Rodzinny spacer to świetny sposób na spędzenie wolnego dnia. Co możesz robić z dziećmi w czasie wycieczki do lasu? Czeka na Was cała masa aktywności! Sprawdźcie nasze pomysły na zabawy w lesie.

Zabawy w lesie – pomysły na wyprawę z dziećmi

Las to wyjątkowa przestrzeń, w której wyobraźnia i wrażliwość, a także dziecięca energia mogą na pełnych obrotach. To również idealne miejsce na rodzinne aktywności poza domem, podczas których możecie wspólnie poznawać świat, oswajać się z naturą i spędzać czas kreatywnie! Rodzinna wycieczka do lasu to doskonały sposób na naukę szacunku do przyrody, na którą nie mamy wiele bezpośrednich okazji podczas codziennych spraw.

Zabawy w lesie dla dzieci nie wymagają specjalnego przygotowania. Choć spacer wśród drzew jest bardzo relaksujący dla dorosłych, dzieci jednak potrzebują więcej rozrywek, żeby uniknąć nudy. Na szczęście las zapewnia ich całkiem sporo, dając jednocześnie przyjemność z przebywania wśród przyrody.

Las to naturalny plac zabaw – jakie zabawy w lesie możesz zaproponować dziecku?

  • Skakanie przez kałuże – błotniste ścieżki aż zachęcają do skoków w dal, w końcu gdzie się pobrudzić, jeśli nie w lesie?
  • Ćwiczenia na równowagę – wykorzystajcie do tego np. pieńki drzew, czy Twoja pociecha da radę wykonać na nich np. jaskółkę?
  • Trening spostrzegawczości – zachęć pociechę do zbierania leśnych skarbów, szczególnie jesienią ściółka pełna jest barwnych liści, kasztanów, żołędzi i szyszek, z których w domu lub podczas pikniku możecie przygotować ludziki i dekoracje.
  • Tropienie leśnych zwierząt – wypatrujcie ptasich gniazd, śladów kopyt albo nory lisa. To zadanie wymaga jednak odpowiedniej ostrożności i wytrwałości, więc na początek detektywistyczne umiejętności wypróbujcie na łatwiejszych zwierzątkach, takich jak np. mrówki czy żuki!
  • Reportaż z wycieczki do lasu – zaproponuj dziecku, by spróbowało swoich sił jako fotoreporter. Zachęć je, by przygotowało relację i wystawę zdjęć z leśnej wyprawy.

Więcej pomysłów na zabawy w lesie dostarczy Wam rezolutna Basia, bohaterka serii książek i towarzyszka wielu maluchów. „Basia i wyprawa do lasu” opowiada o wycieczce dziewczynki i jej najbliższych. Koniecznie zajrzyjcie do wnętrza książeczki!

Basia i wyprawa do lasu

Wycieczka do lasu

Żywy i bezpośredni kontakt z przyrodą to niezwykła okazja, aby zbudować więź z naturą i poczucie troski o otaczający nas świat. Wycieczka do lasu daje nie tylko szansę, aby odpocząć i zachwycać się bogactwem przyrody, lecz jednocześnie to świetny pretekst o naszej odpowiedzialności za środowisko i lokalne ekosystemy. Podczas leśnych spacerów możemy pokazać dziecku, jak pomagać zwierzętom w ich naturalnym środowisku i czego nie robić, aby były bezpieczne.

Zabawy w lesie dla dzieci warto przemyśleć i obgadać już w domu, żeby maluch wiedział czego się spodziewać. Wypatrywanie leśnych zwierząt jest dużo łatwiejsze, jeśli dobrze je znamy. Od najwcześniejszych lat życia możemy angażować dziecko w leśne tematy, na przykład za pomocą ciekawych książeczek. Od czego zacząć? Interaktywna książeczka „W lesie. Pierwsze słowa” to świetne wsparcie w poszerzeniu dziecięcego słownictwa, ćwiczenie motoryki i oczywiście możliwość zobaczenia tego, co czeka na nas w lesie: wiewiórek, saren, jeży, grzybów, paproci i wielu innych!

W lesie. Pierwsze słowa

Dzień dobry Niedźwiadku” czyli książeczka z serii „Pierwsze bajeczki” to opowieść o małym niedźwiadku, który budzi się po zimowym odpoczynku i nie może się doczekać świetnej zabawy. Zupełnie jak dzieci, na które wiosną czeka mnóstwo atrakcji w lesie! Książeczka wspiera rozwój maluchów i zachęca do rozmowy o zwyczajach leśnych zwierząt.

Dzień dobry, niedźwiadku! Pierwsze bajeczki okładka książeczki

Interaktywne książeczki z serii „Niesamowity spacer” podbijają serca małych czytelników już na pierwszy rzut oka – piękne ilustracje, ruchome obrazki i srebrne zdobienia sprawiają, że ich przeglądanie to doskonała zabawa. Książka „Las” to niezbędnik podczas rodzinnych wycieczek, ponieważ nie tylko zapewnia mnóstwo rozrywki w drodze, ale może też być ciekawym albumem, którego bohaterów będziecie śledzić na żywo. Jak wiele zwierzątek i roślin uda Wam rozpoznać?

Las. Niesamowity spacer

Leśne życie to nie tylko to, co widzimy od razu – ma też sekretne życie „Pod ziemią”. Książeczka ułatwi wam wyobrażenie sobie, jak wiele zwierzątek i ich tuneli skrywa się pod powierzchnią traw.

Pod ziemią. Niesamowity spacer

Podczas wycieczek i rozmów o leśnej przyrodzie, pokaż dziecku, że człowiek wcale nie jest głównym bohaterem tej opowieści, a jedynie częścią wielkiej układanki, w której możemy wzajemnie sobie pomagać. Las zamieszkiwany jest przez różne gatunki zwierząt, niektóre z nich należą do chronionych, więc powinniśmy się szczególnie o nie troszczyć. Temat chronionych ssaków przybliża „Mała Asia w wielkiej puszczy” czyli historia o zagubionym żubrzątku i dobrych ludziach.

Mała Asia w wielkiej puszczy

Nie zapominajmy, że od nas w dużej mierze zależy, jak wygląda życie leśnych zwierząt. Dbajmy o otoczenie, zbierajmy śmieci i nie hałasujmy w czasie wycieczki do lasu. Pokażmy dzieciom, jak wspaniałe jest współistnienie z przyrodą, aby mogły wraz z nami zachwycać się pięknem i różnorodnością świata.