Budowanie dobrych relacji między rodzeństwem nie zawsze jest łatwym zadaniem. Nie da się uniknąć trudnych sytuacji i konfliktów. Pokaż maluchom, jak można z nich wybrnąć i jak przyjaźnić się z bratem i siostrą.

Zgodne rodzeństwo – czy to możliwe?

Relacje między rodzeństwem należą do specyficznych. Choć z perspektywy dorosłych, szczególnie rodziców czy dziadków, pojawienie się rodzeństwa to największy skarb i stałe towarzystwo do zabaw, zapomina się często o tym, że brat czy siostra może wywoływać w maluchu różne emocje. Dzieci często różnią się zainteresowaniami, a konieczność dzielenia się uwagą rodzica z młodszym rodzeństwem może wzbudzać zazdrość. Zgodne rodzeństwo może być jedną z najcenniejszych relacji w życiu, dlatego rodzic powinien wspierać ten trudny związek i nie oczekiwać, że emocje między dziećmi będą stałe.

Oczekiwania rodziców o grzecznej, wspólnej zabawie, szybko zostają rozwiane przez codzienne kłótnie rodzeństwa. Co możemy robić, aby dzieci potrafiły spędzać razem czas i troszczyły się o siebie wzajemnie? Przede wszystkim nie ma sensu godzić dzieci na siłę. Wytłumacz dzieciom sztukę kompromisu i nie oczekuj, że będą zachwycone w każdej sytuacji. Pamiętaj też, że dzieci szybko przejmują zachowania dorosłych – Twój przykład będzie wzorem dla malucha. Nie oczekuj więc od dziecka czegoś, co dla Ciebie też jest trudne.

Zaobserwuj, czego najczęściej dotyczą kłótnie między rodzeństwem. Poznając istotę problemu dużo łatwej znaleźć rozwiązanie. Kłótnie rodzeństwa to częsty element wzpólnego dorastania. Bądź obserwatorem i mediatorem oraz dbaj o to, aby kłótnia nie przerodziła się w agresję. Jasno określ zasady radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach – jak postępować na przykład w przypadku podbierania sobie zabawki, szturchnięć i wyzwisk. Nie faworyzuj jednego z dzieci. Niesprawiedliwe traktowanie rodzeństwa to częsty problem, który ma ogromny wpływ na ich przyszłe relacje. Bądź obserwatorem, aby dzieci czuły się bezpiecznie próbując wspólnie znaleźć rozwiązanie. Doceniaj te momenty, kiedy samodzielnie dojdą do zgody. Szczere przeprosiny i wspólne rozwiązanie problemu to bardzo cenne doświadczenia kształtujące charakter małego człowieka.

Zgodne rodzeństwo nie tylko w książkach

Seria kartonowych książek o Basi i Franku, rodzeństwie pięciolatki i niespełna rocznego malucha, może pomóc Wam poradzić sobie w wielu sytuacjach. Choć oczywiście każde dziecko jest wyjątkowe, to problemy, z jakimi się styka – już niekoniecznie. Dużo łatwiej poradzić sobie z emocjami i źródłami konfliktu, jeśli uda się je oswoić dzięki wspólnej lekturze. Ta seria książek dla dzieci to krótkie i proste historyjki o rezolutnej Basi i jej młodszym braciszku, Franku, który z pomocą siostry poznaje świat.

Wspólne dzieciństwo to dla maluchów sporo wyzwań, ale też świetna zabawa. „Basia, Franek i ubieranie” czy „Basia, Franek i jedzenie” pokazują relacje między rodzeństwem w codziennych wydarzeniach. Choć siostra czasem wymaga od małego Franka rzeczy, na które on niekoniecznie ma ochotę, chłopiec wie, że to dla jego dobra. Franek wolałby co prawda zjeść na obiad lody i samodzielnie się ubrać, ale pomoc Basi jest niezbędna i dzięki niej szybciej można wrócić do przerwanej zabawy.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Z kolei „Basia, Franek i humory” wprowadza dzieci w świat emocji i uczuć, które nie zawsze są łatwe. Franek staje przed perspektywą rozłąki z siostrą, która budzi w nim wiele niepokoju i smutku. Siostra jednak dobrze zna Franka i potrafi mu wyjaśnić złożony świat uczuć, a także pomóc mu znaleźć remedium na smutek. Dzięki tej książce można pokazać maluchowi, że samodzielna zabawa też może być przyjemna, a chwile tęsknoty za rodzeństwem nie są niczym strasznym.

