Wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze dzieci były bystre i spostrzegawcze, miały świetną pamięć i logicznie myślały. Jako rodzice zadajemy sobie pytanie: jak ćwiczyć spostrzegawczość dziecka? Pomogą w tym łamigłówki!

Niektóre maluchy bawią się w detektywa, lubią obserwować otaczający je świat i mają sokoli wzrok. Inne dzieci miewają trudność z odróżnianiem podobnych kształtów lub zauważaniem szczegółów na ilustracjach w książkach. Dobra wiadomość jest taka, że na wykształcenie spostrzegawczości u dzieci są skuteczne sposoby. Wiele z nich dobrze znamy – to właśnie łamigłówki dla dzieci, które sami rozwiązywaliśmy, kiedy byliśmy mali.

Poniżej znajdziesz nasze propozycje zabaw poprawiających spostrzegawczość dziecka, które zajmą i rozbawią najmłodszych, wspierając ich rozwój.

Jak ćwiczyć spostrzegawczość malucha w domu?

Żeby wykształcić u naszego dziecka zdolność zaangażowanej obserwacji, czyli zarówno dostrzegania szczegółów, jak i oddzielania informacji ważnych od drugorzędnych, nie potrzebujemy specjalnych narzędzi. Wystarczą przedmioty i zabawki, które towarzyszą maluchom na co dzień. Oto kilka zabaw ćwiczących spostrzegawczość, do których konieczne jest tylko to, czym dziecko bawi się każdego dnia.

Zabawa nr 1: zgadnij, co się zmieniło

Ułóżmy na stole kilka przedmiotów, np. kubek, długopis, notes itp., i poprośmy malucha, żeby dokładnie się im przypatrzył. Następnie poprośmy go o zamknięcie oczu i usuńmy jeden z przedmiotów. Zadaniem dziecka jest wskazanie brakującej rzeczy. Możemy zacząć od niewielkiej liczby przedmiotów i stopniowo ją zwiększać, żeby podnieść stopień trudności gry.

Zabawa nr 2: posegregujmy to razem

Polega na segregowaniu rzeczy według określonej cechy. Mogą to być choćby ubranka w szafie lub zabawki, które nasza pociecha ma ułożyć zgodnie z ich kolorem lub materiałem, z jakiego są zrobione. Wariantem tej zabawy jest szeregowanie zabawek względem wielkości, od najmniejszej do największej. Kto wie, może ta gra zachęci nasze pociechy do utrzymywania większego porządku w pokoju?

PS Przeczytaj też: Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Zabawa nr 3: sokole oko

To układanie rzeczy, na przykład kredek lub długopisów, na stoliku – w równej odległości. Można ją mierzyć za pomocą patyczka lub kawałka papieru lub też zaznajomić dziecko z wynalazkiem, jakim jest linijka, i pomóc mu jej używać. Dziecko ćwiczy tutaj dokładność.

Książeczki, które ćwiczą spostrzegawczość u dzieci

Kiedy nasza pociecha znudzi się już obserwowaniem i porządkowaniem swoich zabawek, z pomocą przychodzą nam książeczki i gazetki dla maluchów. Na ich stronach znajdziemy niezliczone łamigłówki i ćwiczenia na spostrzegawczość dla dzieci. Warto sięgać po książki, w których pojawią się takie zadania:

  • Połącz kropki. Ta prosta zabawa zmusza malucha do skupienia się i wyłowienia z mnóstwa kropek kształtu i narysowania go. Poza poprawą spostrzegawczości to ćwiczenie wspomaga także koordynację między okiem a ręką.
  • Szukanie różnic między obrazkami. Takie zagadki zajmują maluchy na długo. Stopień trudności należy dostosować do wieku i zdolności dziecka. Ciekawym wariantem takiej gry jest zabawa w szukanie podobieństw między postaciami na obrazkach lub przedmiotami codziennego użytku.
  • Odwzorowywanie szlaczków na kartce. Choć na początku może być żmudne, jest też bardzo wciągające. Kopiowanie wzorków ołówkiem lub długopisem do doskonały wstęp do nauki pisania. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko mogło ćwiczyć takie wzory więcej niż jeden raz, wypróbuj kolorowanki ze zmywalnym papierem takie jak z serii „Rysuję i ścieram” Wydawnictwa HarperCollins.
Szlaczki.Akademia Mądrego Dziecka. Rysuję i ścieram + pisak - Marzenna Dobrowolska

Czy spostrzegawczość to tylko patrzenie?

Choć intuicyjnie kojarzymy zdolność obserwacji i spostrzegawczość ze wzrokiem, to powinniśmy pamiętać, że jest ona związana też z innymi zmysłami. To prawda, że percepcja wzrokowa odgrywa główną rolę w nauce czytania, pisania i matematyki, a co za tym idzie – w rozwijaniu zdolności myślenia abstrakcyjnego. Możesz przeczytać o tym w artykule „Myślenie abstrakcyjne – jak ćwiczyć je u dziecka? Otwieramy laboratorium małego naukowca”. Jednak słuch, smak i dotyk także powinny być zaangażowane w dziecięcy trening spostrzegawczości!

Wykorzystując zasady gry memory, możemy bawić się w rozpoznawanie dźwięków i smaków. Wystarczy zebrać kilka identycznych kubeczków, choćby po jogurtach, i napełnić po dwa z nich ryżem, kamyczkami, grochem i piaskiem. Tak zrobione grzechotki posłużą nam do rozpoznawania i łączenia ze sobą dźwięków. A warto wiedzieć, że percepcja słuchowa jest niezbędna do nauki i rozpoznawania głosek języka, zarówno ojczystego, jak i obcego.

a

Każdy spacer i wspólna zabawa czy czytanie książeczki mogą być okazją do ćwiczenia spostrzegawczości dziecka. Ta zdolność to wspaniały kapitał na przyszłość i pierwszy krok do rozwijania inteligencji maluchów.