Choć zdaje się, że temat zwierząt w dziecięcym świecie pojawia się bardzo często, zwykle zapominamy o tych małych, barwnych i niezwykle pracowitych zwierzątkach. Świat owadów to dla dzieci niezwykle fascynujący temat, a dla dorosłych okazja do zmiany swoich przekonań. Poznajcie lepiej naszych małych przyjaciół!

Poznajmy się lepiej, czyli o owadach dla dzieci

Co dzieci wiedzą o owadach? Całkiem sporo i zaskakująco mało – choć obserwacje życia mrówek, lotu ważki czy pięknych skrzydeł motyla to nieodłączne elementy spacerów po lasach i łąkach, jednocześnie dzieci (a także dorośli!) często nie są świadome, że pajęczaki oraz owady należą do świata zwierząt. Trudno się dziwić, skoro zamiast nazw większości tych małych stworzeń wystarcza nam uniwersalne „robak”. A warto wspomnieć, że to najbardziej zróżnicowana gatunkowo grupa zwierząt!

Świat owadów nie tylko dla dzieci, ale także dla nas bywa ciągle zagadką. A przecież te odgrywają ogromną rolę w naszym otoczeniu i na co dzień żyją bardzo blisko nas. Bywają denerwujące, bo atakują nas w letnie wieczory… Ale przede wszystkim są barwne i kształtne, co sprawia, że dzieci naturalnie się nimi interesują. Pójdźmy więc za tą fascynacją i dowiedzmy się więcej o stworzeniach, które mają ogromny wpływ na naszą planetę.

Szybko odkryjemy, jak bardzo ważna jest dla człowieka obecność owadów. Poza różnorodnymi szkodnikami, takimi jak kleszcze i inne niebezpieczne insekty, mnóstwo owadów to mali sprzymierzeńcy. Owady zapylające, takie jak osy, pszczoły, motyle czy chrząszcze, sprawiają, że możemy cieszyć się pięknymi kwiatami, a dzięki temu także ulubionymi owocami czy warzywami.

Również owady drapieżne, na przykład biedronki czy ważki, nie są dla nas niebezpieczne – są małymi ochroniarzami, którzy wyłapują szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki. Pająki to stworzenia, które w wielu z nas budzą lęk, a w gruncie rzeczy są bardzo pożyteczne i łapią w swoje sieci owady takie jak komary czy muchy.

Na pewno wiele z tych małych zwierzątek obserwujecie, spędzając czas na świeżym powietrzu. Umiecie je rozpoznać i nazwać? Na te pytania, a także mnóstwo kolejnych, które z pewnością maluch chętnie zada, odpowiedzi znajdziecie w nowych książeczkach o owadach wydawnictwa HarperCollins.

Książki o owadach dla dzieci

Z myślą o tym, aby wykorzystać naturalne zainteresowanie dzieci małymi stworzeniami, by poszerzały swoją wiedzę o ekosystemie, powstała nowa seria: „Pokochaj naturę”. Oczywiście znajdują się w nich nie tylko atrakcyjne treści, ale też ruchome elementy, charakterystyczne dla wielu wydań z logo Akademii Mądrego Dziecka. Książki o owadach dla dzieci pokazują fascynujący świat tych niewielkich stworzeń, dzięki czemu możemy poznać je lepiej i zrozumieć ogromny wpływ, jaki mają na nasze życie. Wiemy, że poznawanie przyrody daje najlepsze efekty podczas przebywania na świeżym powietrzu, dlatego interaktywnych książeczek można używać także na spacerze i z ich wsparciem obserwować owady w naturalnym środowisku. Warto wspomnieć, że świetnie nadadzą się też do samodzielnego przeglądania przez dzieci w każdym innym miejscu!

Jacy bohaterowie czekają w każdej z książek?

Biedronka – taka kartonowa książeczka dla dzieci z przesuwanymi (a dokładniej rzecz biorąc – obrotowymi) elementami jest interesująca i bezpieczna również dla maluszków. Dzięki kolorowym ilustracjom i prostym tekstom maluchy dowiedzą się m.in. czy wszystkie biedronki mają takie same barwy, jak spędzają czas zimą i w jaki sposób pomagają roślinkom rosnąć zdrowo. Te małe, ale drapieżne owady dzieci z łatwością zaobserwują w parkach i na łąkach przez wszystkie ciepłe miesiące roku.

Biedronka. Pokochaj naturę – wnętrze książeczki
Biedronka. Pokochaj naturę – okładka

Motyl – wiedzieliście, że zachwycające, barwne skrzydła motyli to nie tylko piękna ozdoba, ale przede wszystkim ich narzędzie pracy? Ich ruch zapyla kwiaty, dzięki czemu cały ogród wypełnia się życiem. Tego właśnie dowie się maluch z lektury, jednocześnie ćwicząc małą motorykę. Ruchome obrazki sprawiają, że dziecko może lepiej wyobrazić sobie przeistaczanie się poczwarki w pięknego motyla.

Motyl. Pokochaj naturę – wnętrze książeczki
Motyl. Pokochaj naturę – okładka

Pszczoła – to przedstawicielka najważniejszej dla człowieka grupy owadów, a tak niewiele o niej wiemy! Pozycja z serii książek o owadach dla dzieci „Pokochaj naturę” pomoże dowiedzieć się więcej. Na ruchomych obrazkach pociecha odwiedzi ogród, w którym pszczoły pracują i zbierają nektar niezbędny do powstawania słodkiego miodu. Zdobyta wiedza o pszczołach pomoże maluchowi zadbać o planetę i jej mieszkańców.

Pszczoła. Pokochaj nature - wnętrze ksiażeczki
Pszczoła. Pokochaj naturę – okładka

Pająk – choć ludzie często boją się pająków, te małe insekty nie przestają dzielnie troszczyć się o nasze bezpieczeństwo. W starannie plecioną pajęczynę łapią różne owady i pasożyty, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Książeczka o tym stworzeniu zawiera interaktywne elementy, które zachwycą każdą pociechę. Wprawi ona w ruch wiszącego na sieci pająka i zobaczy, jak przyjaźnie się uśmiecha 😊

Pająk. Pokochaj naturę – wnętrze książeczki
Pająk. Pokochaj naturę – okładka

Ciekawość nie wyczerpuje się z wiekiem. Na szczęście istnieją też książki o owadach dla starszych dzieci. Sprawdźcie „Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych: Owady”. Warto zabierać go ze sobą na małe i duże podróże, podczas których owady są niesamowicie łatwe do zaobserwowania.

Zeszyt obserwacji przyrodniczych. Owady

Wiosna i nadchodzące lato to idealny moment, aby sięgnąć po lektury o owadach. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się do lasu, nad jezioro czy do miejskiego parku, spotkamy dużo interesujących insektów. A te maleńkie zwierzątka są znacznie ciekawsze, niż się wydaje!