Świat wsi jest niezwykle interesujący, szczególnie z dziecięcej perspektywy. Niesamowite i ogromne pojazdy, cała gama roślin i ciekawe zwierzęta to tylko wstęp do tego, co można odkryć, wyruszając poza miasto. Wiejską przygodę możecie zacząć już na kanapie, wystarczy, że sięgniecie po książki dla dzieci o życiu na wsi. Wybierzcie najciekawsze!

Po co sięgać po książki o życiu na wsi?

Książki o życiu na wsi w naturalny sposób wspierają rozwój emocjonalny i uczą empatii. Dzięki nim nasze pociechy mogą poznawać lepiej wiejskie zwierzęta, ich zwyczaje, a także sposób opieki nad nimi. To naturalny sposób, by zainteresować dziecko przyrodą, pokazać mu, jak działają prawa natury i jak wygląda życie w zgodzie z nią.

Choć książeczki nie zastąpią prawdziwego wyjazdu na wieś, to mogą całkiem dobrze do niego przygotować albo go uzupełnić!

Nasze ulubione książki dla dzieci o życiu na wsi

1. Pierwsze słowa: Na wsi

To wspaniała książka o życiu na wsi dla najmłodszych czytelników. Bogate ilustracje i ruchome elementy nie pozwalają oderwać maluchowi wzroku – ani paluszka! Książeczka kartonowa świetnie wspiera rozwój dłoni i motoryki małej. Jednocześnie służy do poznawania nowych słów i zjawisk, a dzięki temu dodatkowo pobudza wyobraźnię malucha. Znajdziecie w niej kurczaczki, króliczki i inne zwierzęta, ale także fantastyczny traktor z przyczepą. Aha! I Koniecznie sprawdźcie, co ukrywa się za snopkami siana!

 2. Pierwsze słowa. Warzywa

Warzywa. Pierwsze słowa

Dzięki tej książeczce mały obserwator ma okazję lepiej poznać różne warzywa, ich kolory i kształty. W ten sposób naturalnie poszerza się słowniczek pierwszych słów, a pociecha dowiaduje się, jakie rośliny znajdzie na polach uprawnych. Niektóre z nich rosną w ziemi, inne na krzaczkach – a wszystkich warto skosztować! Samodzielne przeglądanie ilustracji i ruchome elementy wspierają rozwój manualny dziecka, a także inspirują do próbowania nowych smaków. Sprawdźcie sami!

Czytaj też: Książki o zwierzętach dla dzieci

3. Moje pierwsze 100 słów na wsi

Moje pierwsze 100 słów na wsi

Aby z zachwytem poznawać otaczający nas świat, warto mieć w zapasie odpowiednio dużo słów, aby móc go opisać. A to, z czym związane jest życie na wsi, książka „Moje pierwsze 100 słów na wsi” pokazuje maluszkowi na barwnych ilustracjach i otwieranych okienkach, co dodatkowo wzmacnia ciekawość i chęć odkrywania. Możecie lepiej zobaczyć zwierzątka z zagrody i niezbędne tam sprzęty, a także zobaczyć, jak powstaje m.in. zboże. Dzięki temu możesz także opowiedzieć dziecku, skąd bierze się pachnący chleb i warzywa, które znajdują się na kanapce.

4. Na farmie. Poznaję dotykiem

Świat to doświadczenie wielozmysłowe – szczególnie tak barwny, jak ten wiejski. Dlatego też książki dla dzieci o życiu na wsi powinny uczyć odkrywania otoczenia za pomocą różnych zmysłów. W książeczce z serii „Poznaję dotykiem” czekają na malucha filcowe strony i registry z wizerunkami zwierząt gospodarskich. Dzięki temu lekka i dobrze leżąca w dziecięcych rękach książka jest łatwa w przeglądaniu i niezwykle interesująca – tym bardziej że każda strona to okazja do zabawy! Proste zadania w szukanie i znajdowanie wspomagają spostrzegawczość, skupienie uwagi i wskazywanie. A wszystko to w atmosferze zabawy i towarzystwie krówek, gąsek i króliczków.

5. Poznajemy świat. Farma

Wiele atrakcji dostarczy też książeczka z dwunastoma puzzlami, które przedstawiają zwierzątka i produkty, które dzięki nim trafiają do naszych domów. Czy potraficie przyporządkować je do właściwych miejsc? Spróbujcie też wspólnie naśladować dźwięk kota, krowy albo traktora – to pozwoli ćwiczyć nie tylko dłonie, ale też rozwinie aparat mowy. Może spróbujecie wymówić też pierwsze słowa?

6. Dzień na farmie. Czytaj i baw się

Książeczka i zabawka to jedno z połączeń, które dzieci uwielbiają. Oba te aspekty znajdziecie w niewielkiej, ale pełnej śmiechu książce „Dzień na farmie”. To kolejna książka o życiu na wsi, która pomaga rozwijać spostrzegawczość przez proste zadania, umiejętności manualne i daje dużo frajdy! Razem z wyciąganym z okładki traktorkiem możecie wyruszyć na zwiedzanie farmy, podziwiać uprawy i żyjące na wsi zwierzątka. Gotowi na przygodę?

Książki o życiu na wsi dla dzieci pokazują, jak wygląda codzienność i wysiłek wkładany w uprawę i opiekę nad zwierzętami. Warto od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, jak trudną, ale interesującą pracą jest hodowla czy uprawa roli. Dzięki temu docenią jej wpływ na nasze codzienne żywienie i otaczający nas świat.