Bliskie są Ci momenty, kiedy dziecko zadaje pytanie, a Ty nie znasz odpowiedzi? Nie martw się, to częsta zagwozdka dorosłych, by wyjść z twarzą wobec pytania malucha. Jak rozmawiać z dzieckiem, aby wyjaśniać otaczający nas świat?

Mikro i makro kosmos w zasięgu (dziecięcej) ręki

Dzieciństwo to czas, któremu towarzyszy niezwykła ciekawość – nie ma się co dziwić, wszystko przecież jest nowe! Nasze otoczenie skrywa w sobie mnóstwo fascynujących tajemnic, lecz jako dorośli przyjmujemy je jako naturalny stan i nie zajmują naszej uwagi. Przynajmniej nie w takim stopniu jak małych odkrywców, którzy chcieliby wszystkiego dotknąć, wszystko zobaczyć i poznać odpowiedź na wszystkie pytania.

Kiedy świat budzi w dziecku naturalną ciekawość, łatwiej zdobywa wiedzę. Reagując na jego zainteresowania wspierasz rozwój dziecka i start w szkole. Rozmawiaj z maluchem o tym, co go w danym momencie zaciekawi, aby docenić jego punkt widzenia. Kilkulatki postrzegają otoczenie w inny sposób niż dorośli, dlatego nie bój się zadawać pytań – to, o czym mały człowiek myśli patrząc w gwieździste niebo może nas wiele nauczyć. Rozmawianie z dzieckiem o naukach ścisłych to wielka frajda!

Dzieci obserwują różne elementy świata, nawet te, które wydają się nieistotne i obrzydliwe. Jednym z tych najpopularniejszych są przecież robaki i inne pełzające stworzonka. A jeśli już o maleńkich stworzonkach mowa, warto przedstawić dziecku ten fascynujący świat, którego nie widać na pierwszy rzut oka.

To, co we mnie

Od najmłodszych lat dzieci są uczone, jak radzić sobie z bakteriami i wirusami, więc dlaczego nie porozmawiać o nich więcej? To przecież ważny temat, nie tylko dlatego, że warto myć ręce przed posiłkiem: są jedynymi organizmami, które żyją we wszystkich możliwych środowiskach. Ich znaczenie w naszym życiu jest ogromne, bo choć kojarzą się niezbyt dobrze, robią też wiele niezbędnych dla nas rzeczy. Aby przedstawić dziecku stworzonka tak małe, że właściwie niewidoczne, sięgnijcie po książeczkę z serii Chcę wiedzieć: „Ja i moje mikroby”. To niezbędnik dla dociekliwych, który nie zakurzy się na półce – ciekawe ilustracje i zabawne opisy ułatwią poznawanie różnorodności świata mikrobów, wirusów, bakterii i grzybów. Wiecie, które z nich są cenne, a których musimy unikać?

Nie bój się podejmować takich tematów z najmłodszymi. Bardzo aktualne zagadnienia znajdziecie w „Dlaczego nosimy maseczki” – dzięki niej maluszek lepiej zrozumie sytuację i nie będzie się obawiać. W przyjemny sposób tłumaczy działanie wirusa, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii, koniecznie sprawdźcie ten tytuł.

Na pierwsze rozmowy o ciele z dzieckiem nie musisz czekać. „Moje ciało. Pierwsze słowa” to interaktywna książeczka, z którą maluch może poznać części ciała i ich funkcje.

To, co wokół mnie

Nie ma lepszej metody na przekazywanie dziecku wiedzy niż pobudzanie jego ciekawości. Różnorodność świata nie kończy się na sprawach małych i bliskich – równie interesujące są te bardzo dalekie i ogromne, czyli te, które obserwujemy na nocnym niebie. Jego wspólna obserwacja to sposób na zaciekawienie dziecka wszechświatem i układem słonecznym. Jak rozmawiać z małym człowiekiem o kosmosie i zachęcić do jego poznawania?

Najlepiej z ulubionymi bohaterami dziecięcych bajek – maluch zachwyci się gwiezdnym światem dzięki książeczce z Biblioteki Mądrego Dziecka – „Masza i niedźwiedź. Gwiazdka z nieba”. Razem z rezolutną dziewczynką, jej zaprzyjaźnionym Niedźwiedziem i pandą możemy zbudować statek kosmiczny i wyruszyć na poszukiwanie gwiazd! Próbowaliście stworzyć razem model układu słonecznego? To idealny moment!

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Z książeczką „Kosmiczne urodziny. Lecimy na księżyc” dowiecie się, jak wygląda codzienność w kosmosie – wybierając się na księżycową imprezę możecie się dużo nauczyć i spojrzeć na naszą planetę z innej perspektywy. Zastanówcie się, co ze standardowej imprezy mogłoby się udać: czy na Księżycu można zdmuchnąć świeczki i potańczyć do muzyki? Co stanie się z dmuchanym balonem? Z pewnością będą to odlotowe urodziny – niezależnie od tego czy z grawitacją, czy bez 

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Świat wokół nas składa się z mikro- i makrokosmosów. Choć otaczają nas niezwykłe, maleńkie organizmy, z perspektywy kosmosu to właśnie nasze rozmiary są nieznaczne. Wszechświat jest niezwykle ciekawy i wciąż niezbadany – może mały, ciekawski obserwator sprawi, że dowiemy się o nim więcej?