Podróże i wycieczki zagraniczne z dziećmi to wiele pięknych wspomnień, chwile świetnej zabawy, ale też niełatwe wyzwania. Nie mówimy tu tylko o spakowaniu potrzebnych rzeczy, zakupieniu biletów lotniczych czy zaplanowaniu atrakcji. Wyjazd z dzieckiem za granicę wymaga także innych przygotowań. Jakich? Podpowiadamy!

Wakacje z dzieckiem za granicą – jak przygotować pociechę?

Na odpoczynek wakacyjny czekamy przez znaczną część roku, niezależnie od tego, czy wybieramy ciepłe plaże, zielone lasy czy wędrówki klimatycznymi uliczkami miast. Potrzebujemy oderwania się od codzienności i chwil relaksu – ale czy da się to osiągnąć, wyjeżdżając z maluchem? Wakacje z dzieckiem za granicą rozpoczynają się na długo przed rzeczywistym wyjazdem, dlatego warto zaangażować dziecko w proces przygotowań i planowania wypoczynku. Jak przygotować dziecko do podróży?

Włącz pociechę w planowanie wycieczki

Odwiedzamy odległe kraje z ciekawości i chęci poznania innych miejsc i kultur, a to doświadczenie chcemy dzielić z najbliższymi – również dziećmi. Podróżowanie to dla małego człowieka z jednej strony świetne źródło wiedzy o świecie oraz sposób na naukę np. empatii, ale z drugiej może powodować uczucie zagubienia i niepewności. Dlatego wybierając miejsce na wycieczkę zagraniczną z dzieckiem, zastanów się, czy będzie ono interesujące dla dziecka. Włącz także pociechę w planowanie wyprawy oraz w przygotowania. Dzięki temu zwiększysz poczucie bezpieczeństwa malucha i pozwolisz mu oswoić się z myślą o zetknięciu z nowym otoczeniem.

Koniecznie przemyśl również czy odległość, jaką macie do pokonania, jest odpowiednia dla dziecka. Długie loty i trasy są niezwykle męczące, nawet dla dorosłych. Sprawdź najpierw, jak dziecko znosi podróż na nieco krótszych odcinkach.

Może kusić Cię, by z wyjazdu za granicę zrobić dziecku niespodziankę. Odradzamy jednak utrzymywanie wycieczki zagranicznej w tajemnicy przed dzieckiem aż do ostatniej chwili. Dzieci przyzwyczajone są do codziennej rutyny i stałych elementów swojej rzeczywistości, a ich niespodziewana zmiana może spowodować zagubienie czy niepokój, a nawet lęk. By temu zapobiec, włącz dziecko w planowanie, przedstaw rozważane atrakcje i wspólnie wybierzcie, jakie ciekawią Was najbardziej.

Zapoznaj dziecko ze środkami transportu, z jakich skorzystacie

Opowiedz dziecku o podróży, która was czeka, ile będzie trwała i jak będzie wyglądała. W tym zadaniu pomogą książeczki „Dzień dobry, samolociku!” oraz „Dzień dobry, samochodziku!”. Dzięki nim poznacie lepiej środki lokomocji przed wyjazdem, a ruchome, interaktywne elementy sprawią, że książki zapewnią dziecku rozrywkę również w trakcie podróży.

Dzień dobry, samochodziku! – okładka
Dzień dobry samolociku! – okładka

Opowiedz o miejscach, jakie odwiedzicie

Pokaż dziecku miejsca, które możecie odwiedzić. Opowiedz, co tam zobaczycie, czego spróbujecie i co poznacie. Przy tej okazji możesz wykorzystać pachnącą książeczkę „Zapachy świata”, zapozna ona dziecko z egzotycznymi owocami i przyprawami, pokazując mu, że świat – także pod względem np. jedzenia – jest bardzo różnorodny.

Zapachy świata – okładka pachnącej książeczki

Wyjazd z dzieckiem za granicę – okazja do poznania świata

Pierwsze kontakty z innymi kulturami i językami, to świetny pretekst do rozmowy z dzieckiem o tym, jak ciekawie różnią się życia mieszkańców całej Ziemi. Towarzystwem do rozmów o podróżach i planowania wakacji może być książka „Tu jest nasz dom”, w której możecie poznać historie 20 dzieci z przeróżnych zakątków – od Alaski aż po Amazonię. Zobaczcie, jak wygląda życie mieszkańców różnych części świata, ich lokalne produkty i codzienne zajęcia, żeby lepiej zrozumieć miejsce, do którego się wybieracie.

Tu jest nasz dom HarperCollins okładka

Życie codzienne dzieci zależne jest nie tylko od tego, gdzie mieszkają, ale również od czasów, w których żyją, dlatego do torby na drogę spakujcie też książkę „Jak dawniej żyły dzieci”. To ciekawa pozycja łącząca edukację i rozrywkę. W interesujący dla dzieci sposób przedstawia historyczne dzieje mieszkańców całej Ziemi. Piękne ilustracje i cała masa ciekawostek z pewnością przydadzą się w czasie długich wakacyjnych wojaży.

Jak dawniej żyły dzieci

Wycieczka zagraniczna z dzieckiem może być fantastyczną przygodą, którą wspominać będziecie przez wiele lat. Odpowiednio przygotowani, na pewno będzie się świetnie bawić. W jaki region świata wybieracie się tym razem?