Świat przyrody jest bardzo interesujący dla dzieci. Różnorodność i zmienność to impuls do poszerzania wiedzy i niewyczerpane źródło wrażeń i przeżyć. Jak ułatwić dziecku poznawanie życia zwierząt na wsi? Czy miejsce zamieszkania ma jeszcze takie znaczenie jak dawniej?

Wiejskie zwierzęta w edukacji malucha

Aktywny kontakt dziecka z przyrodą jest bardzo ważny dla jego rozwoju. Rozwijanie wrażliwości na otaczające nas rośliny i zwierzęta, w naturalny sposób uczy dziecko wrażliwości na potrzeby innych, troski i ekologii. Nauka w środowisku naturalnym jest znacznie ciekawsza niż poznawanie samej teorii. Możliwość dotknięcia, poznania zapachów i mnogości barw, a także zaobserwowania zmieniających się pór roku czy dorastania zwierząt to świetne punkty wyjścia do dalszych poszukiwań. Dzieci wychowywane w kontakcie z naturą wykazują większą wrażliwość na jej piękno i poczucie odpowiedzialności za nasze środowisko. Jeśli mieszkacie na wsi, stymulacja dziecięcej ciekawości jest dużo łatwiejsza. Odgłosy zwierząt, zapachy roślin i barwy kwiatów czy warzyw są dostępne dla maluchów na wyciągnięcie ręki.

Choć życie w mieście związane jest z wieloma atrakcjami i ułatwieniami, w możliwości poznawania zwierząt gospodarczych wieś nie ma sobie równych. Jeszcze nie tak dawno zwierzęta na wsi były obecne w codziennym życiu mieszkańców. Większość z nas, dorosłych, pamięta jeszcze wypasane na łąkach krowy czy biegające po zagrodzie świnki. Wiejskie zwierzęta to jednak coraz rzadszy widok, dlatego warto uczyć dzieci nie tylko o gatunkach zagrożonych, ale również o mieszkańcach stajni i zagród. Niezależnie od tego, czy zamieszkują odległe sawanny, morskie głębiny czy podmiejskie okolice, nauka o zwierzętach to prawdziwa frajda dla dzieci w każdym wieku.

Nauka zwierząt – w domu i poza nim

Zwierzęta na wsi to nieodłączna część obrazka z dzieciństwa. W ostatnich latach ten krajobraz znacznie się zmienił – wiejskie zwierzątka nie są już tak popularne jak dawniej. Spora część mieszkańców wsi wybiera miejsce zamieszkania z innych względów niż prowadzenie gospodarstwa. Choć nadal można spotkać na łąkach pojedyncze krowy, kury czy gęsi, zwierząt jest zdecydowanie mniej. Odwiedzając wsie możemy podziwiać pola zbóż i barwne uprawy warzyw dużo częściej niż zwierzątka.

W wielu regionach Polski możemy wybrać się do specjalnych miejsc, na przykład minizoo lub hodowli, w których żyją wiejskie zwierzęta. To świetna okazja, aby pokazać je dzieciom na żywo. Maluchy będą mogły się przekonać, co zwierzaki jedzą i jak brzmią ich odgłosy.

Na miłośników wypoczynku w klimacie sielskiej wsi czekają także gospodarstwa agroturystyczne. Dla rodzin, które chcą żyć blisko natury, a na co dzień nie mają takiej możliwości, to idealne rozwiązanie. Pobudka wraz z kogutami i szum drzew to idealny wypoczynek.

Pierwsze spotkanie dziecka z wiejskimi zwierzętami

Aby przygotować dziecko na pierwsze spotkania z mieszkańcami zagrody, nauka zwierząt powinna rozpocząć się przy wsparciu ciekawych i interaktywnych książeczek. Na wsi. Pierwsze słowa” to książka z twardymi stronami, stworzona z myślą o najmłodszych. Znajdziecie w niej różnorodne zwierzęta i ruchome elementy, które pobudzą ciekawość dziecka. Poznawanie świata zdecydowanie nie może być nudne!

Obraz zawierający tekst, clipart

Opis wygenerowany automatycznie

Proces poszerzania słownictwa i wiedzy o wsi wspiera także książeczka „Moje pierwsze 100 słów na wsi”. Nauka zwierząt to nie wszystko, w książce znajdziecie również maszyny, uprawy i przedmioty związane z codziennym dbaniem o gospodarstwo wiejskie. To świetna okazja, aby pokazać dziecku skąd bierze się chleb, mleko czy wełna.

Obraz zawierający tekst, pokryte, kolorowy, kilka

Opis wygenerowany automatycznie

Seria Akademia Mądrego Dziecka to również barwne książeczki pełne niespodzianek – ułatwiają maluchowi poznawanie nowych słów, a jednocześnie ruchome elementy ćwiczą sprawność manualną i spostrzegawczość. Z książeczką „Kolorowy świat. W gospodarstwie” poznacie mieszkańców zagrody i będziecie mieć okazję na chwilę zabawy z nimi. Odnajdźcie wszystkie ukryte świnki i pomóżcie barankom znaleźć smaczną przekąskę!

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Świetną okazją do odkrywania przyrody jest bardzo estetyczna książka „Na farmie”. Strony z przezroczystymi okienkami pozwolą wam poczuć się jak w prawdziwej zagrodzie, nieważne gdzie się znajdujecie. Podczas tej wyprawy poznacie różne zwierzęta w ich ulubionych miejscach.

Obraz zawierający tekst, kolorowy

Opis wygenerowany automatycznie

Wiejskie zwierzęta sprawiają dużo radości nie tylko dzieciom. Są świetną okazją do rozmowy o trosce i odpowiedzialności za różne stworzenia. Opieka nad własnym zwierzątkiem to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Możliwość oswojenia się ze zwierzętami w gospodarstwie agroturystycznym będzie dobrym wstępem do rozmów o nowym członku rodziny.