Zabawa to podstawowa forma aktywności dzieci. Służy nie tylko rozrywce, ale jest także sposobem wspomagania rozwoju oraz kształtowania potrzebnych cech i umiejętności. Wybierając odpowiednie zabawy, możemy wspierać naszego malucha w zdrowym rozwoju, a także poszerzać jego zainteresowania i budować solidne fundamenty pod przyszłe zmiany. Jakie znaczenie dla dzieci mają zabawy dźwiękowe? Jak je planować? Z jakich pomocy korzystać?

Zabawy dźwiękowe – dlaczego warto?

Wiele dzieci naturalnie „lubi” hałas i zabawy wywołujące różne odgłosy. Tupanie, stukanie, uderzanie, grzechotanie to od małego jedne z ulubionych czynności maluchów. Dla otoczenia mniej przyjemne, ale trzeba pamiętać, że to ważny element zdrowego rozwoju.

Zabawy z dźwiękiem rozwijają umiejętności słuchowe dziecka – pozwalają trenować odbiór dźwięków, a także przygotowują solidne podstawy pod rozwój mowy. Maluch rozwija swoją wrażliwość na dźwięki, uczy się je identyfikować i rozróżniać. Ćwiczenia związane z dźwiękiem pozwalają trenować także koncentrację uwagi. To wszystko silnie determinuje późniejszy rozwój mowy.

Czy wiesz, że…
dla przedszkolaka szczególnie ważny jest rozwój słuchu fonemowego, odpowiedzialnego za różnicowanie dźwięków mowy (np. sylab i głosek)? Wiąże się to z tym, że bycie w przedszkolu to duże wyzwanie dla słuchu malucha – trzeba rozumieć polecenia nauczycieli, uczyć się wierszyków czy piosenek, a to wszystko w towarzystwie przeszkadzających dźwięków, np. hałasu czy płaczu innych dzieci.

Zabawy z dźwiękiem – nasze propozycje

·      Kuchenna orkiestra

Stworzenie świetnych warunków do zabaw dźwiękowych wcale nie musi być trudne! Wiele rzeczy, które macie pod ręką wydaje najróżniejsze odgłosy. Nie trzeba szukać daleko, wystarczy udać się do kuchni, gdzie naczynia dostarczą nam całej wariacji dźwięków. Jak będzie brzmiała perkusja z garnków? Albo uderzanie pokrywek o siebie? Mieszanie łyżką w szklance? Możliwości jest mnóstwo. Ale uwaga – przygotuj się na hałas!

·      Co słyszysz?

Dużo mniej męcząca dla otoczenia będzie zabawa w wyłapywanie i rozpoznawanie dźwięków. Do niej także nie potrzebujecie specjalnych akcesoriów. Wystarczy posłuchać. To niepowtarzalna zabawa, bo możemy robić ją w różnych miejscach i za każdym razem usłyszymy coś innego. Warto więc testować ją na spacerach, na ulicy, w lesie, parku i każdym miejscu, które przyjdzie Wam do głowy.

Wskazówka
Jeśli dziecko negatywnie reaguje na bodźce dźwiękowe, ma problemy ze słuchem czy wykazuje dużą wrażliwość na bodźce dźwiękowe, warto skonsultować się ze specjalistą.

·      Naśladowanie dźwięków

Ogromnego pola do popisu dostarcza zabawa w naśladowanie dźwięków. Ją także możecie wykonywać wszędzie. Świetną pomocą i inspiracją będzie seria książeczek do zabaw z dźwiękami – „Akademia Mądrego Dziecka. Zabawy z dźwiękiem”. Na każdej stronie znajduje się guziczek, po wciśnięciu którego usłyszycie dźwięk.

przyciski służące do zabawy z dźwiękiem

Jakie przygody dźwiękowe na Was czekają? Zaczniecie od przyjęcia u piratów i poszukiwania skarbu. Co usłyszycie po drodze? Jak pluska woda? Jakie dźwięki wydaje piracki statek?

Z morza przeniesiecie się w przestrzeń kosmiczną, bo astronauci z książeczki „Rakieta startuje!” właśnie przygotowują się do startu. Sprawdźcie, jakie dźwięki towarzyszą temu przedsięwzięciu. Podróż w przestrzeni kosmicznej jest pełna niesamowitych odgłosów – spadającej gwiazdy czy statku z ufoludkami. Dacie radę je powtórzyć?

Jeśli potrzebujecie trochę zwolnić, to wybierzecie się z leniwcem w podróż samochodem. Jak sama nazwa wskazuje, leniwiec będzie jechał baaaardzo wolno, co niekoniecznie podoba się innym zwierzętom. Jakimi dźwiękami będą starali się go pospieszyć lew z koparki, niedźwiedź z pociągu czy panda z wozu strażackiego?

Na koniec dnia wyruszcie z lwem na poszukiwanie ciszy. Tylko jak brzmi cisza? Czy tak łatwo można ją znaleźć? Sprawdźcie, jak poszło naszemu głównego bohaterowi i co usłyszał w trakcie swoich poszukiwań.

Leniwcu pospiesz się
Ciszej!

>> Książeczki dźwiękowe dla dzieci? Dowiedz się więcej o ich wpływie na rozwój dziecka!

·      Posłuchajmy…

Zabawy dźwiękowe to też ćwiczenia percepcji słuchowej, czyli wsłuchiwania się w dźwięki. Serie „Bajka dźwiękowa” i „Opowieści muzyczne” to połączenie opowieści i słuchowiska, które świetnie spełnią takie zadanie.

„Opowieści muzyczne” to dwie pozycje: „Poznajemy balet” i „Kołyszemy do snu”, które zabiorą Was w magiczny świat wypełniony dźwiękami. Na pięknie ilustrowanych stronach znajdziemy guziczki, pod którymi ukrywają się melodie klasycznych utworów. Miłego słuchania!

Poznajemy balet. Opowieść muzyczna - okładka
Kołyszemy do snu. Opowieść muzyczna

Z kolei seria „Bajka dźwiękowa” to dobrze znane opowieści wzbogacone o elementy dźwiękowe. W bajce o Czerwonym Kapturku usłyszymy, jak mama Kapturka nuci melodię, smażąc naleśniki, jak Wilk się oblizuje czy pukanie do drzwi domku Babci. Dźwięki w książeczkach dodają historiom nowego wymiaru i pozwalają rozwijać wyobraźnię. Która historia będzie Waszą ulubioną?

>> Sprawdź także, jak muzyka może pomagać dzieciom