Jednym z elementów, których – często nieświadomie – uczymy swoje dzieci od pierwszych chwil życia jest poczucie estetyki. Jak kształtować wrażliwość estetyczną malucha i pokazywać różne sposoby artystycznego przekazu?

Wrażliwość estetyczna u dziecka

Dzieci aktywnie obserwują i poznają świat, w którym żyją. Bardzo intensywnie odbierają różnorodne bodźce estetyczne: cieszą się kształtem, dźwiękiem, fakturą czy barwą przedmiotów, wrażenie robi także zapach i ruch. Elementy świata, jakie dziecko poznaje na tym etapie, nie są wcale wartościowane w taki sposób, jak odbieramy je w dorosłym życiu: zachwyt malucha może w dokładnie ten sam sposób wzbudzić piękny obraz w muzeum jak i pięknie ilustrowana książka, znaleziona roślinka czy muszelka. Kontakt z różnymi rodzajami bodźców pobudza wrażliwość dziecka i wzbogaca jego wyobraźnię.

Jak kształtować u dziecka poczucie estetyki?

Najczęściej spotykanymi przez dzieci wrażeniami estetycznymi są te związane z przyrodą: piękne i barwne rośliny, śpiew ptaków, zjawiska natury i atmosfery, niezwykłe krajobrazy. Możliwość odbierania wrażeń za pomocą wielu zmysłów jednocześnie, jak w przypadku przyrody, bardzo silnie działają na emocje i umysł, dlatego dbaj o częsty kontakt dziecka z naturą.

Elementy rzeczywistości, które dziecko rozumie jako piękne i harmonijne sprawiają mu radość i pobudzają do rozwoju inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności wyrażania siebie. To poczucie estetyki, wypracowane od najwcześniejszych momentów życia, ma wpływ na to, jak maluch będzie w przyszłości kreował swoją rzeczywistość: dobór garderoby, aranżacja wnętrz, wybór zainteresowań. Wrażliwość estetyczna u dziecka powinna więc być rozwijana na różne sposoby, aby ułatwić maluchowi poznawanie różnych aspektów sztuki i wyrazu artystycznego.

Wyobraźnia i estetyka – dzieci a wrażliwość na piękno

Rozwijanie wrażliwości estetycznej u dziecka opiera się na kontakcie z różnymi sposobami pokazywania świata. Ułatwieniem procesu są odpowiednie książeczki. Czytanie oraz oglądanie książek i picture booków pomoże nauczyć dziecko doceniania nierealistycznego pokazywania świata.

Książki z serii ART: Kobiety i sport i Kobiety i nauka, to zbiory biografii niesamowitych i inspirujących kobiet, które walczyły ze stereotypami. Ich życiorysy i osiągnięcia ilustratorka przedstawia na obrazkach, które nie odpowiadają realistycznemu przedstawieniu – w ten sposób pomagają lepiej wyobrazić sobie osobę i jej charakter.

Obraz zawierający mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Podobne założenie zainspirowało powstanie książki „Ja i moje mikroby”. Trudno jest rozmawiać o czymś, czego nie widać, prawda? Istnieją obok nas stworzonka tak malutkie, że niewidoczne gołym okiem, dlatego autor książki wyobraził je sobie, aby w ciekawy i zabawny sposób przekazać dzieciom wiedzę.

„Kosmiczne Urodziny. Lecimy na Księżyc” to podobny sposób pokazania maluchom tego, co chciałyby wiedzieć, a nie mogą zobaczyć – codziennego życia na Księżycu. Precyzyjne i estetyczne ilustracje są efektem wyobrażenia autora na temat kosmicznego przyjęcia urodzinowego.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Pozostając w temacie organizowania imprezy, zabawne i ciekawe grafiki znajdziecie w książce „Balonowa 5” z serii ART. Barwne ilustracje zachwycą dziecko i pokażą, że nie ma jednego, dobrego sposobu na pokazanie świata – rysunki bywają abstrakcyjne i są metaforą, efektem pracującej wyobraźni autora.

Van Dog”, psi malarz stworzony przez Gosię Herbę, ilustratorkę Balonowej 5, to artysta tworzący obrazy pełne barw i szczegółów. Książka porusza temat sztuki i tworzenia w formie zrozumiałej dla maluchów, a w pięknych rysunkach dziecko odnajdzie kolejną wizję świata.

Obraz zawierający tekst, bałagan

Opis wygenerowany automatycznie

Niezwykle piękną książką, po którą warto sięgnąć już z kilkulatkiem, jest „Historia naturalna wróżek”. Inspirowana dawnymi atlasami historii naturalnej, zachwyca szczegółowością ilustracji oraz ich wyjątkową estetyką. Eleganckie wydanie w płóciennej oprawie skrywa złożony i fascynujący świat wróżek. Świetnie opracowana książka – nie tylko pod kątem wizualnym – będzie pobudzać wyobraźnię Twojego dziecka przez wiele lat (a pociecha za każdym razem odnajdzie w lekturze coś nowego).

Historia naturalna wróżek – okładka

O tym, dlaczego warto podsuwać dzieciom także książki fantastyczne, przeczytasz tutaj: Myślenie magiczne u dzieci, czyli po co dzieciom magia?

Korzyści z rozwoju wrażliwości estetycznej

To cenne, aby od najmłodszych lat pokazywać dziecku piękne i różnorodne sposoby ilustrujące podobne tematy – dzięki temu łatwiej zrozumie, że wizja artystyczna jest sposobem wyrażania siebie i swoich przekonań. Dzięki obcowaniu z różnymi możliwościami, łatwiej odnajdzie własne narzędzia i kolory. Wrażliwość estetyczna u dziecka rozwija się przez obserwację i praktykę – dlatego książki artystyczne mogą pomóc rozwijać umiejętność rysowania u dziecka. Świetnym sposobem ćwiczenia wyobraźni, indywidualnego stylu i gustu są kolorowanki. Z ulubionymi bohaterami dziecięcych serii bajek, maluch może rozwijać sprawność manualną i odważnie wykraczać poza przyjęte schematy. „Przygody Misia Paddingtona. Koloruj i naklejaj” albo „Bing” to sprawdzeni towarzysze zabaw, z którymi dziecko może ćwiczyć kolejne umiejętności.

Przygody Misia Paddingtona. Koloruj i naklejaj (okładka)

Zinteresuje Cię: Etapy rozwoju rysunku u dziecka

Kształtowanie wrażliwości estetycznej od najmłodszych lat za pomocą różnych przeżyć i wrażeń pomoże dziecku podejmować własne aktywności twórcze i rozwijać umiejętność wyrażania siebie i swoich emocji. Obcowanie z różnorodną sztuką wspiera rozwój emocjonalny u malucha, a Tobie pozwoli ponownie zachwycać się małymi rzeczami.