Powitanie nowego roku to wyjątkowa noc, szczególnie dla kilkulatków. Perspektywa zabawy do późna zachwyci każdego malucha. Co zrobić, żeby zabawa sylwestrowa z dziećmi była udana, bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy, jak stworzyć magiczną atmosferę nawet w trudnych czasach.

Jak zorganizować zabawę sylwestrową dla dzieci w domu?

Na początku pomoże Ci uświadomienie sobie, że maluch nie ma wobec tej nocy tych samych oczekiwań, które narastały w Tobie przez lata. Zamiast ścigać się z wyobrażeniami, po prostu bądźcie razem. Poświęcenie dziecku uwagi i wspólne zaangażowanie będzie świetną przygodą dla domowników. Aby dobrze się bawić, nie trzeba wychodzić z domu – szczególnie kiedy nie zachęca ani temperatura, ani sytuacja na świecie.

Zabawa sylwestrowa z dziećmi w domu krok po kroku

  1. Ciekawe dekoracje – dom nie może być nudny na powitanie kolejnego roku! Balony czy serpentyny to niezbędne elementy wystroju. Wspólne strojenie pokoju będzie wstępem do zabawy.
  2. Pokaż inną twarz – przygotujcie maski albo pomalujcie sobie buzie. Może uda się stworzyć fantastyczne kostiumy? Wystarczy odrobina wyobraźni i kilka akcesoriów, aby wyczarować przebranie, które zapewni odpowiednią atmosferę.
  3. Pyszności w dziecięcym menu – nie oznaczają niezdrowych przekąsek. Pożywne i ciekawie wyglądające posiłki to sposób na urozmaicenie diety i zaangażowanie malucha w wspólne robienie jedzenia.
  4. Napoje uderzające do głowy – na fanów bezalkoholowych szampanów dla dzieci czeka ogromny wybór słodkich bąbelków. Zdrowe i smaczne napoje możecie przygotować samodzielnie, na bazie owoców czy schłodzonych soków.
  5. Wystrzałowe elementy – zrezygnujcie z niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska fajerwerków. Równie dużo zachwytu wzbudzą zimne ognie czy konfetti przygotowane własnymi siłami.
  6. Konkursy, gry i mnóstwo zabawy – aby zapewnić rozrywkę całej rodzinie, świetnie sprawdzą się gry planszowe i aktywizujące. Szukając pomysłów, warto dowiedzieć się czegoś o etapach zabawy w życiu dziecka. Kalambury, planszówki, zgadywanki… Opcji jest mnóstwo, na szczęście cała noc przed Wami!

Sylwestrowa noc z dziećmi – niezbędni pomocnicy

Sylwester to niezwykła noc – ale czy maluszek wie dlaczego? Przejście ze starego roku w nowy to dobry moment na rozmowy o czasie. Aby wyjaśnić dziecku, czym jest czas i jak właściwie działa, sięgnijcie po książeczkę Mój pierwszy zegar. Akademia mądrego dziecka.

Rytm dnia bohaterów i powtarzalność czynności pomoże maluchowi zrozumieć, jak codzienne życie związane jest z upływającym czasem. Przesuwając wskazówki zegarka, możecie razem obserwować mijające godziny, a zadania i zagadki przygotowane na każdej stronie umilą Wam zdobywanie wiedzy.

Biblioteczka Montessori. Czas to świetne wsparcie dla starszych dzieci. Zestaw zawiera linie czasu i dwie tarcze – dobową oraz tarczę pór roku. Dzięki nim dużo łatwiej będzie zrozumieć abstrakcyjne pojęcie czasu i zależności z nim związane. Choć czasu nie możemy dotknąć ani poczuć, z łatwością zaobserwujemy charakterystyczne elementy pór roku. Dzięki książeczce z zadaniami z przyjemnością wytłumaczysz dziecku, czym są pory dnia, roku i jak działają miesiące.

Czas na zabawę!

No dobrze, ale to tylko teoria. Wiemy już, że czas upływa: razem z nim zmieniają się lata, a my chcemy zaraz pożegnać stary rok i rozpocząć nowy. Sylwestrowe zabawy z maluchem powinny być nie tylko edukacyjne, ale przede wszystkim angażujące. Tym, czego z pewnością nie może Wam zabraknąć tej nocy, są rodzinne gry planszowe.

Te dla dzieci pobudzają rozwój malucha i budują więź rodzinną. Po takich chwilach zostaną wspaniałe wspomnienia. Idealną grą dla najmłodszych są Zwierzątka. Pierwsza gra. Akademia Mądrego Dziecka – sprawdzi się zarówno dla dwóch jak i nawet czterech osób. Dostarcza maluchowi stymulacji do rozwoju na wielu poziomach. Wspomaga naukę nowych słów, poznawania kształtów i kolorów.

Jeśli szukacie jeszcze więcej inspiracji do organizowania przyjęcia, to adresem, pod którym znajdziecie najlepsze porady, jest Balonowa 5. Mieszkające tam zwierzęta organizują przyjęcie na tarasie, więc lektura o tym, jak się przygotowują, może być niezłą inspiracją dla przygotowań, które nas dotyczą.

ART. Balonowa 5 - Mikołaj Pasiński