Książki są obecne w dziecięcej codzienności już od pierwszych chwil. Początkowo maluszki są czytelnikami biernymi – słuchają książek, które czytają im rodzice. Większe znaczenie od fabuły ma wspólnie spędzony czas. Starsze dzieci szukają w książkach samodzielności, odkrywając odrębne światy. Jak możemy wspierać poszukiwania odpowiednich lektur i pomagać dziecku w kształtowaniu gustu literackiego?

Dzieci a literatura

Dzieci od najmłodszych lat są niezwykle wrażliwe na opowiadane im historie. Książki stymulują rozwój dziecka, pozwalają poszerzać słownictwo i umiejętność poprawnego wysławiania się. Razem z ulubionymi książkami maluch poznaje świat – przyrodę, historię, społeczeństwo. Podobnie jak wrażliwość estetyczna u dziecka, gust literacki rozwija się od pierwszych doświadczeń, dlatego warto odpowiednio go stymulować. Czytanie ma również wpływ na kształtowanie charakteru malucha i jego emocjonalno-społeczny rozwój. Utożsamiamy się z różnymi bohaterami, więc przejmujemy ich zachowania i wartości. Literatura dla dzieci powinna więc poruszać ważne tematy i wspierać rozwój – może to robić na różne sposoby.

Literatura dziecięca, podobnie jak ta dla dorosłych, dzieli się na różne gatunki. Większość z nas, czytelników z wieloletnim doświadczeniem, ma swoje preferencje co do ulubionych typów książek. Rozwijający się gust czytelniczy malucha tworzy bardzo podobne hierarchie. Właśnie dlatego chętniej sięga po niektóre typy opowieści, a inne czyta bez zaangażowania. Zadaniem rodzica na tym etapie kształtowania czytelniczych doświadczeń jest pokazywanie maluchowi różnych książek. Budowanie relacji dzieci z literaturą to ciekawe zadanie – stwórzcie wspólnie spis czytanych książek, a po ich przeczytaniu spróbujcie krótko je ocenić. Wskazanie, co najbardziej się podobało i jakie były słabe strony pozwoli odkryć, jakie książki trafiają w dziecięcy gust i dlaczego. To świetny sposób na ćwiczenie uważnej lektury i wspólne poznawanie preferencji dziecka.

Literatura dla dzieci, które lubią mieć wybór

Świat literatury jest zaskakujący i pełen interesujących zwrotów akcji. Literatura dla dzieci nie może mieć przecież ani grama nudy! Młodzi czytelnicy potrzebują angażujących opowieści i ciekawych bohaterów, z którymi mogliby się utożsamiać. Cała reszta może być bardzo różna, bo przecież różne są dzieci i ich oczekiwania. Jak wybrać tę idealną książkę, która trafi w gust literacki małego czytelnika? Pozwalając mu poznać różne gatunki i dając możliwość wyboru. Nie przekładaj na malucha swoich doświadczeń. Dziecko może wybrać zupełnie inne gatunki i nie ma w tym nic złego. Pokaż dziecku, że opowieści mogą być przeróżne, a samo odkryje, po jakie gatunki sięga najchętniej.

Jak wyrabiać gust literacki od najmłodszych lat?

Proces poznawania gatunków literackich nie musi być trudny. Zamiast przeszukiwać półki z książkami, aby znaleźć odpowiednią pozycję, skorzystaj z przygotowanych w tym celu zestawów. „Kociołek opowieści” z serii „Poczytaj ze mną” to zbiór siedmiu historii, które wciągną Was od pierwszych zdań. Opowieści powstały z myślą pierwszych próbach sprawdzenia się na gruncie określonej literatury. Historie przygotowane zostały przez siedmiu twórców literatury dziecięcej, a ich fabuły urozmaicają ilustracje świetnych rysowników.

Kapelusz opowieści” to kolejny zbiór, który powstał wedle tego pomysłu – wykorzystania w jednej książce różnych głosów i sposobów opowiadania, aby wprowadzić dzieci w świat gatunków literackich. Obie książki pełne są ciekawych i rozwijających historii, które pokażą dziecku, że książki mogą być bardzo różne, a jednocześnie ciekawe i wciągające. W zbiorach znajdziecie bajki i baśnie dla dzieci, literaturę fantasy czy opowiadania przygodowe, ale także dopasowane do potrzeb małego czytelnika reportaże, kryminały, a nawet niesamowity epos. Duże litery zachęcają do samodzielnego czytania i poszerzania wiedzy. Pełne humoru historie, jak bajka o mamucie, który uciekł z naskalnego malowidła, aby przeżywać świetne przygody czy emocjonalny epos o dzielnych ptakach będą idealnym wstępem do pokochania literatury.

Literatura dziecięca powinna być przede wszystkim świetną przygodą, dlatego warto wybrać zbiory, dzięki którym maluch ma okazję poznać różne gatunki. W ten sposób od najmłodszych lat kształtuje się jego literacki gust i czytelnicze preferencje. Nic tak nie zachęca do sięgania po książkę jak fascynujące fabuły.