O tym, jak ważna jest zabawa w życiu dziecka, wie każdy rodzic, ale ile potrafi narobić bałaganu wie jeszcze lepiej 😉 Na szczęście istnieją także zabawy, po których nie trzeba dużo sprzątać. Sprawdź nasze propozycje!

Zabawa to element niezbędny dla rozwoju dziecka. Bawiąc się, maluch poznaje świat, siebie i swoje możliwości. Choć zabawa zmienia się w życiu dziecka i ma swoje etapy, to niezmiennie potrafi pozostawiać po sobie dużo sprzątania… W co bawić się z dzieckiem, by nie spędzać potem kolejnych godzin na doprowadzaniu domu do porządku? Oto kilka propozycji na zabawy bez bałaganu!

Wszelkie zabawy słowne

Do nich nie potrzebujecie żadnych rekwizytów! Propozycji na takie rozrywki jest naprawdę wiele.

Możecie zagrać w skojarzenia – to świetna propozycja, by kreatywnie spędzić czas z dzieckiem, rozwinąć jego myślenie i zasób słownictwa. Możecie bawić się na dwa sposoby. Pierwszy jest mniej wymagający – wypowiadasz na głos dowolne słowo, np. „noc”, a dziecko musi powiedzieć swoje pierwsze skojarzenie, np. „ciemno”. W drugim przypadku podajesz dziecku kilka słów, które kojarzą się z wymyślonym przez Ciebie słowem, a dziecko musi odgadnąć, co masz na myśli. Przykładowo mówisz: „koła, kierownica, jazda”, a dziecko musi odgadnąć, że chodzi Ci o samochód.

Dużo śmiechu może wam przysporzyć zabawa z wymyślaniem jak największej liczby słów na konkretną literę: arbuz, ananas, auto, afisz, armia…? Możecie bawić się naprawdę dłuuugo, dopóki nie braknie liter alfabetu 😊

Origami

Kolejna propozycja wymaga tylko kilku kartek papieru. Nie trzeba nic wycinać, sklejać, przyklejać, malować… a potem sprzątać 😉 Wystarczy poskładać kartkę według instrukcji, a powstaną niezwykłe przedmioty! Łódki, czapki, zwierzątka, kwiatki. Ta zabawa może zająć całkiem sporo czasu, nauczy malucha postępować według instrukcji oraz pomoże rozwinąć mu zdolności manualne. Dla miłośników lotniczych i morskich przygód polecamy „Pierwsze origami. Statek” oraz „Pierwsze origami. Samolot”.

Obraz zawierający tekst, stacjonarne, grafika wektorowa, wizytówka

Opis wygenerowany automatycznie

Więcej inspiracji znajdziesz w artykule: Origami dla dzieci. Jak wykorzystać je w zabawie z pociechą?

Zabawy z wodą

Woda może okazać się Twoim nieocenionym sprzymierzeńcem! Wystarczy, że nalejesz do miski trochę wody i dasz dziecku kilka przedmiotów. Świetnie nadadzą się do tego dwa plastikowe kubeczki (by dziecko mogło przelewać wodę z jednego do drugiego) i jakiś przedmiot, który nie tonie – może kaczuszka do kąpieli albo plastikowa łódka? Świetnie nada się też statek z origami! Wodne przygody z pewnością zajmą Twoją pociechę przez dłuższy czas. Pod miską rozłóż duży ręcznik, nawet jeśli maluch trochę narozlewa lub nachlapie, wystarczy, że rozłożysz go do wyschnięcia.

Wodne czary-mary

Skoro jesteśmy przy temacie wody, mamy kolejną propozycję! Czy możliwe jest malowanie bez bałaganu? Tak! Dzięki magicznym książeczkom wydawnictwa HarperCollins! Wydania z serii „Wodne czary-mary” to świetna propozycja nie tylko na zabawę w domu, ale też poza nim. Do malowania wystarczy woda wlana do pisaka. Papier nie przemaka, a pod wpływem mokrych kropel książka wypełnia się pięknymi obrazkami. Wodę można szybko wytrzeć, a mały artysta pozostaje czysty.

Każdy znajdzie coś dla siebie! Fani najbardziej znanej lokomotywy chętnie sięgną po pozycję „Tomek i przyjaciele. Wodne czary-mary”. W czasie czytania i malowania spotkają wielu kolegów Tomka. Znajdzie się też coś dla fanów klasyki – „Smerfy. Wodne czary-mary” – czytając i kolorując książeczkę, pociecha pomoże odnaleźć Ważniakowi jego zgubę – księgę z mądrościami. Pamiętaj, że to nie jednorazowy pomysł na zabawę dla dziecka, książeczki możecie kolorować wielokrotnie!

