Znajomość alfabetu jest dziecięcą umiejętnością, której zdobycie kojarzy nam się ze szkołą. Nie trzeba jednak czekać do rozpoczęcia formalnej edukacji, by zacząć poznawanie literek. Wiele dzieci wykazuje zainteresowanie literami dużo wcześniej i jeśli uważnie je obserwujemy, będziemy w stanie wychwycić moment, w którym nasza pociecha bezstresowo i z entuzjazmem nauczy się alfabetu. Dzięki temu otwiera się przed nim niesamowity świat opowieści, bajek i historii czytanych samodzielnie. Jak nauczyć dziecko alfabetu i jakie metody nauki alfabetu warto wypróbować?

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

Okres szczególnej łatwości nauki liter przypada między 3. a 5. rokiem życia. Nie oznacza to, że później nauka alfabetu i czytania jest już niemożliwa – po prostu może zająć więcej czasu. Cały czas musimy jednak pamiętać, że rozwój dziecka jest sprawą indywidualną – część dzieci przyswoi alfabet szybciej, inne będą potrzebować więcej czasu i cierpliwości ze strony dorosłych.

Jeśli się pojawi, wykorzystaj moment zainteresowania dziecka literkami. Kiedy malucha zaczynają ciekawić niejasne znaczki, które można zobaczyć praktycznie wszędzie lub pyta, jak to się dzieje, że dorośli na podstawie tych symboli potrafią opowiadać historie – mamy jasny sygnał. Czas zacząć naukę alfabetu!

Metody nauki alfabetu

Sposobów, jak nauczyć dziecko alfabetu jest tyle, ile damy radę wymyślić. Maluch nie musi poznawać literek we właściwej kolejności. Często naukę rozpoczyna się od liter występujących we własnym imieniu lub imionach bliskich. Mają one silne nacechowanie emocjonalne, co czyni je prostszymi do zapamiętania.

Naukę alfabetu dla dzieci możemy prowadzić wszędzie – na ulicy korzystając ze sklepowych szyldów czy nazw przystanków. Litery możemy pisać, wyklejać, malować, kolorować, rysować na piasku, układać z gałązek czy liści. Im więcej takich sposobów wprowadzimy tym lepiej. Próbujcie rozpoznawać litery, czytać pierwsze słowa, a także samemu je pisać w każdy możliwy sposób!

Naukę liter i czytania warto wzbogacić o książki z ulubionymi bohaterami. Dzięki temu będzie ona dla dziecka atrakcyjniejsza i bliższa zabawie.

Czy wiesz, że…
Pamięć dwulatka jest niezwykle chłonna? Dzieci w tym wieku niepostrzeżenie zapamiętują mnóstwo nowych informacji. Wykorzystaj ten moment, wplatając w codzienne aktywności naukę literek.

Jak nauczyć dziecko alfabetu? Wybierz właściwe książki

Wielu dorosłym nauka czytania dla dzieci będzie kojarzyła się z elementarzem. To wielopokoleniowa pozycja, która nigdy się nie zestarzeje. Warto sięgnąć jednak po nowoczesną formę elementarza, która stworzona jest z myślą o młodym pokoleniu.

Elementarz współczesny. Czytam sobie” został opracowany w ten sposób, by pomagać w nauce liter i czytania odwołując się do doświadczeń dzieci dorastających w rzeczywistości XXI wieku. To wszystko sprawia, że nauka staje się łatwiejsza. Jak wygląda dokładnie?

Lekcje z „Elementarzem” rozpoczynamy od poznania poszczególnych liter i sprawdzenia jak wyglądają w formie pisanej i drukowanej. Potem stopniowo przechodzimy przez ćwiczenie sylabizowania do pierwszych słów, a następnie do coraz bardziej złożonych wyrazów i zdań. Dzięki takiemu układowi dziecko mierzy się z coraz trudniejszymi zadaniami, ale także sprawdza swoją wiedzę w praktyce. Opowiadania użyte w „Elementarzu” to wciągające historie. Dzięki temu pierwsze czytanki są przyjemną rozrywką. Na marginesach stron znajdziemy słowniczek, rozpisany alfabet czy podział wyrazów na sylaby, które dodatkowo wspomagają zapamiętywanie.

Czytam sobie. Elementarz wspołczesny

Uzupełnieniem elementarza jest zeszyt ćwiczeń do nauki pisania. Pisanie i czytanie to mocno powiązane ze sobą umiejętności, więc warto ćwiczyć je równolegle. Zobaczycie, jak satysfakcjonujące będzie dla dziecka napisanie własnego imienia!

Elementarz współczesny otrzymał rekomendację Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, a jego autorki są ekspertkami w dziedzinie edukacji dzieci.

Nauka alfabetu dla dzieci z ulubionymi bohaterami

Poznawanie literek powinno odbywać się w formie zabawy. Warto skorzystać ze wsparcia ulubionych literackich bohaterów. W zmaganiach chętnie potowarzyszą najmłodszym Muminki, które krótkimi wierszykami zawartymi w książce „Muminki ABC” pomogą dziecku nauczyć się alfabetu. Każdej literce poświęcony został osobny utwór, napisany tak, by zawierał sporo słów zaczynających się od właśnie od niej. Tak więc A to: aksamit, aromaty, arcysłodkie, akwarelka czy arcydzieło. Na B mamy: bandę, bezkres, burtę, burzę i błyskawice.

wnętrze książki Muminki ABC

Jak widać, w wierszykach znajdziemy nie tylko proste słowa, ale także te bardziej wymagające. Lektura to świetne wyzwanie dla ambitnych maluchów, które opanowały już podstawowe słowa. Wierszowana forma ułatwia zapamiętywanie nowych wyrazów, tym samym wzbogacając dziecięcy zasób słownictwa. Połączenie wierszyków i pięknych ilustracji sprawia, że nauka alfabetu to prawdziwa literacka uczta – także dla rodziców 😉

Muminki ABC okładka

Może zainteresować Cię również: Jak nauczyć dziecko rozpoznawać cyfry i liczyć?