Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Może też je… pobudzić! Różne gatunki muzyki mogą mieć zupełnie inny wpływ na zachowanie dziecka oraz jego rozwój. I to jeszcze w okresie prenatalnym, kiedy dziecko zaczyna słyszeć i rozpoznawać pierwsze dźwięki! Muzyka odgrywa też ważną rolę w okresie szkolnym i w całym późniejszym życiu. Jakiej więc muzyki słuchać z dzieckiem, by przeszło przez życie śpiewająco?

Dowiedz się więc, od czego zacząć!

Muzyka odpowiednia dla maleństwa w pierwszych dniach jego życia (i jeszcze wcześniej)

Środowisko, w jakim dziecko spędza pierwsze miesiące swojego życia – łono matki, jest wypełnione dźwiękami. Maleństwo zaczyna je słyszeć około 4–5 miesiąca życia płodowego i pamięta też po przyjściu na świat.

Czy wiesz, że…
Wody płodowe działają jak przewodnik dźwięku? To dlatego, będąc w ciąży, nie powinnaś przebywać w pobliżu zbyt hałaśliwej muzyki – dla dziecka będą to za głośne dźwięki. Na rynku są za to dostępne specjalne słuchawki, którymi możesz otoczyć ciążowy brzuch i dostosować nasycenie dźwięków do potrzeb rozwijającego się maluszka.

Dlatego niemowlęta tak dobrze reagują na różnego rodzaju szumy, łagodne dźwięki bądź jednostajne rytmy. Takie właśnie dźwięki docierają do nich w najwcześniejszym okresie życia. Jaką więc muzykę wybrać dla niemowlęcia? Najlepiej muzykę klasyczną, biały szum bądź odgłosy przyrody: szum wody, drzew czy śpiew ptaków. Takiej muzyki warto słuchać z dziećmi, bo ma ona kojące właściwości także dla zmęczonych uszu rodziców.

Czy wiesz, że…
Istnieje coś takiego jak Efekt Mozarta. Hasło to wprowadził do obiegu Alfered Tomatis, francuski endokrynolog. Dowiódł on, że dzieci do trzeciego roku życia, które słuchają muzyki klasycznej, szybciej się rozwijają i mają wyższe IQ.

Przykładowa muzyka klasyczna dla dzieci:

https://www.youtube.com/watch?v=t2WUhaKFfV0

Dźwięki natury:

Trzeba jednak pamiętać, że muzyka nie powinna być stale obecna w otoczeniu małych dzieci. Nadmierne natężenie bodźców sprawia, że są niespokojne. Czasem najlepszą muzyką dla maleństwa jest po prostu cisza lub głos matki, który znają najlepiej.

Wiesz już, jakiej muzyki słuchać z dzieckiem, które dopiero poznaje świat. Co zaproponować starszej pociesze?

Dźwięki na wszystkie pory i humory

W kolejnych etapach życia Twojego dziecka można wprowadzać bardziej zróżnicowane melodie. W zależności od charakteru lub nastroju malucha, dobieraj dla niego bardziej żywiołowe lub spokojniejsze rytmy. Żeby pobudzić dziecko nieśmiałe i wyciszone, puszczaj mu wesołe, rytmiczne piosenki. Jeszcze lepiej, gdy się rymują! Łatwiej wtedy uczyć się tekstu i podśpiewywać go z maluchem. Jeśli zaś Twoja pociecha to „żywe srebro”, spokojne i nieco wolniejsze melodie pomogą mu okiełznać swoją energię. Wesołe i radosne tony poprawią nastrój dziecka, uspokoją je, gdy jest zdenerwowane.

Z czasem dzieci mogą sobie szczególnie upodobać konkretne piosenki – wtedy słuchanie ich rozweseli je oraz wzmocni u nich poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że wspólne muzykowanie jest doskonałą okazją do pogłębiania więzi z dzieckiem i uwrażliwiania je na sztukę.

Razem z dzieckiem piosenek dla najmłodszych i Śpiewających Brzdąców:

Majka Jeżowska, czyli piosenki dla starszych dzieci:

Jednak muzyka może mieć jeszcze jedną rolę – być elementem Waszego domowego rytuału, porządkować go.

Muzyka jako towarzysz codziennych obowiązków

Warto wpleść konkretne piosenki w stałe punkty dnia malucha. Na przykład wybrać jedną melodię na mycie zębów, inną, gdy dziecko powinno posprzątać swoje zabawki, a jeszcze inną na porę układania się do snu. Stałe piosenki z czasem staną się dla malucha sygnałem do określonych działań i mogą pozytywnie wpłynąć na samodyscyplinę.

Rola dźwięków w edukacji

Muzyka jest też doskonałym narzędziem edukacyjnym. Warto za jej pośrednictwem oswajać dzieci z innymi kulturami i językami. Piosenki po angielsku – zarówno te, które słyszysz w radio, jak i te typowo edukacyjne – zaznajomią malucha z brzmieniem tego języka, a tym samym ułatwią późniejszą jego naukę. (Oczywiście Ty i Twoje dziecko nie musicie ograniczać się wyłącznie do jednego języka).

Sprawdź kołysanki z różnych zakątków świata:

Zapamiętaj!
Muzyka może mieć bardzo korzystny wpływ na nastrój dziecka. Trzeba jednak stale uważać na to, czego dziecko słucha. Szczególnie gdy już samo potrafi wyszukiwać muzykę w internecie. Dzieci z zaskakującą łatwością uczą się na pamięć tekstów piosenek, a potem chętnie je powtarzają. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie treści poznają, także poprzez muzykę.

Czy wystarczy, jeśli będziesz tylko słuchać muzyki z dzieckiem? To sporo, ale warto wypróbować jeszcze inne sposoby na umuzykalnienie ?

Poczytajmy razem o… muzyce!

Doskonałym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat muzyki jest oglądanie z nim odpowiednich książeczek. Za pośrednictwem tytułu „Pierwsze słowa. Muzyka” maluszek zapozna się z wyglądem prostych instrumentów muzycznych i pozna ich nazwy.

Ruchome elementy i ilustracje pozwalają poznać zasady działania instrumentów. Wspólna lektura może być też świetnym pretekstem do słuchania w internecie dźwięków, jakie wydają poszczególne instrumenty. A może nawet zaszczepić w maluchu zamiłowanie do muzyki, które zaowocuje w przyszłości…?

W tym pomoże również książka „Poznajemy balet”. Zabierze ona pociechę w fascynujący świat baletu, pełen tanecznych kroków, pięknych strojów i opowieści, które determinuje muzyka. Klasyczne utwory pobudzają wyobraźnię i w przyjemny sposób zapoznają najmłodszych z największymi kompozytorami.

Poznajemy balet. Opowieść muzyczna - okładka

Muzyka klasyczna może być również doskonałym uzupełnieniem codziennych rytuałów, na przykład wieczornego przygotowywania się do snu. Z pomocą książki „Kołyszemy do snu”, możecie wniknąć w niezwykły świat sennych wyobrażeń w towarzystwie uroczych zwierzątek. Podobnie jak my, one również moszczą sobie łóżeczko i układają się na wieczorny odpoczynek zgodnie z ulubionymi zwyczajami. Nastrojowe ilustracje z zasypiającymi żyrafami, wydrami i innymi zwierzątkami uzupełniają dźwięki muzyki – w książeczce znajdziecie fragmenty 9 utworów muzyki klasycznej, które umilą zasypianie i pomogą się odprężyć – wystarczy nacisnąć obrazek z nutką, by zanurzyć się w kojących dźwiękach. Spróbujcie!

Kołyszemy do snu. Opowieść muzyczna