Niezależnie od tego, ile mamy lat, co lubimy oraz czym się zajmujemy, łączy nas jedno – wszyscy chcemy być lubiani i doceniani, potrzebujemy bliskości oraz wsparcia innych ludzi. Jednym słowem – potrzebujemy przyjaciół. To dzięki nim nasze życie jest ciekawsze, pełniejsze i bardziej kolorowe. Dlatego właśnie tak wielu rodziców ma nadzieję, że ich pociechy w przedszkolu czy w szkole odnajdą swoje bratnie dusze, nauczą się budować trwałe relacje z innymi dziećmi. Ta umiejętność to kapitał na całe życie! Jak możemy towarzyszyć maluchom w budowaniu pierwszych relacji z innymi dziećmi oraz jak rozmawiać, by być dla nich wsparciem, a nie wywierać niepotrzebną presję?

Kiedy dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola, w głowie każdego rodzica rodzi się myśl – czy sobie poradzi? Czy będzie lubiło bawić się z koleżankami i kolegami? Warto wtedy pamiętać, że każdy maluch jest inny i nie każdy od razu będzie duszą towarzystwa. Niektóre dzieci, zwłaszcza te nieśmiałe, będą potrzebowały więcej czasu, by zaadaptować się do nowej sytuacji oraz nauczyć się spędzać czas z innymi. Są też takie, którym do zabawy wystarcza własna wyobraźnia i kilka klocków. Małych samotników nie trzeba na siłę zachęcać do zawiązywania przyjaźni – sprzyjające środowisko pomoże im się otworzyć i poznać dzieci, które z czasem staną się ich przyjaciółmi.

Rozmowy o przyjaźni

Zdarza się jednak, że nieśmiałość lub lęk sprawiają, że dziecko nie czuje się swobodnie w nawiązywaniu kontaktów. Dorastające maluchy mogą odczuwać cały świat emocji – silne pragnienie przynależności, strach przed odrzuceniem, niepewność – które w rozmaity sposób mogą hamować ich próby znalezienia kolegów czy koleżanek. Pomoc i wsparcie od kochającego rodzica mogą rozbroić ten lęk i otworzyć dziecko na możliwość zaprzyjaźnienia się z kimś.

Natomiast tym, co pomoże rodzicom, są książeczki dla najmłodszych. Na podorędziu, jak zawsze w kryzysowych chwilach, czeka seria o małej Basi, dziewczynce, która razem z rodziną i przyjaciółmi poznaje świat oraz… siebie. Dzięki książce „Basia i przedszkole” odkryjemy historię jednego dnia, który zmienia życie Basi i pokazuje jej, jaką wartość stanowi wierna przyjaciółka.

W tej zwięzłej opowieści, okraszonej wesołymi ilustracjami, znajdziemy całą gamę emocji, które towarzyszą małej bohaterce w ciągu dnia – między innymi poczucie odrzucenia i wyobcowania, które czasem towarzyszą każdemu z nas. Pierwsze kłótnie z kolegami z przedszkola to nic przyjemnego. Warto jednak wiedzieć, że smutek czy zniechęcenie może zmienić się w radość i świetną zabawę, jeśli towarzyszy nam bratnia dusza!

Gdzie znaleźć przyjaciela?

Oraz jak go rozpoznać? Na te pytania wdzięcznie odpowiada książeczka w tłumaczeniu znakomitego Jarosława Mikołajewskiego (dorośli czytelnicy znają go z tłumaczeń włoskiej poezji oraz najnowszego przekładu „Boskiej Komedii”), pt. „Czy będziesz moim przyjacielem?” Mały Brązowy Zajączek, pozbawiony stałego towarzystwa Dużego Brązowego Zająca (jak to w życiu bywa) wyrusza na poszukiwanie towarzysza zabaw. Jak kończy się ta historia? Jak każda opowieść o uroczych Brązowych Zającach po prostu dobrze. Zapraszamy do lektury, by dowiedzieć się, co dobrego się tam wydarzyło.

Dużo o swoich emocjach i jaką rolę odgrywają one w zawiązywaniu przyjaźni starsze dzieci dowiedzą się z książki z serii „Akceptuję co czuję” pt. „Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić”. Mnóstwo stron wypełniają wykreślanki, kolorowanki, obrazkowe historyjki i labirynty, z których dziecko wyjdzie bogatsze o przystępnie wytłumaczoną wiedzę o swoich własnych uczuciach. Emocje u dziecka to sprawa niebagatelna – autorzy tej książki wiedzą o tym i traktują je z największą uważnością.

Jak rozmawiać z dziećmi o emocjach – szczególnie o tych trudnych? Tego rodzic uczy się sam w relacji ze swoją pociechą. Odpowiednie lektury mogą być w tym procesie wsparciem i dla młodszej, i dla starszej strony relacji.