgrywanie scenek z ulubionymi bohaterami i wymyślanie ich zupełnie nowych przygód to prawdziwa frajda.

  • Gry planszowe

Planszówki stanowią świetną okazję do spędzenia czasu z najbliższymi. Są gwarancją dobrej zabawy i dostarczają wiele powodów do śmiechu, który sprzyja poprawie samopoczucia. Warto wybierać gry dostosowane do wieku dziecka. Możecie skorzystać z gotowych rozwiązań lub pokusić się o stworzenie własnej gry. To także doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i trenowanie myślenia poza schematami.

  • Kolorowanki i uzupełnianki

Jak zająć chore dziecko, które musi zostać w łóżku? Idealnym rozwiązaniem są kolorowanki inspirowane ulubionymi bajkami. Dziecko może wygodnie rozłożyć się w pościeli i zająć się kolorowaniem lub prostymi zadaniami, dzięki czemu godziny spędzone w sypialni szybciej miną.

Książeczki z cyklu „Wodne kolorowanie” świetnie się sprawdzą w domowym łóżku (a nawet szpitalnym). Nie wymagają kredek, przez co zmniejszają liczbę potrzebnych elementów i ryzyko bałaganu. Wystarczy wilgotny pędzel, aby na kartkach ożyły „Miś Paddington” czy urocze kucyki „My Little Pony”, a nawet uwielbiany przez dzieci „Bing”.

Może zainteresować Cię też: Jak wspierać dziecko przebywające w szpitalu?

  • Książki tematyczne

Opieka nad chorym dzieckiem nie należy do łatwych zadań. Wszystkim opiekunom przychodzą z pomocą uwielbiane przez najmłodszych Smerfy – pod postacią publikacji „Smerfy. 100 naklejek. Nowe przygody”. Jest to propozycja dla dzieci, które dopiero zaczynają swą przygodę z książkami aktywnościowymi. Uzupełnieniem różnorodnych łamigłówek są atrakcyjne naklejki – część przyda się do rozwiązywania zadań, a część można nakleić w dowolnym miejscu.

Smerfy. 100 naklejek

Książki tematyczne

Znany wśród dzieci króliczek Bing nie tylko przegoni nudę, ale też pomoże zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem i podpowie, jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza. Książeczka „Doktor Bing” podsunie zabawy z chorym dzieckiem, które oswoją pociechę z realiami gabinetu lekarskiego. Książeczka z zaokrąglonymi, kartonowymi stronami jest idealna dla maluszków, również tych oczekujących na konsultację w poczekalni.

Doktor Bing

Raźniej będzie chorować i spędzać czas na zabawach w domu, wiedząc, że inne dzieci przeżywają to samo. „Basia, Franek i chorowanie” to świetna lektura dla chorujących dzieci w każdym wieku. Młodsze utożsamią się z Frankiem, który ma katar i którego boli głowa, starsze, poczują, że z chorobą mogą się mierzyć tak, jak dzielna Basia. Jakie zabawy z chorym dzieckiem wymyśliła nasza mała bohaterka? Koniecznie sięgnijcie po tę inspirację!

Basia Franek i chorowanie

Polecamy także inne pozycje z tej serii: „Basia i chorowanie” oraz „Basia i zagadki wszechświata. Mikroby”. W pierwszej z książeczek Basia trafia do szpitala, gdzie spotyka dziewczynkę będącą wielbicielką tych samych gier co ona. Okazuje się, że pobyt w szpitalu nie jest taki zły, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka… W drugiej natomiast mali czytelnicy mogą poznać świat niewidocznych gołym okiem mikrobów, które towarzyszą nam na każdym kroku i mogą powodować rozmaite choroby. Dzięki tej lekturze żaden przedszkolak nie będzie miał wątpliwości, dlaczego zawsze należy myć ręce.

Basia i chorowanie
Basia i zagadki wszechświata. Mikroby

A Wy macie, jakieś swoje sprawdzone sposoby na zabawy z chorym dzieckiem w domu?