Przygody dziewczynki słynącej ze swoich zmiennych humorków i jej przyjaciół podbiły serca dzieci na całym świecie. Nic dziwnego. Hania to bohaterka z krwi i kości, postać bliska i dziewczynkom, i chłopcom, mierząca się z wyzwaniami i problemami podobnymi do tych, które mają czytelniczki i czytelnicy. Serię docenili również rodzice, którzy w książkach o Hani znajdują mnóstwo tematów do ważnych rozmów z dziećmi i pomysłów na przekazanie im aktualnej wiedzy naukowej z wielu dziedzin.

Zabawne opowieści dla dzieci – Hania Humorek

Wciągające od pierwszych stron książki z serii są pełne inteligentnego humoru. Jest on widoczny nie tylko w opisanych dziecięcych perypetiach, ale również w warstwie językowej. Dodajmy do tego zabawne czarno-białe ilustracje i mamy lekką, wciągającą i poprawiającą nastrój lekturę. Tę lekkość udało się autorce Megan McDonald osiągnąć, mimo że książki pokazują całą paletę dziecięcych emocji, które często bywają dla małych ludzi trudne.

Hania to trzecioklasistka, która często wpada w złość lub melancholię, irytuje się i „warczy” na rodzinę i przyjaciół. Nie ma dnia, żeby ktoś nie usłyszał jej słynnego „wrrr”. Jednocześnie dziewczynka jest świadoma swoich uczuć. Poprawnie je interpretuje, czuje, kiedy zbliża się „paskudny humorek” i dostrzega konsekwencje swoich działań podejmowanych pod wpływem emocji. Duża w tym zasługa wspierających ją dorosłych, wyrozumiałych rodziców, zaangażowanego nauczyciela, ukochanej babci, ale również rówieśników, a nawet młodszego brata, który szanuje siostrzane granice. Opowiadania o Hani Humorek to książki dla dzieci o emocjach – doskonały punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi o sposobach radzenia sobie z uczuciami.

Książki, które uczą funkcjonowania w grupach rówieśniczych

Ważnym elementem historii o Hani są relacje z rówieśnikami, tym bardziej, że ze względu na jej charakter, Hani ciężko jest zaakceptować część kolegów i koleżanek. Na dodatek dziewczynka poszukuje swojego miejsca w klasie, chce zaistnieć, chce być lubiana. Uczy się zasad społecznych. Autorka zaznacza to już w pierwszym tomie „Hania Humorek. Mistrzyni humorków”, w którym bohaterka nie chce wrócić po wakacjach do szkoły, żeby nie spotkać niektórych kolegów. Hania jednak nikogo nie skreśla i wielokrotnie przekonuje się, że nielubiany kolega może stać się najlepszym przyjacielem, a koleżanka, która ją irytuje, ma w istocie sporo zalet i wiele można się od niej nauczyć. To cenna lekcja dla młodych czytelniczek i czytelników. Zwłaszcza dziś, kiedy dzieci czeka powrót do szkół po długiej nieobecności i budowanie relacji z rówieśnikami na nowo.

Jak odciągnąć dzieci od ekranów? Pomoże w tym seria o Hani Humorek

Pierwsze książki o Hani powstały 20 lat temu. Czy w związku z tym się zdezaktualizowały? Absolutnie nie! To wciąż opowieści o współczesnych dzieciach zainteresowanych kosmosem czy dinozaurami i mających dużą, aktualną wiedzę na ich temat. Tym, co odrobinę różni ich świat o świata dzieci dorastających w trzeciej dekadzie XXI wieku, jest mniejsza liczba ekranów wokół nich. To nie są dzieciaki przykute do telefonów i tabletów.

Rzeczywiście książki z serii poruszają tematy i problemy bliskie współczesnym dzieciom. Przykładem może być tom „Hania Humorek ratuje świat”, z którego dzieci dowiedzą się, jak chronić przyrodę. W tym tomie doskonale widać kolejną ogromną zaletę serii – skrupulatność Hani, która z zapałem godnym prawdziwej naukowczyni gromadzi i weryfikuje fakty, tworzy listy i plany. Tego podejścia dzieci mogą nauczyć się od lubianej bohaterki. Hania uczy, jak skutecznie się uczyć!

Czytanie o jej przygodach pozwala dzieciom zdobyć wiedzę, podsuwa pomysły na kreatywne zabawy w domu, szkole, ogrodzie czy najbliższej okolicy.

Samodzielne czytanie – od czego zacząć?

Hania zachęca też do czytania! Nie tylko dlatego, że wraz z bratem Smrodkiem należy to czytelniczego klubu, opisanego w książce „Hania Humorek. Pożeracze książek”.Książki z serii są przyjazne początkującym czytelnikom; mają duże litery, poręczny format, ilustracje nawiązujące do treści. To doskonała propozycja dla tych dzieci, które opanowały już sztukę czytania i szukają atrakcyjnych książek. Nie zapomniano jednak o tych, które przygodę z czytaniem dopiero rozpoczynają. Dla nich jest przeznaczona podseria „Hania Humorek i przyjaciele”,z mniejszą ilością tekstu i kolorowymi ilustracjami.

Hania Humorek