Origami dla dzieci to doskonały pomysł na zabawę, która urozmaici spędzany razem czas. Z tego artykułu dowiesz się, skąd pochodzi origami, a także jakie umiejętności rozwinie u Twojej pociechy. Pokażemy Ci, jak nauczyć dziecko tej sztuki i z jakich pomocy korzystać.
Origami, czyli sztuka składania papieru…
Historia origami sięga VI wieku. Umiejętność składania papieru narodziła się w Chinach, jednak to Japończycy znacznie ją rozwinęli i podnieśli do rangi prawdziwej sztuki. Co ciekawe, twórcy origami instrukcje składania przekazywali ustnie – pierwsze dokumenty pochodzą dopiero z końca XVII wieku.
W Europie origami pojawiło się najwcześniej w Hiszpanii. Podobno składaniem papieru zajmował się nawet Leonardo da Vinci! Nic więc dziwnego, że już w XIX wieku dostrzeżono, że sztuka origami doskonale nadaje się dla dzieci. Jest nie tylko świetną zabawą, ale też rozwija na wielu obszarach.
… i wszechstronny rozwój dziecka
Składanie papieru ma pozytywny wpływ na koordynację dziecka, jego pamięć oraz koncentrację. Skuteczne złożenie figurek origami krok po kroku to niemały sukces, a najbardziej cieszy gotowa figurka. A ponieważ wymaga skupienia i wytrwałości, nauczy Twojej pociechy cierpliwości także w innych dziedzinach życia.
Dziecko, składając nawet proste origami, szlifuje swoje zdolności nie tylko manualne, ale również rozwija percepcję i postrzeganie przestrzeni. Sztuka ta pomaga też w kształtowaniu zmysłu estetycznego dzieci. W końcu zaklęte w modele origami figury są przykładem ładu i harmonii. Każdy element złożonej kartki papieru ma jakąś funkcję i pasuje do pozostałych, tworząc spójną całość.
Jak zatem nauczyć dziecko origami, sztuki składania papieru?
Sposoby na naukę origami dla dzieci
Nauka tworzenia origami wcale nie jest trudna! Trzeba tylko wiedzieć, z jakich pomocy skorzystać ?
Filmik z instrukcją składania figurki
Pomocne mogą okazać się filmiki instruktażowe, na których origami składane będzie na Waszych oczach. Możesz oglądać instrukcję razem z dzieckiem i powtarzać wszystkie działania krok po kroku. Film potraktuj też jako inspirację. Złóż model origami samodzielnie, a potem wciel się w rolę „mistrza origami” i przekazuj dziecku kolejne instrukcje. Warto zacząć od prostego origami, które nie zniechęci Twojej pociechy, ale będzie wspaniałą, kreatywną zabawą!
Poniżej przykład prostego liska z kwadratowej kartki papieru znajdziesz tutaj:
Książeczki origami dla dzieci
Dziecku dużo łatwiej będzie złożyć figurkę samodzielnie, kiedy będzie mogło wykonać ją w swoim tempie. Taką właśnie możliwość daje książeczka z instrukcją origami dla dzieci. Ćwiczenia origami dobre na początek zawiera seria „Pierwsze origami” Wydawnictwa HarperKids. Każdy krok jest dokładnie tu zilustrowany, więc Twoja pociecha może na każdym etapie upewniać się, czy wszystko wykonuje poprawnie. Dodatkowo na pierwszej z kart dziecko zobaczy linie, według których należy składać origami. To na początku bardzo pomocne.
Książeczki nie tylko omawiają origami krok po kroku, ale zawierają też ciekawe historyjki. Dziecko najpierw poznaje bohaterów podczas lektury, a potem może wykonać ich podobizny z papieru! Będzie to łatwe dzięki dołączonym instrukcjom i szablonom.
Przykładowo „Kaczka. Pierwsze origami” zawiera wierszyk o pewnej kaczce, która została matką. Możecie więc poczytać o codzienności małych kaczuszek, a następnie wykonać je z papieru i wykorzystać do wspólnej zabawy. To dobry powód, by samodzielnie odegrać dalsze przygody bohaterów – właśnie za pomocą takich postaci z origami.
Oto jak można złożyć tę figurkę:
Z pewnością zainteresuje Was też historia żaby opowiedziana w książeczce – „Żaba. Pierwsze origami”. Jednym z najpopularniejszych modeli origami jest oczywiście statek, a instrukcję jego złożenia znajdziecie w książeczce „Statek. Pierwsze origami”. Nie zawiedzie Was też pozycja „Samolot. Pierwsze origami” – dzięki wykonanym modelom z pewnością poszybujecie daleko ?
Proste origami to świetny pomysł na kreatywną zabawę z dzieckiem, która jednocześnie będzie wspierać jego rozwój. Warto wspomnieć, że nie tylko sztuka składania papieru należy do takich aktywności. Wolny czas swojej pociechy możesz urozmaicać także kolorowankami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach z kolorowania, zajrzyj do tego wpisu: „Jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?”. Znajdziesz tam też spis kolorowanek, po które warto sięgnąć.
PS Jeśli szukasz sposobów, jak zająć dziecko w trakcie pracy, przeczytasz o tym na naszym blogu!
Tworząc ten artykuł, korzystaliśmy między innymi ze źródeł takich jak: Tomasz Smolka, Historia origami, 14 kwietnia 2004, Dorota Dziamska, Składanie papieru jako narzędzie całościowego rozwoju dziecka, „Wychowanie w Przedszkolu” nr 39, wrzesień 2018.