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Tester smaków i zapachów

Ta zabawa wprawdzie wymaga krótkich przygotowań, ale po jej zakończeniu wystarczy umyć lub włożyć do zmywarki kilka naczyń. Dziecko ma w niej rolę testera smaków i zapachów, a to ogranicza jego możliwości brudzenia – nie będziecie musieli nawet wycierać stołu 😉 Przygotuj kilka drobnych przekąsek – kawałek cytryny i jabłka, masło orzechowe, twarożek czy dżem. Zawiąż dziecku oczy i podsuwaj mu pod buzię różne smakołyki. Z pomocą węchu i smaku maluch musi zgadnąć, czego właśnie kosztuje. To bardzo rozwijająca zabawa, dziecko wyczula wszystkie swoje zmysły, uczy się rozpoznawać różnice w smaku, zapachu i konsystencji. Ma zasłonięte oczy, więc musi Cię też uważnie słuchać. Kiedy prawidłowo rozpozna przysmaki, na pewno będzie z siebie dumne!

Rozpoznawanie świata za pomocą węchu możecie trenować bez buszowania po spiżarni i bez wychodzenia z domu dzięki nowej serii z książeczkami pełnymi zapachów. Pachnące książeczki to ćwiczenie na poszerzenie słownictwa i rozpoznawanie kolorów – ale przede wszystkim na rozwijanie węchu. W każdej książeczce znajdziecie pod okienkami papier, który po potarciu pozwala odkryć zapach tego, co znajduje się na obrazku! „Ogród” i „Na targu” to świetna zabawa w rozpoznawanie zapachów dobrze znanych z otoczenia malucha.

Pachnąca książeczka Ogród
Na targu. Moja pachnąca książeczka

Zabawy z naklejkami

Wyklejanki rozwijają m.in. dziecięcą kreatywność i sprawność manualną, a jednocześnie nie wymagają żadnych przygotowań, łatwo zabrać je w podróż i nie powodują bałaganu! Zabawy z naklejkami zazwyczaj połączone są z innymi formami – kolorowankami lub łamigłówkami, dzięki czemu dziecko ma mnóstwo fantastycznej zabawy przez dłuższy czas.

Dodatkową zaletą jest to, że do wspólnej zabawy z naklejkami zapraszają bohaterowie ulubionych animacji: „Przygody Misia Paddingtona. Moje pierwsze zadania do wyklejania” to zestaw przyjemnych zadań i barwnych naklejek dostosowanych do potrzeb małych fanów pociesznego misia. Na wielbicieli królika ze znanej animacji czekają zeszyty z serii Bing: „Bing. Zabawy i zadania z naklejkami 2”, książeczka z zadaniami ćwiczącymi sprawność i logicznymi łamigłówkami oraz „Bing. Koloruj i naklejaj 2” – urocza kolorowanka z naklejkami.

Paddington. Zadania do wyklejania. Zawody
Bing. Zabawy i zadania z naklejkami 2

Szukaj i znajdź

Do zabaw, które nie narobią bałaganu, należą też wszelkie łamigłówki i wyszukiwanki. Książeczki z serii „Szukaj i znajdź. Na tropie” świetnie sprawdzą się w roli długiego zajęcia dla aspirujących detektywów. Można cieszyć się nimi wciąż na nowo – na barwnych stronach znajdują się ciekawe ilustracje i polecenia. Oprócz spostrzegawczości można ćwiczyć z nimi także umiejętność liczenia, rozpoznawania kolorów czy kształtów. Twoje dziecko w jednej książce z grubego kartonu znajdzie mnóstwo zabawy. Dzięki dostępności różnorodnych tytułów, bez problemu dobierzesz wersję dopasowaną do zainteresowań kilkulatka.

Seria inspirowana jest popularnymi animacjami – „My Little Pony. Na tropie” to zeszyt pełen zagadek związanych z życiem ulubionych kucyków. „Paddington. Na tropie” czy „Smerfy. Nowe przygody. Na tropie” zachęcą dzieci do aktywności dzięki znanym z telewizyjnych seriali bohaterom.

Szukaj i znajdź. My little pony na tropie
Szukaj i znajdź. Paddington na tropie
Szukaj i znajdź. Smerfy 3D na tropie

Czytaj też: Co robić z dzieckiem, kiedy pada deszcz? Pomysły na zabawy