Nowy Rok to dla wielu osób okres wzmożonej pracy nad zmianami w swoim stylu życia. Ten symboliczny nowy początek może być okazją do wprowadzenia lepszych nawyków. Nie tylko dorośli mogą mieć postanowienia na nowy rok. Odpowiednio zaplanowane cele mogą bardzo pomóc najmłodszym w rozwoju. Jak więc wpierać dziecięce postanowienia noworoczne, by pomagać im w budowaniu determinacji i wytrwałości?
Dziecięce postanowienia noworoczne – czy są potrzebne?
Każdy powinien nauczyć realizować zadania, jakie sam przed sobą postawił. Postanowienia noworoczne mogą w tym pomóc, choć każdy dzień jest tak samo dobry na wprowadzenie zmian. By jednak postanowienia służyły najmłodszym, a nie tworzyły dodatkowej presji, musimy podać je w atrakcyjnej formie – tak by nie zmieniły się w nielubiany obowiązek. Uroczysty początek nowego roku to więc dla dzieci dobry moment na takie wyzwania.
Dziecięce postanowienia noworoczne powinny być dostosowane do wieku i umiejętności malucha. Nie muszą to być duże cele – wystarczy nawet jedna mała aktywność, która do tej pory była wykonywana nieregularnie, a chcemy, by pojawiała się w życiu dziecka częściej.
Postanowienia noworoczne mają dać dziecku okazję do doświadczenia sukcesu – poczucia, że zrealizowało to, co wcześniej zaplanowało. Gdy zadania będą za trudne, maluch może dojść do wniosku, że sobie nie radzi. Dlatego w przypadku dzieci kluczowy jest dobór odpowiedniego wyzwania na nowy rok.
Jakie postanowienia noworoczne dla dzieci?
Nie wybieraj zadania samodzielnie, pozwól dziecku wybrać, jakie wyzwanie chciałoby podjąć. Może jest coś, co od razu wpadnie mu do głowy? Przykładowo Twoja pociecha od bardzo dawna chciałaby nauczyć się czytać, ale brakuje jej motywacji do sięgania po książki? A może chce np. pomagać Ci w sprzątaniu, ale nie potrafi dobrze segregować śmieci? Nowy rok może pomóc to zmienić!
Zainteresuje Cię: Jak wyrobić u dziecka nawyk segregowania śmieci?
A co, jeśli maluch nie ma pomysłów, a chciałby mieć jakieś postanowienie? Podsuń mu 2–3 opcje, z których będzie mógł wybrać. To może być nauka alfabetu, liczenia, czytanie książeczek, wykonywanie ćwiczeń, mówienie miłych słów innym, nauka jeżdżenia na rowerze, hulajnodze, nartach, dbanie o zwierzątko domowe. A może to czas by zacząć uczyć się języka obcego? Albo postarać się spróbować nowych smaków?
Inspiracji możecie poszukać w serii książek o Hani Humorek od wydawnictwa Harper Collins. W każdej opowieści lubiana przez najmłodszych Hania podejmuje nowe wyzwania. W książce „Hania Humorek i pożeracze książek” bohaterka razem z bratem przygotowuje się do turnieju czytelniczego. Chcąc wygrać, muszą przeczytać naprawdę dużo książek. Sprawdźcie, jak poradzili sobie z tym wyzwaniem i czy podobne będzie odpowiednie dla Twojej pociechy.
Bodźcem do zmian będzie też seria „Wiem, co jem”. Każda z nich opowiada o innym składniku kuchennym. Możemy poczytać o: pomidorach, miodzie, makaronie, chlebie, bananach i czekoladzie. Taka lektura pomoże podjąć wyzwanie np. zdrowszego odżywania lub samodzielnego robienia przez dziecko np. kolacji.
Najmłodsi polubią także zapachową serię książeczek „Moja pachnąca książeczka z kolorami”. Zapachy umieszczone na stronie w atestowanej i bezpiecznej dla dzieci formie pozwalają dziecku sprawdzić, jaki zapach ma rzecz przedstawiona na obrazku. To także świetna zachęta do próbowania nowych składników i rozszerzania diety.
Z kolei do nauki alfabetu polecamy książeczkę „Muminki ABC”. Jeśli Twoja pociecha chce w nowym roku nauczyć się literek, łatwiej jej będzie w towarzystwie przyjaciół z Doliny Muminków. To pięknie ilustrowany przewodnik po całym alfabecie. Do każdej z liter stworzony został wierszyk zawierający słowa zaczynające się od głównej litery. Miłej nauki!
O czym jeszcze pamiętać przy postanowieniach noworocznych dla dzieci?
Tworząc postanowienia noworoczne pamiętaj, że aby szansa na ich realizację była jak największa, muszą być one konkretne. Doprecyzowuj określenia, które mogą znaczyć co innego dla dorosłego i co innego dla dziecka – np. być grzeczniejszym albo sprzątać po sobie. Jakiego zachowania musi być więcej, by móc powiedzieć, że dziecko jest grzeczniejsze? Czego dokładnie dotyczy sprzątanie? Wszystko to musicie ustalić, by dziecko dokładnie wiedziało, w co powinno włożyć swoje starania.
Najlepszym sposobem, by zachęcić dziecko do realizacji noworocznych postanowień jest danie mu właściwego przykładu. Razem więc pracujcie nad stworzeniem swoich postanowień i przygotujcie materiały do śledzenia swoich postępów. Narysujcie własną tabelę, w której będziecie mogli zaznaczyć udane działania. To ważne, by budować motywację do dalszej pracy. Umieśćcie ją w widocznym miejscu i regularnie wypełniajcie.
Pamiętaj, że postanowienia noworoczne dla dzieci mają służyć zbudowaniu zdrowych nawyków, rozwojowi determinacji i sprawczości dziecka, a nie stać się sposobem, poprzez który skłonisz dziecko do robienia tego, na czym Tobie zależy. W przeciwnym razie postanowienia noworoczne mogą być przez dzieci odbierane jako narzucanie presji i nie przyniosą oczekiwanych efektów.
Przeczytaj więcej: Jak wyrabiać u dzieci zdrowe nawyki?