Wielkimi krokami zbliża się 1 czerwca. Zastanawiasz się, co kupić na Dzień Dziecka, aby prezent był odpowiedni do wieku pociechy? Dobrym pomysłem będzie tu książka (lub kilka książek!). Pięknie ilustrowane, ciekawe historie z jednej strony będą dla dziecka przygodą. Z drugiej –  dla Ciebie – pewnością, że wręczasz mu podarunek wartościowy i rozwijający umiejętności.

Dajesz nie tylko przedmiot, ale i wartościowy czas spędzony wspólnie. To wiele dobrych wspomnień dla dziecka. Jeśli więc zależy Ci, by dać dziecku coś więcej niż kolejną zabawkę, która za jakiś czas trafi w kąt, sprawdź nasze książkowe pomysły na prezent na Dzień Dziecka.

Książka jako prezent na Dzień Dziecka? Poznaj nasze podpowiedzi!

Dla rocznego dziecka

Dla rocznego dziecka idealnym prezentem będą kartonowe książeczki z bogatymi ilustracjami i ciekawymi elementami, które rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne maluszka.

 • Muzyka” – to książeczka, dzięki której dziecko nauczy się, jakie dźwięki wydają konkretne instrumenty. Przesuwane elementy pozwolą udawać, że maluch sam na nich gra!
 • Kto tutaj pracuje?” – barwne obrazki i otwory na oczy kolejnych bohaterów stymulują wzrok i dotyk maluszka, a dobrze skonstruowana rymowanka pomoże ćwiczyć koncentrację uwagi.
 • Owady i kwiaty” – kolorowa książeczka pozwoli zajrzeć dziecku w świat roślin i owadów. Wycięte w stronach otwory dodatkowo zwiększą radość z lektury!

Książka na prezent dla 2-latka

Dla dwulatka również sprawdzą się kartonowe książeczki, które w prostych słowach pokażą ciekawy i różnorodny świat.

 • Strażacy” – dzięki przesuwanym obrazkom dziecko poznaje nowe słowa i superbohaterów codziennego życia.
 • Młode zwierzęta” – miniprzewodnik po świecie zwierząt zachwyci maluszka i da odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
 • Basia, Franek i samochody” – przygody rodzeństwa będą świetnym pomysłem na prezent dla maluszka lubiącego różne pojazdy i dźwięki, jakie wydają. Wspólne czytanie będzie świetną zabawą!

Prezent na Dzień Dziecka dla 3-latka

Trzylatek z zainteresowaniem poznaje coraz większe obszary świata. Idealnym prezentem na Dzień Dziecka będą książeczki i kolorowanki, które poszerzą wiedzę i przygotują do codziennych wyzwań. O wpływie kolorowanek na dziecko możesz przeczytać też w naszym osobnym artykule.

 • Ale natura. Poznaję świat” – to kolorowanka umieszczona na sztywnej podkładce, dzięki czemu jest gotowa do użytku w każdej chwili. Dzięki niej możesz zabrać swoje dziecko w podróż po całym zwierzęcym świecie. Zabawę uatrakcyjniają też duże naklejki dołączone do książeczki.
 • Bing. Miniksiążeczka dla malucha” – to książeczka dla wielbicieli przygód wesołego króliczka, dodatkowo uzupełniona układankami dla dziecka. Wspaniały prezent, który jest książką i zabawką jednocześnie!

Co dać na Dzień Dziecka 4-latkowi?

Dla czterolatka odpowiednie będą książki, które bardziej aktywizują umiejętności. Szczególnie, że wspólne czytanie to rytuał, o który warto dbać.

 • Kaczka. Pierwsze origami” – Twój maluszek jest już gotowy na bardziej złożone zadania? Możesz potraktować to dosłownie dzięki nowej serii książek. Niezwykła książeczka zawiera instrukcje, jak z kawałka papieru wyczarować kaczkę. Znajdziecie w niej także przyjemny wierszyk o kaczej rodzinie. Możesz wybierać spośród czterech książeczek, a każda z nich zamiera arkusze do składania, cztery szablony (trzy z nich można samodzielnie pomalować!) i wierszyk. Więcej na temat origami dla dzieci przeczytasz w osobnym artykule.
 • Masza i Niedźwiedź. Najpiękniejsze opowieści” – 8 pełnych uroku opowieści o przygodach Maszy, Niedzwiedzia i ich przyjaciół będą świetnym prezentem dla miłośników serialu. Możecie wspólnie czytać w łóżku, aby o poranku nabrać sił do przeżywania przygód.

Podarunek dla 5-latka

Dla pięciolatka najlepszym prezentem na Dzień Dziecka będą książki pełne przygód i zabaw. Basia stanie się odpowiednią towarzyszką, z którą z łatwością zaprzyjaźni się każde dziecko. Śmiało sięgnijcie po:

 • Basia i piknik” – aby dowiedzieć się, jakie niesamowite przygody mogą wydarzyć się podczas leśnego pikniku.
 • Basia do słuchania” – jak wzbudzić w dziecku miłość do audiobooków? Właśnie dzieki temu tytułowi! Kilkanaście opowiadań o przygodach Basi i jej rodziny, czytane przez Marię Seweryn zebrane na jednej płycie i w jednej książce. Basia może Wam towarzyszyć i podczas wieczornego czytania i w podróży samochodem!
 • Art. Balonowa 5” – W tej książeczce, oprócz intersujących ilustracji Gosi Herby, dziecko znajdzie propozycje różnych zabaw. Jest i taniec z nietoperzem (cały układ taneczny!), jest i wyszukiwanie postaci na stronie, jest przepis na małpie ciasto! A także naśladowanie dźwięków różnych ptaków czy wymyślanie nazw dziwnych instrumentów. W kamienicy przy Balonowej 5 czeka Was mnóstwo zabawy, wpadajcie więc na herbatkę i poznajcie wszystkich zwierzęcych mieszkańców.

Prezent dla 6-letniego dziecka

W prezencie dla sześciolatka warto wybrać książkę, która będzie inspiracją do poznawania świata i jego różnorodności. To całkiem poważny wiek, w którym dziecko staje się coraz bardziej samodzielne – a te książeczki pokażą, jak czerpać z tego radość:

A dla dziecka powyżej 6 roku życia…

Wybierz książki lub podręczniki z serii „Minecraft”. Kiedy książka dotyczy ulubionej gry, dziecko sięgnie po nią jeszcze chętniej – to może być początek wielkiej przyjaźni z książką!

*

Mamy nadzieję, że ta lista prezentów last minute na Dzień Dziecka będzie dla Ciebie przydatna ? Pamiętaj, że książeczki to dobry podarunek niezależnie od okazji!