Książki o Muminkach oddziałują na wyobraźnie kilku pokoleń czytelników. Niezwykle aktualne i ciepłe historie jakimi wspieramy u najmłodszych naukę empatii i przyjaźni, mają też głębszy wymiar, czytelny dla dojrzałych odbiorców. Co sprawia, że Muminki: postacie, historie, miejsca, zostają w nas na zawsze?

Dlaczego warto czytać opowiadania Muminków?

Świat Muminków powstał z potrzeby pocieszenia i radzenia sobie w trudnej sytuacji. Pierwsza z serii książeczek, “Małe trolle i wielka” podróż, została wydana zaraz po wojnie, ale powstawała jeszcze w jej trakcie. Aby uciec od złych myśli i głośnych bombardowań, Tove Jansson uciekała w świat trolli – ciekawy i barwny. A przede wszystkim bezpieczniejszy.

Historia Muminków doczekała 9 tomów z serii autorstwa Jansson, ale również licznych adaptacji, tematycznych parków i muzeów. Wiele lat później postacie z Muminków nadal są cenione na świecie i przynoszą wytchnienie czytelnikom. Dlaczego tak cenimy mieszkańców doliny? Prawdopodobnie dlatego, że tak bardzo przypominają nas i niczego nie udają. Bohaterowie książek o Muminkach są bardzo różni: smutni i szczęśliwi, odważni i bojaźliwi, troskliwi i złośliwi. Żyją w zgodzie z naturą, uczą nas przyjaźni i miłości. Pokazują, że tolerancja, to otwarcie na różnorodność i pozwolenie na bycie sobą. Nawet stworzonko niewidzialne ze strachu, pod wpływem opieki i ciepła w domu Muminków, stopniowo staje się częścią społeczności. W dolinie Muminków jest miejsce dla każdego i wszyscy są tak samo ważni. Choć małe trolle żyły dawniej za piecami w ludzkich domach, to my moglibyśmy się od nich wiele nauczyć.

Jak wprowadzić dziecko w świat muminków?

Świat Muminków pełen jest rozmaitych stworzeń, które obdarzone są własnym charakterem, punktem widzenia czy temperamentem. Dla każdego znajdzie się tam miejsce, aby być sobą. Wybieramy dla dzieci książki, które pokazują odpowiednie wzorce zachowań, ale na życie składają się różne emocje i wydarzenia i te również warto oswoić – tak jak Muminki. Postacie znane z opowieści przeżywają czasem miłe, a czasem straszne historie, o których też warto rozmawiać z dzieckiem. Najważniejsze, że pojawiające się czasem smuteczki zostają pocieszone, a zło musi uciec przed siłą przyjaźni i dobra.

W świat Muminków możesz wparowadzać malucha już na pierwszych etapach rozwoju. Ksiażeczki dla dzieci „Muminki. Bardzo ważne sprawy” to zestaw idealny dla małych rączek. Inspirowane książkami Tove Jansson, poruszają ważne tematy: te codzienne, jak kolory i pory roku, i te bardziej złożone, dotyczące przyjaźni i emocji. Łatwo i wygodnie zabierzesz je ze sobą w podróż, a więź nawiązana z Muminkami to początek wspaniałej przyjaźni.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Czas spędzony z Muminkami to wspaniała i rozwijająca zabawa. Dzięki specjalnie przygotowanej serii łamigłówek z Muminkami, możecie ćwiczyć spostrzegawczość, znajomość kolorów i kształów czy liczenie. „Muminki w lesie. Szukaj i znajdź” to zabawa angażująca na długi czas. A jeśli rozwiążecie już wszystkie zagadki, jakie napotkały postacie z Muminków w gęstwinie lasu, sięgnijcie po drugą część: „Muminki i morze”. Wycieczka do latarni razem z Włóczykijem i Tatusiem Muminka? Idealne rozwiązanie na przygody bez wychodzenia z domu.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
Muminki i morze. Szukaj i znajdź

Na potrzeby wielbicieli małych trolli odpowiedziała nowa seria wydawnictwa HarperCollins: „Opowiadania z doliny Muminków”. Szukacie idealnej lektury na dobranoc? „Muminek i księżycowa przygoda” to opowieść o rodzinnej wyprawie na Samotną Wyspę. Poszukiwanie skarbu, łowienie ryb czy może piknik? Każdy pretekt jest świetny, aby pobyć razem i cieszyć się wspólnymi chwilami. Historie Muminków to nieco uproszczone opowieści Tove Jansson, dostosowane do młodszego czytelnika. Znajomi bohaterowie z pewnością zachęcą dziecko do sięgnięcia po oryginał w przyszłości.

Razem z Muminkiem i małą Mi możecie wyruszyć na poszukiwanie przygód czytając „Muminek i wiosenna niespodzianka”. Rodzina Muminków powoli budzi się z zimowego snu – to moment, kiedy Muminek musi wykazać się odwagą i samotnie wyjść z domu. Klimatyczne opowieści z tej serii zapewnią Wam miłą lekturę i pretekst do wartościowych rozmów.

Obraz zawierający tekst, kontener, pudełko

Opis wygenerowany automatycznie

Na koniec jeszcze gratka dla miłośników Muminków w każdym wieku! „Muminki. Tom I” to zbiór niepublikowanych dotąd komiksów o mieszkańcach doliny. 11 opowieści rysunkowych to lektura dla dzieci i ich opiekunów, którzy po latach mają okazję odkryć świat Muminków na nowo.