Książki o Muminkach oddziałują na wyobraźnie kilku pokoleń czytelników. Niezwykle aktualne i ciepłe historie, jakimi wspieramy u najmłodszych naukę empatii i przyjaźni, mają też głębszy wymiar, czytelny dla dojrzałych odbiorców. Co sprawia, że Muminki: postacie, historie, miejsca, zostają w nas na zawsze?

Fenomen Muminków trwa nieprzerwanie od wielu lat. Wciąż publikowane są wznowienia oryginalnej serii o małych trollach oraz historie inspirowane postaciami książek Tove Jansson. Dlaczego wciąż uwielbiamy Muminki i sięgamy po nie z naszymi dziećmi?

Dlaczego warto czytać opowiadania Muminków?

Świat Muminków powstał z potrzeby pocieszenia i radzenia sobie w trudnej sytuacji. Pierwsza z serii książeczek, “Małe trolle i wielka” podróż, została wydana zaraz po wojnie, ale powstawała jeszcze w jej trakcie. Aby uciec od złych myśli i głośnych bombardowań, Tove Jansson uciekała w świat trolli – ciekawy i barwny. A przede wszystkim bezpieczniejszy.

Historia Muminków doczekała 9 tomów z serii autorstwa Jansson, ale również licznych adaptacji, tematycznych parków i muzeów. Wiele lat później postacie z Muminków nadal są cenione na świecie i przynoszą wytchnienie czytelnikom. Dlaczego tak cenimy mieszkańców doliny? Prawdopodobnie dlatego, że tak bardzo przypominają nas i niczego nie udają. Bohaterowie książek o Muminkach są bardzo różni: smutni i szczęśliwi, odważni i bojaźliwi, troskliwi i złośliwi. Żyją w zgodzie z naturą, uczą nas przyjaźni i miłości. Pokazują, że tolerancja, to otwarcie na różnorodność i pozwolenie na bycie sobą. Nawet stworzonko niewidzialne ze strachu, pod wpływem opieki i ciepła w domu Muminków, stopniowo staje się częścią społeczności. W dolinie Muminków jest miejsce dla każdego i wszyscy są tak samo ważni. Choć małe trolle żyły dawniej za piecami w ludzkich domach, to my moglibyśmy się od nich wiele nauczyć.

Dzieciństwo w Dolinie Muminków

Książeczki o Muminkach zna chyba każdy, niezależnie od wieku. Razem z Muminkiem, Migotką, Włóczykijem i innymi bohaterami, przeżywaliśmy mnóstwo wspaniałych chwil i przygód. Bohaterowie cyklu budzą sympatię czytelników od pierwszych wspólnych chwil. Łatwo ich polubić: to interesujące postacie, z którymi możemy się utożsamić. Cały wachlarz osobowości pozwala lepiej zrozumieć emocje i mechanizmy zachowań. Idealny pretekst, aby rozmawiać z dzieckiem o przeróżnych sprawach. Wybierając książeczkę dla malucha, często obawiamy się, czy dobrze zdecydowaliśmy. Nie wiemy, czy historia będzie odpowiednia dla dziecka, czy polubi bohaterów i wciągnie się w ich świat. To jeden z powodów, dla których tak chętnie sięgamy po znane i sprawdzone opowieści. Muminki są idealnym towarzystwem dla małych czytelników. Dowodów nie brakuje – książki od wielu lat są niezbędnikiem domowej biblioteczki, a kolejne edycje zachwycają wciąż na nowo.

Wraz z nadchodzącym chłodem warto sięgnąć po klasyczne książeczki z Muminkami i wprowadzić dziecko w świat małych trolli. Seria książek o muminkach wspiera edukację dziecka – z różnymi książkami możecie ćwiczyć spostrzegawczość, koordynację, logiczne myślenie, a przede wszystkim inteligencję emocjonalną. Razem z małymi trollami i ich przyjaciółmi, dziecko lepiej zrozumie przyjaźń, tęsknotę i smutek, bo Dolina Muminków pełna jest intensywnych przeżyć. Zupełnie jak w życiu, jest tam miejsce na wszystko, bo maluchy nie lubią być okłamywane. Bajka o Muminkach uczy, że świat nie zawsze jest taki, jak nam się wydaje, a jego różnorodność jest wspaniała. Książeczki o muminkach to przewodnik dobrego, troskliwego przyjaciela, z których maluch będziecie chętnie korzystać przez wiele lat.

Jak wprowadzić dziecko w świat Muminków?

Świat Muminków pełen jest rozmaitych stworzeń, które obdarzone są własnym charakterem, punktem widzenia czy temperamentem. Dla każdego znajdzie się tam miejsce, aby być sobą. Wybieramy dla dzieci książki, które pokazują odpowiednie wzorce zachowań, ale na życie składają się różne emocje i wydarzenia i te również warto oswoić – tak jak Muminki. Postacie znane z opowieści przeżywają czasem miłe, a czasem straszne historie, o których też warto rozmawiać z dzieckiem. Najważniejsze, że pojawiające się czasem smuteczki zostają pocieszone, a zło musi uciec przed siłą przyjaźni i dobra.

