Świat wsi jest niezwykle interesujący, szczególnie z dziecięcej perspektywy. Niesamowite i ogromne pojazdy, cała gama roślin i ciekawe zwierzęta to tylko wstęp do tego, co można odkryć, wyruszając poza miasto. Wiejską przygodę możecie zacząć już na kanapie, wystarczy, że sięgniecie po książki dla dzieci o życiu na wsi. Wybierzcie najciekawsze!

Po co sięgać po książki o życiu na wsi?

Książeczki o życiu na wsi w naturalny sposób wspierają rozwój emocjonalny dziecka i uczą empatii. Dzięki nim nasze pociechy mogą poznawać lepiej wiejskie zwierzęta, ich zwyczaje, a także sposób opieki nad nimi. To naturalny sposób, by zainteresować dziecko przyrodą, pokazać mu, jak działają prawa natury i jak wygląda życie w zgodzie z nią.

Tego typu publikacje często ukazują prostotę i radość z codziennych małych rzeczy, co pomaga najmłodszym doceniać to, co mają, i cieszyć się drobnymi przyjemnościami.

Choć książeczki nie zastąpią prawdziwego wyjazdu na wieś, to mogą całkiem dobrze do niego przygotować albo go uzupełnić!

Nasze ulubione książki dla dzieci o życiu na wsi

1. Pierwsze słowa: Na wsi

To wspaniała książka o życiu na wsi – w sam raz dla najmłodszych czytelników. Bogate ilustracje i ruchome elementy nie pozwolą maluchowi oderwać od ilustracji wzroku – ani paluszka! Kartonowa książeczka świetnie wspiera rozwój motoryki małej. Jednocześnie służy do poznawania nowych słów i zjawisk, dzięki czemu pobudza wyobraźnię dziecka. Znajdziecie w niej kurczaczki, króliczki i inne zwierzęta, ale także fantastyczny traktor z przyczepą. Aha! I koniecznie sprawdźcie, co się ukrywa za snopkami siana!

 2. Pierwsze słowa. Warzywa

Warzywa. Pierwsze słowa

Dzięki tej książeczce mały obserwator ma okazję lepiej poznać różne warzywa, ich kolory i kształty. W ten sposób naturalnie poszerza się słowniczek dziecka. Ponadto dowiaduje się ono, jakie rośliny znajdzie na polach uprawnych. Niektóre rosną w ziemi, inne na krzaczkach – a wszystkich warto skosztować! Samodzielne przeglądanie ilustracji i ruchome elementy wspierają rozwój manualny dziecka, a także inspirują do próbowania nowych smaków. Sprawdźcie sami!

Czytaj też: Książki o zwierzętach dla dzieci

3. Moje pierwsze 100 słów na wsi

Moje pierwsze 100 słów na wsi

Aby z zachwytem poznawać i opisywać otaczający świat, warto mieć w zapasie odpowiednio dużo słów. A to, z czym związane jest życie na wsi, książka „Moje pierwsze 100 słów na wsi” pokazuje maluszkowi za pomocą barwnych ilustracji i otwieranych okienek, co dodatkowo wzmacnia ciekawość i chęć odkrywania. Możecie lepiej przyjrzeć się zwierzątkom z zagrody i niezbędnym tam sprzętom, a także zobaczyć, jak powstaje m.in. zboże. Dziecko znajdzie także odpowiedź na pytania, skąd się bierze pachnący chleb oraz skąd pochodzą znajdują się na kanapce warzywa.

4. Na farmie. Poznaję dotykiem

Poznawanie świata – szczególnie tak barwnego, jak wiejski – to doświadczenie wielozmysłowe. W książeczce z serii „Poznaję dotykiem” czekają na malucha filcowe strony i registry z wizerunkami zwierząt gospodarskich. Lekka i dobrze leżąca w dziecięcych rękach książka jest łatwa w przeglądaniu i niezwykle interesująca – tym bardziej że każda strona to okazja do zabawy! Proste zadania polegające na szukaniu określonych elementów wspomagają spostrzegawczość, skupienie uwagi i wskazywanie. A wszystko to w atmosferze zabawy oraz w towarzystwie krówek, gąsek i króliczków.

5. Poznajemy świat. Farma

Wiele atrakcji dostarczy też najmłodszym książeczka z dwunastoma puzzlami przedstawiającymi zwierzątka i produkty, które dzięki nim trafiają do naszych domów. Maluchy sprawdzą, czy potrafią przyporządkować je do właściwych miejsc, a także spróbują swoich sił w naśladowaniu odgłosów wydawanych przez kota, krowę czy traktor. Będą więc mogły ćwiczyć nie tylko motorykę małą, ale i aparat mowy. Być może przy tej okazji wymówią także swoje pierwsze słowa.

6. Dzień na farmie. Czytaj i baw się

Książeczka i zabawka to jedno z połączeń, które dzieci uwielbiają. Oba te aspekty znajdziecie w niewielkiej, ale pełnej śmiechu publikacji „Dzień na farmie”. To kolejna książka o życiu na wsi, która pomaga rozwijać spostrzegawczość, umiejętności manualne i daje dużo frajdy! Razem z wyciąganym z okładki traktorkiem dzieci wyruszą na zwiedzanie farmy, gdzie będą miały okazję podziwiać uprawy i żyjące na wsi zwierzątka. Gotowi na przygodę?

7. Zwierzęta na wsi. Dotykam, zgaduję

Nie ma jak wspólna zabawa dziecka z opiekunem! Idealnie w tym celu sprawdzi się duża kartonowa książka „Zwierzęta na wsi”. Na każdej rozkładówce znajduje się fragment materiału do dotknięcia, stanowiący podpowiedź, z jakim zwierzątkiem maluch ma do czynienia. Poprawność swojej odpowiedzi może sprawdzić, otwierając klapkę i patrząc, jakie zwierzątko tam się ukryło. A wybór jest duży – przedstawione zostały krowa, owca, koń, kura oraz kaczka.

8. Na wsi. Układam puzzle

Kolejna pozycja umożliwiająca maluchowi eksplorowania wiejskiego świata. Każde z przedstawionych zwierzątek – krowa, koń, owca i kura – występuje jako puzzel składający się z dwóch elementów. Można je nie tylko układać, ale i kolorować. Wystarczy ułożyć puzzel na kartce i odrysować krawędzie zwierzątka, a następnie wspólnie z dzieckiem pomalować je kredkami. Układanie puzzli pomaga maluchowi w skupieniu, a kolorowe obrazki pobudzają zmysł wzroku.

9. Ogródek warzywny. Niesamowity spacer

W tej książeczce edukacyjnej mały czytelnik poznaje warzywa, które można uprawiać na grządkach, oraz zwierzątka lubiące roślinne przysmaki. Lekturę umilają ruchome elementy skrywające odpowiedzi na znajdujące się w tekście pytania oraz zmieniające wygląd obrazków. Dzięki kontrastowej kolorystyce i uproszczonej formie maluchy bez trudu zapamiętują nowe słówka, nazwy przedmiotów i ich przeznaczenie.

Książeczki o życiu na wsi dla dzieci stanowią nieocenione źródło wiedzy na temat wiejskiej codzienności. Ukazują także piękno i znaczenie natury. Warto już od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, jak trudną, ale i interesującą pracą jest hodowla zwierząt czy uprawa roli. Dzięki temu docenią jej wpływ na nasze codzienne żywienie i otaczający nas świat.