Każdy czytelnik, czy to duży, czy mały wie, że istnieją bohaterowie książek, którzy są nam niemal tak bliscy, jak najbliższa rodzina. Wspólnie przeżywane przygody, choćby tylko na gęsto zadrukowanych kartkach, wzruszają nas, bawią i uczą, a fikcyjni towarzysze tych przeżyć znajdują miejsce w naszych sercach na długie lata. Pewnie niejeden z nas w ten sposób opisałby swoją relację z Misiem zwanym Paddington. Ten uroczy i nieco niezdarny miś towarzyszy najmłodszym już od ponad sześćdziesięciu lat, w coraz to nowych formach. Zobaczmy, jak przychodzi do nas tym razem!

Miś Paddington to postać stworzona przez brytyjskiego pisarza Michaela Bonda. Za pomocą drukarskiego tuszu został on powołany do życia w 1958 roku w książeczce zatytułowanej „A Bear called Paddigton”. Natomiast polskie obywatelstwo przyjazny miś dostał w 1971 roku, bo wtedy właśnie pierwsza z książek z coraz bardziej rozrastającej się serii została przetłumaczona na język polski i wydana nad Wisłą pod tytułem „Miś zwany Paddington”.

Historia Misia Paddingtona

Podobnie jak wielu innych bohaterów książek dla dzieci, Miś Paddington miał swój pierwowzór w prawdziwym pluszowym misiu. Michael Bond twierdził, że zobaczył Paddingtona na wystawie jednego z londyńskich sklepów w samą wigilię Bożego Narodzenia. Poruszony widokiem samotnego misia, postanowił kupić go i podarować żonie. Później zaś dopisał mu w serii książek dla dzieci całą kochającą rodzinę Brownów oraz przyjaciół i sąsiadów. W końcu każdy, nawet samotny miś pochodzący z mrocznych zakątków Peru, błąkający się po londyńskiej stacji Paddington, zasługuje na czułość i oddanie grupy bliskich osób!

Paddington: książka, serial, film

Oryginalna seria wydawnicza o Misiu Paddingtonie liczy ponad dwadzieścia książeczek o niedźwiadku, który często pakuje się w tarapaty. Szybko jednak bohaterem zainteresowała się telewizja, dzięki czemu powstał więcej niż jeden serial przedstawiający w odcinkach perypetie tego bohatera. Miś Paddingtonz małego powędrował też na wielki ekran – i to niejeden raz!

Dzisiaj nasi najmłodsi mogą oglądać serial animowany, w którym Paddington jest zaanimowany w technologii 3D – to się nazywa pójść z duchem czasu! Jednak każdy, kto zna Paddingtona od lat wie, że sam miś niewiele się zmienił – wciąż jest nieco niezdarnym wielbicielem marmolady, który dałby się pokroić za ukochaną rodzinę Brownów oraz ich gospodynię, panią Bird.

Przeczytaj również: 7 książkowych serii dla najmłodszych

Z ekranu z powrotem do książeczek – nowe publikacje o Paddingtonie

Dobrze wiemy z doświadczenia, że jeśli nasz maluch upodoba sobie postać z bajki, to chce przebywać z nią cały czas! Na szczęście miś z Peru króluje dziś nie tylko na ekranie, lecz także w nowych książeczkach, przeznaczonych zarówno dla najmłodszych czytelników, jak i dla tych odrobinę starszych. Wydawnictwo HarperCollins postanowiło dać nowe życie niedźwiadkowi i wydać jego przygody w postaci przystępnego zbiorku pt. „Przygody Misia Paddingtona. Nowa kolekcja bajek”. W każdej z krótkich opowieści miś jak zawsze wpada w tarapaty, a następnie udaje mu się z nich wykaraskać, a każda z bajek jest też zakończona prostą, ale chwytającą za serce puentą. Brytyjski humor, przyjaźń i bezgraniczne oddanie – to cały Paddington. Książeczka dla dzieci, w której występuje taki bohater, to zawsze strzał w dziesiątkę.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Przeczytaj: Jak rozwijać słownictwo dziecka? Z bohaterami ulubionych bajek!

Nieco młodsze dzieci chętnie poznają peruwiańskiego niedźwiadka za pośrednictwem wyklejanek. „Paddington. Pierwsze zadania do wyklejania” oraz „Podróże Misia Paddingtona. Moje pierwsze zadania do wyklejania” to książki, które pomogą rozwijać spostrzegawczość malucha oraz jego zdolności manualne, a także zmysł estetyczny – książeczki są bowiem pięknie wydane. „Przygody Misia Paddingtona. Moje pierwsze zadania do wyklejania. Zawody” to okazja do wspaniałej zabawy, podczas której razem z lubianym towarzyszem dzieci poznają ważne zawody! Miś podczas swoich wypraw musi odgrywać różne role – policjanta, strażaka, tancerza czy detektywa. Dzięki temu pociecha z pewnością odkryje swoje nowe hobby, a może zacznie marzyć o swojej przyszłości?

Paddington. Zadania do wyklejania. Zawody

Detektywistyczne umiejętności pociecha poćwiczy dodatkowo z książką „Paddington na tropie” z serii „Szukaj i znajdź”. Trenowanie spostrzegawczości, liczenia, kolorów czy kształtów jest dużo przyjemniejsze w dobrym towarzystwie. Rodzina Brownów, pani Bird i Dziubington, a przede wszystkim Miś Paddington zapraszają do wspólnej zabawy nawet najmłodszych fanów.

Szukaj i znajdź. Paddington na tropie

Poza ekranami Misia Paddingtona można spotkać również w ilustrowanych książeczkach inspirowanych jego najnowszymi przygodami. „Przygody Misia Paddingtona. Bajeczki na dzień dobry” to zestaw trzech opowieści o codziennym życiu ulubionych bohaterów. Pełna ciepła i uroku książeczka dostosowana jest do potrzeb małego czytelnika, więc osłodzi tęsknotę za ulubionym misiem podczas wakacji w trybie offline.

Bajeczki na dzień dobry. Przygody misia Paddingtona

Dzień rozpoczęty w świetnym towarzystwie trzeba też dobrze zakończyć, a w tym pomoże książka „3 bajeczki przed snem. Przygody Misia Paddingtona” z wyjątkową, świecącą okładką. Niesamowity efekt podczas wspólnego czytania przed snem doskonale uzupełnia opowieści przygotowane dla najmłodszych fanów Misia.

Paddington - 3 bajeczki przed snem

Czytaj też: Jak dłużej cieszyć się bohaterami z filmów?