W świat Muminków możesz wprowadzać malucha już na pierwszych etapach rozwoju. Książeczki dla dzieci „Muminki. Bardzo ważne sprawy” to zestaw idealny dla małych rączek. Inspirowane książkami Tove Jansson, poruszają ważne tematy: te codzienne, jak kolory i pory roku, i te bardziej złożone, dotyczące przyjaźni i emocji. Łatwo i wygodnie zabierzesz je ze sobą w podróż, a więź nawiązana z Muminkami to początek wspaniałej przyjaźni.

Czas spędzony z Muminkami to wspaniała i rozwijająca zabawa. Dzięki specjalnie przygotowanej serii łamigłówek z Muminkami, możecie ćwiczyć spostrzegawczość, znajomość kolorów i kształtów czy liczenie. „Muminki w lesie. Szukaj i znajdź” to zabawa angażująca na długi czas. A jeśli rozwiążecie już wszystkie zagadki, jakie napotkały postacie z Muminków w gęstwinie lasu, sięgnijcie po drugą część: „Muminki i morze”. Wycieczka do latarni razem z Włóczykijem i Tatusiem Muminka? Idealne rozwiązanie na przygody bez wychodzenia z domu.

Na potrzeby wielbicieli małych trolli odpowiedziała nowa seria wydawnictwa HarperCollins: „Opowiadania z doliny Muminków”. Szukacie idealnej lektury na dobranoc? „Muminek i księżycowa przygoda” to opowieść o rodzinnej wyprawie na Samotną Wyspę. Poszukiwanie skarbu, łowienie ryb czy może piknik? Każdy pretekst jest świetny, aby pobyć razem i cieszyć się wspólnymi chwilami. Historie Muminków to nieco uproszczone opowieści Tove Jansson, dostosowane do młodszego czytelnika. Znajomi bohaterowie z pewnością zachęcą dziecko do sięgnięcia po oryginał w przyszłości.

Razem z Muminkiem i małą Mi możecie wyruszyć na poszukiwanie przygód czytając „Muminek i wiosenna niespodzianka”. Rodzina Muminków powoli budzi się z zimowego snu – to moment, kiedy Muminek musi wykazać się odwagą i samotnie wyjść z domu. Klimatyczne opowieści z tej serii zapewnią Wam miłą lekturę i pretekst do wartościowych rozmów.

Książeczki z Muminkami – frajda dla czytelników i widzów

Maluchy i większe dzieci kochają też serial o Muminkach oparty o opowieści Tove Jansson, tym razem jednak w warstwie graficznej zrealizowany w wersji trójwymiarowej. Serial bazuje na oryginalnych historiach, ale dopowiada także zupełnie nowe opowieści, jest to więc przyjemność oglądania pięknych animacji oraz ciekawych, nowych historii ze świata ukochanych trolli! Nowoczesna technologia CGI pozwoliła stworzyć piękny, trójwymiarowy świat, czerpiąc z tradycyjnego, ręcznego rysunku. Najmłodsi miłośnicy serialu o Muminkach z pewnością ucieszą się z nowych książeczek wydawnictwa HarperCollins: „Dolina Muminków. Poznaj Muminki” oraz „Zabawy Muminków”.

Pięknie ilustrowane książki są bardzo wytrzymałe, więc z łatwością zabierzecie je wszędzie. Co możecie w niej znaleźć? Przede wszystkim ulubionych bohaterów i miejsca, w których możecie się razem świetnie bawić. Ale to nie wszystko. Jedna z  bardziej przyciągających rzeczy w tych książeczkach są ruchome elementy! Możemy sprawdzić, co wystawia się na scenie, czy kto się schował w namiocie Włóczykija. Obrazki poruszające się za pomocą dziecięcego palca sprawiają, że bohaterowie ożywają, a maluch może poczuć się uczestnikiem wydarzeń. Książki dla dzieci z ruchomymi elementami to idealny sposób na naukę przez zabawę. W ten sposób dziecko nie tylko śledzi opowieść, ale również ćwiczy motorykę małą. Wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań, a połączenie nauki i zabawy to idealna metoda rozwoju.

Kolorowe ilustracje i ruchome obrazki dopełnia rymowany tekst pełen humoru i ciepła.

Na koniec jeszcze gratka dla miłośników Muminków w każdym wieku! „Muminki. Tom I” to zbiór niepublikowanych dotąd komiksów o mieszkańcach doliny. 11 opowieści rysunkowych to lektura dla dzieci i ich opiekunów, którzy po latach mają okazję odkryć świat Muminków na nowo.

Fenomen małych trolli nie gaśnie mimo upływu lat, dlatego tak chętnie sięgamy z maluchami po książki o ulubionych bohaterach z naszego dzieciństwa. Muminki – serial i książeczki – mogą nauczyć nas wielu ciekawych rzeczy. Czytelnicy w różnym wieku odkrywają zupełnie inne elementy opowieści, a wspólna lektura pozwala stworzyć wspaniałe wspomnienia i obudzić sentyment.