Basia Franek i humory

Przeczytaj też: Basia i przyjaciele uczą o emocjach

„Basia, Franek i liczenie” podobnie jak część „Basia, Franek i kolory” uczy wspólnego poznawania świata. Dobre relacje między rodzeństwem można zbudować dzięki wspólnym aktywnościom. Dzieci świetnie się razem bawią, ucząc się i spędzając razem czas.

W serii znajdziecie też książeczki, które pokażą, że rodzeństwo może się wspierać także w poznawaniu świata poza domem. W pozycji „Basia, Franek i zwierzaki” starsza siostra zapoznaje brata z najróżniejszymi odgłosami zwierząt. Z kolei książeczce „Basia, Franek i samochody” rodzeństwo odkrywa wspólną, samochodową pasję. „Basia, Franek i pojazdy” pozwoli dzieciom poznać także inne środki transportu. Wizyta na wsi pozwala zobaczyć traktor, a w czasie wakacji nad morzem Basia z Frankiem mają okazję popłynąć statkiem.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
Basia, Franek i pojazdy - okładka książki

Zgodne rodzeństwo to ogromne ułatwienie podczas wycieczek, dlatego sposób spędzania czasu pokazany przez maluchy w książkach jest zdecydowanie wart naśladowania. Przedstawiając swoim dzieciom wspólne życie rodzeństwa, możesz porozmawiać z nimi o wielu potencjalnych problemach i uniknąć dylematu jak pogodzić rodzeństwo.

Codzienne sprawy bywają ogromnym wyzwaniem, dlatego książeczki „Basia, Franek i zasypianie” oraz „Basia, Franek i pielucha” możecie potraktować jako zbiór wskazówek jak przetrwać dzień bez stresu i nieprzyjemności. Kłótnie rodzeństwa często są przecież dla dorosłych niezrozumiałe. Choć Basia jest już zmęczona, Franek nie chce spać i drażni siostrę. Aby uniknąć negatywnych emocji, dziewczynka szybko znajduje rozwiązanie – poczyta bratu książeczkę, która pomoże mu zasnąć. Dzięki temu zgodne rodzeństwo spędzi ze sobą kilka miłych chwil przed snem. To rozwiązanie, o którym marzy każdy rodzic.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Rodzeństwo to towarzystwo podczas miłych i trudnych chwil. Oprócz wspólnych zabaw, codzienne życie dostarcza także innych tematów, które dzięki wsparciu siostry czy brata stają się dużo łatwiejsze! Franek przekonuje się o tym w książce „Basia, Franek i chorowanie”, w której pod opieką starszej siostry uczy się wydmuchiwać nos i łykać nawet niesmaczne lekarstwa. Wsparcie Basi i wspólna zabawa w lekarza, a także lektura ułatwiająca zasypianie pozwalają poradzić sobie w niełatwej sytuacji. To książka, która rozczuli nas – rodziców – pokazuje, jak dzieci mogą troszczyć się o siebie w drobnych, codziennych sprawach, to może wywołać łzy wzruszenia 😊

Basia Franek i chorowanie

Jak pogodzić rodzeństwo?

Pozwalając dzieciom znaleźć własny język, za pomocą którego będą się ze sobą komunikować i znajdą najlepszy dla siebie kompromis. Pamiętaj, że nie zawsze musisz ingerować w kłótnie rodzeństwa. Wystarczy, że będziesz obok, ale najskuteczniejsze rozwiązania pozwól dzieciom wypracować samodzielnie.