Stało się! Twoje dziecko idzie do przedszkola. To wielkie wydarzenie zarówno dla niego samego, jak i – z pewnością – dla Ciebie. Jak przygotować dziecko do przedszkola? Jak je wspierać, by pierwsze dni w przedszkolu były dla malucha pozytywnym doświadczeniem? Wyjaśniamy.

Pierwszy dzień w przedszkolu – stres to naturalny towarzysz

Większość z nas denerwuje się przed nowym i nieznanym. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Twoje dziecko może przeżywać stres, lęk i obawy. Pozwól mu na nie. Nie mów, że nie ma się czym denerwować albo żeby się nie stresowało. Porozmawiajcie raczej o tym, czego dziecko się boi, tak by jak najlepiej mogło oswoić się z trudnościami. Pierwsze dni w przedszkolu mogą być różne i dziecko ma prawo przeżywać całą gamę emocji – od radości do smutku, aż po lęk.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Adaptacja przedszkolna

Jeśli to możliwe, skorzystajcie z dni adaptacyjnych w przedszkolu. To dobry sposób, by dawkować dziecku wyzwania – maluch może sprawdzić, jak radzi sobie w przedszkolu, a jednocześnie Ty w razie czego jesteś w stanie szybko zareagować. Krótsze godziny, w których maluch przebywa bez rodziców, pozwalają mu się przyzwyczaić do rozłąki.

Odpowiednie pożegnanie

Przed wejściem do sali nie przedłużaj pożegnania z dzieckiem. To tylko utrudnia rozłąkę. Pożegnajcie się krótko, a Ty powiedz dziecku coś pozytywnego, np. życz mu dobrej zabawy. Określ też precyzyjnie, kiedy zjawisz się, by odebrać pociechę. Nie mów np. „niebawem” lub „nim się obejrzysz” – takie sformułowania sprawią, że dziecko będzie przez cały dzień Cię wypatrywać. Taka zapowiedź powinna być zrozumiała dla dziecka – najlepiej odnieś się do czynności, jakie pojawiają się w przedszkolu i powiedz maluchowi, że odbierzesz go np. po leżakowaniu lub podwieczorku.

Pamiętaj!
Na początku przygody z przedszkolem musisz dokładnie pilnować, by zjawiać się wtedy, kiedy obiecujesz dziecku. Jeśli umawiacie się, że będziesz po obiedzie/po leżakowaniu zrób wszystko, by dotrzymać danego słowa. Maluch będzie na Ciebie czekał, a jeśli zacznie obawiać się, że po niego nie przyjdziesz, dużo trudniej będzie mu kolejnym razem zostać.

Zadbaj o swoje emocje

Nawet jeśli dla Ciebie także pierwszy dzień dziecka w przedszkolu to bardzo emocjonalne wydarzenie, staraj się nie przenosić tych emocji na dziecko. Twój strach czy niepewność będą dla niego sygnałem, że jest się czego obawiać. Postaraj się, by dziecko czuło od Ciebie pewność, że da sobie radę w przedszkolu. Nie ma lepszej metody wsparcia niż pokazanie, że wierzymy w możliwości dziecka.

Magiczna moc rozmowy

Pierwsze dni w przedszkolu koniecznie omawiajcie w domu z dzieckiem. Odpowiednio poprowadzona rozmowa pomoże maluchowi podzielić się swoimi emocjami, odczuciami i nowymi doświadczeniami. Nie zostawiaj z nimi pociechy samej. Porozmawiaj o jej oczekiwaniach, o tym, jak wyglądają dni, o nowych kolegach czy paniach nauczycielkach. Choć to bardzo ważne, nie pytaj dziecka tylko o to, co było dla niego trudne, ale również o to, co mu się podobało i z czym sobie poradziło. To świetny sposób na budowanie jego pewności siebie.

Książeczki, które wesprą pierwsze dni w przedszkolu

Jak przygotować dziecko do przedszkola, a potem pomóc mu oswoić emocje z nim związane? Świetnym towarzyszem są książeczki z bohaterami, którzy przeżywają dokładnie to samo, co Twój maluch. Dzięki nim dziecko dowie się, jak wygląda przedszkole, co można w nim robić, jakie są zalety tego miejsca. To także dobry sposób na oswojenie dziecka z rytmem przedszkolnego dnia.

Z pierwszym dniem w przedszkolu musi zmierzyć się JJ – bohater książeczki „Cocomelon przedszkole”. Na początku JJ był podekscytowany, ale i poddenerwowany. Na szczęście Mama doradziła, żeby wziąć ze sobą wsparcie w postaci ulubionego misia. Jak poszło JJ zapoznanie z nową Panią i dziećmi? Jak upłynął dzień w przedszkolu? Z książeczki dowiecie się nie tylko tego, ale także na czym polega leżakowanie i dlaczego jest takie potrzebne. Miłej lektury!

Cocomelon. To lubię. Przedszkole okładka

Jeśli chcesz pokazać dziecku, czego będzie uczyć się w przedszkolu, sięgnijcie po książeczkę „Moje pierwsze zadania przedszkolaka” od wydawnictwa HarperCollins. To pozycja z otwieranymi okienkami i przesuwanymi kształtami, dzięki której dziecko może wielokrotnie rozwiązywać zadania na poziomie przedszkolaka. Dzięki niej uczy się o m.in. o kolorach i tym, jakie barwy powstaną, gdy pomieszamy ze sobą różne odcienie. Maluch sprawdzi, czy potrafi nazywać różne kształty, nauczy się co nieco o pogodzie i oceni, czy zwierzątka są odpowiednio ubrane.

Moje pierwsze zadania przedszkolaka

Wiele cennych wskazówek dotyczących nowego miejsca (nie tylko pierwszych dni przedszkola 😉) ma dla nas Basia – jedna z ulubionych dziecięcych bohaterek! Jako małe dziecko Basia nie mogła się doczekać, aż pójdzie do przedszkola. Aż w końcu ten dzień nadszedł! I choć Basia ochoczo żegna Mamę po wejściu do przedszkola, to nie zawsze jest tak kolorowo, jak sobie to wyobrażała.

Jak poradzić sobie, gdy do grupy dołącza nowa osoba? Co robić, gdy na obiad jest danie, którego nie chcemy spróbować? Jak rozwiązywać spory i kłótnie? Co, jeśli zaczynamy tęsknić za Mamą? „Basia. Wielka księga przedszkola” pomoże Twojemu dziecku odnaleźć się w wielu trudnych sytuacjach. Ale chodzenie do przedszkola to nie tylko wyzwania – to także okazja do robienia wspaniałych rzeczy! Basia w przedszkolu dowie się m.in., czym zajmuje się strażak oraz czego symbolem jest topienie Marzanny. A czy Twoja pociecha wie, że w przedszkolu świetnie przygotuje się do Dnia Babci i Dziadka?

Przeczytaj także, jak przygotować dziecko na pierwsze przyjaźnie i pierwsze kłótnie w przedszkolu.