Chcesz nauczyć dziecko zegara, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Zastanawiasz się, kiedy zacząć? W tym artykule znajdziesz nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też skuteczne sposoby, dzięki którym nauczysz swoje dziecko rozpoznawać godziny i korzystać z zegarka.

Nauka zegara – od czego zacząć?

Dzieci potrafią w pełni przyswoić zasady posługiwania się zegarem dopiero w okolicach 8 roku życia. Oczywiście naukę godzin i zegara można wprowadzić już wcześniej. Trzeba ją jednak odpowiednio rozpocząć.

Pamiętaj, że czas dla Twojego dziecka jest pojęciem bardzo abstrakcyjnym – zacznij więc od wyjaśnienia, czym on jest. To zadanie może okazać się troszkę trudniejsze niż nauka zegara ? Sposoby na to znajdziesz w artykule „Co to jest czas? Oto jak możesz wyjaśnić to dziecku”. Zawiera on metody, które pomogą objaśnić dziecku czas, i przykłady książeczek przydatnych w oswajaniu się z tym tematem.

Skuteczne sposoby, by nauczyć dziecko odczytywania godzin

Kiedy już Twoje dziecko zacznie rozumieć pojęcie czasu, możecie zacząć naukę odczytywania godzin zegara. Aby przyniosła efekty i była przyjemna, najlepiej będzie, jeśli połączysz ją z zabawą. Oto kilka sposobów:

Wykonaj z dzieckiem własny zegarek

To świetny pomysł na rozpoczęcie nauki godzin! Wykonajcie tarczę zegara z tektury lub plastikowego talerzyka. Tarczę możecie ozdobić – przy takiej na pewno przyjemniej będzie się uczyć ? Wskazówki przybijcie pineską, z tyłu zabezpieczając ją korkiem. Własnoręcznie wykonany ruchomy zegar gotowy! Tarczę możecie ozdobić – przy takiej na pewno przyjemniej będzie się uczyć ? Pamiętaj jednak, że na tarczy rzeczywiście muszą znajdować się cyfry wskazujące na godziny. Jeśli w ich miejscu dziecko umieści swoje rysunki lub naklejki, cała nauka zegara może pójść w las! Maluch zacznie godziny kojarzyć z rysunkiem, ale nadal będzie mieć problem ze wskazaniem na cyfrę na właściwym zegarze.

Poszczególne godziny na zegarze najlepiej połączyć z czynnościami, które wykonuje Twoje dziecko w ciągu dnia. Twoja pociecha łatwiej zapamięta określone godziny, kojarząc je z konkretnym zdarzeniem. Postarajcie się, aby zegar towarzyszył Wam o różnych porach. Przykładowo – o godzinie 7:00 wstajemy i tak ustawiamy wskazówki na zegarze. O 12:00 jest obiad w przedszkolu, o 20:00 idziemy się myć – takie utrwalenie godzin będzie dużo prostsze.

Użyj tarczy z podziałem na pory dnia

W wytłumaczeniu dziecku zagadnień związanych z czasem bardzo pomocna jest „Biblioteczka Montessori. Czas”. Przydatna okaże się także w przypadku nauki godzin na zegarze. Zestaw zawiera m.in. tarczę dzień/noc, której podział odzwierciedla podziałki na tarczy zegara.

Zamiast cyferek w określonych miejscach zobaczyć można rysunki dziewczynki, która wykonuje różne czynności. Dziecko, przesuwając magnes o danej porze dnia w odpowiednie miejsce, w naturalny sposób oswaja się z tarczą zegara i pojęciami związanymi z czasem. Tarcza będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o początek nauki zegara, szczególnie w przypadku młodszych dzieci.

Użyj zeszytu ćwiczeń

Chociaż zeszyt ćwiczeń może brzmieć nudno… wcale nie musi taki być! „Która godzina? Zeszyt z naklejkami”, poza dokładnymi objaśnieniami dla dzieci przydatnymi w nauce zegara, zawiera całą masę naklejek, które urozmaicą zadania.

Warto wspomnieć, że układ książeczki pomaga w poprawnej nauce zegara. Wprowadza najpierw pełne godziny, potem ich połowy, a na końcu kwadranse. Właśnie w takiej kolejności dobrze jest objaśniać godziny. Od tych najprostszych – do trudniejszych.

Książeczka ćwiczeniowa z zegarem

Kolejną dobrą propozycją, która łączy w sobie zalety książeczki i zeszytu ćwiczeń jest „Mój pierwszy zegar” z serii „Akademia Mądrego Dziecka”. Zawiera ona duży czytelny zegar ze wskazówkami, a w środku opis dnia czterech bohaterów. Tygrys, słonica, żyrafa i krokodyl mogą okazać się nieocenionymi nauczycielami nauki godzin. Najpierw wytłumaczą Twojemu maluchowi, jak działa zegar i w którą stronę należy przesuwać wskazówki. Potem będziecie mogli zobaczyć, jak wygląda dzień bohaterów i o której godzinie wykonują różne czynności.

Na każdej stronie książeczki znajdziecie mały zegar, który wskazuje na porę dnia, która właśnie u bohaterów. Dziecko tę samą godzinę uczy się ustawiać na dużym zegarze z książeczki. Dzięki czynnościom, które zwierzątka wykonują, maluch z łatwością zrozumie, o jaką porę dnia chodzi – rano, popołudnie czy wieczór. Skojarzy też z daną godziną własne czynności – łatwiej będzie mu na przykład wskazać, o której godzinie je śniadanie.

Dlaczego taka książeczka do nauki zegara stanie się świetnym wyborem dla Twojego dziecka? Bo na pewno nie będzie nudna! Zawiera mnóstwo obrazków, do których bohaterowie zadają dodatkowe pytania – np. „ile kółek ma moja hulajnoga?” lub „co jem na śniadanie?”. Poćwiczycie zatem nie tylko naukę godzin na zegarze, ale też liczenie, wskazywanie, szukanie przedmiotów.

Wykorzystaj ciekawy filmik

Dostępne w internecie filmiki także mogą być przydatne w nauce godzin na zegarze. Zasady korzystania z zegarka połączone z animacją będą atrakcyjną formą utrwalenia tego, czego już się nauczyliście, lub staną się dobrym wstępem do wspólnej nauki.

Wiele z nich dobrze tłumaczy różnice między godzinami i minutami, stopniowo zwiększając poziom trudności.

Takie filmiki możecie oglądać razem i jednocześnie zaznaczać na swoim własnoręcznie wykonanym zegarze lub którymś ze wspomnianych książeczek. Jeśli wykonacie ćwiczenia od razu, obejrzane treści na pewną nie umkną! Pamiętaj jednak – zanim pokażesz nagranie swojemu maluchowi oceń, czy filmik rzeczywiście jest wartościowy i przydatny do nauki zegara.

Użyjcie aplikacji do nauki godzin dla dzieci

Również smartfon może okazać się pomocny w przypadku nauki godzin. Na szczęście aplikacje uczą korzystać z tradycyjnego, analogowego zegarka, nie elektronicznego ? Podobnie jak filmiki, krótko tłumaczą zasady korzystania z zegarka, ale zawierają szereg ćwiczeń, które pomogą dziecku utrwalić zdobytą wiedzę.

Aplikacja do nauki godzin lub gra utrwalająca zegar powinna jednak być dodatkiem do innych form nauki. Pamiętaj, że dziecko nie powinno zbyt wiele czasu spędzać przed ekranem, dlatego korzystajcie z nich z głową!

Dodatkowo warto przypomnieć, że w przypadku korzystania np. z książek do nauki zegara dziecko ćwiczy inne umiejętności – chociażby czytanie. W przypadku zeszytu ćwiczeń także rysowanie czy pisanie.

A może własny pomysł na naukę godzin?

Jak widzisz, pomysłów na naukę zegara dla dzieci jest naprawdę wiele, ale może uda Wam się wymyślić coś swojego? Możecie np. przygotować plan dnia, w którym dziecko dorysuje zegary z zaznaczonymi godzinami. Albo „napisać” wspólnie własną książeczkę opisującą waszą codzienność i wykorzystać ją do ćwiczeń z zegarem. Możecie nawet upiec ciasteczka, na których zrobicie lukrowe wskazówki określające konkretną godzinę. To na pewno umili i urozmaici treningi z nauki godzin.

Możliwości jest naprawdę sporo, wszystko zależy od Waszej kreatywności! ?

A Wy co wykorzystacie, aby lepiej utrwalić godziny z tarczy zegara?