Zastanawiasz się, jak przygotować swoją pociechę na nowy, zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny 2020/2021? Z pewnością pomogą w tym książki na rozruszanie głowy przed pierwszym dzwonkiem – zagadki i ćwiczenia, które nie tylko bawią dziecko, ale też uczą nowych rzeczy. Poniżej prezentujemy zestawienie interesujących tytułów.

Czytając, pisząc czy rozwiązując łamigłówki, maluch szybciej się usamodzielnia, dojrzewa emocjonalnie i nabiera pewności siebie. Z pomocą książek można zarówno ćwiczyć jego pamięć, jak i rozwiązać częste problemy z koncentracją. Ale to wciąż nie wszystko – warto zainwestować również w tytuły ciekawe wizualnie, które rozwiną dziecko nie tylko intelektualnie, ale także artystycznie. I nieważne, czy Twój maluch dopiero zaczyna przygodę z podstawówką, czy przygotowujecie się po prostu na powrót do szkoły – te książki sprawdzą się w obu przypadkach.

Książki na nowy rok szkolny

„Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Pożywienie” – tytuł poprzez proste komunikaty uświadamia najmłodszemu odbiorcy, jak powinny wyglądać prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzięki wycinankom i kolorowankom dziecko ćwiczy swoją sprawność motoryczną, a jednocześnie uczy się, bawiąc. I to nie tylko o zdrowej i przetworzonej żywności, ale nawet o… hodowli warzyw.

Dlaczego to dobra książka dla dzieci wracających do szkoły? Tak jak inne wydania spod znaku „Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych” pozwala wprowadzić do zabaw dziecka ćwiczenia, które skonstruowane są podobnie jak zadania na szkolnych kartach pracy. Z tą różnicą, że tutaj chodzi o zabawę! Dzięki temu dziecko gładko przejdzie od wakacyjnej beztroski do szkolnych obowiązków ?

„Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Drzewa” – dzięki tej publikacji Twoja pociecha posiądzie dużą wiedzę o drzewach. O ich różnych gatunkach, roli w przyrodzie oraz o korzyściach, jakie można z nich czerpać. Autor zachęca najmłodszego odbiorcę do zabawy na świeżym powietrzu i samodzielnego ich odkrywania.

„Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Owady” – książka nauczy małego odkrywcę rozpoznawać, porządkować i nazywać różne gatunki owadów, a to wszystko w bardzo przystępny i interesujący sposób. Zeszyt zawiera wycinanki, kolorowanki, inspiracje przyrodnicze oraz pomysły na ciekawe eksperymenty.

„Dzień z przyrodą. 101 zadań inspirowanych naturą” to obszerna publikacja mająca pokaźny zbiór zadań – od obserwacji gwiazd i tworzenia kolaży z liści, poprzez rysowanie owadów i kolorowanie kwiatów, aż do robienia wianków i kwietnej girlandy. Dzięki wielu łamigłówkom i kolorowankom dziecko ćwiczy dokładność i spostrzegawczość, a także motorykę małą.

Goryl u fryzjera. Czytam sobie. Poziom 1” – opowiadanie o gorylu Mietku napisane jest krótkimi zdaniami, a tekst złożony został dużymi literami ułatwiającymi czytanie. Na marginesach umieszczono wyrazy, które mogą okazać się pomocne w nauce głoskowania. Tytuł przeznaczony jest dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem. To zresztą niejedyny tytuł z serii „Czytam sobie”. Znajdują się w niej także inne książki dla dzieci zaczynających przygodę z czytaniem. Dzięki temu możesz dobrać lekturę do zainteresowań dziecka ?

Mały skryba i wielka piramida. Czytam sobie. Poziom 2” to historia dla bardziej zaawansowanych czytelników, ponieważ zawiera dłuższe zdania i więcej dialogów. Tutaj również zastosowano dużą czcionkę, a wyrazy w ramkach służą do sylabizowania.

Flagi świata” – w atlasie tym znajdują się nie tylko ciekawostki o flagach czy dane statystyczne na temat różnych krajów, ale także mapy wraz ze zdjęciami najważniejszych miejsc. Dzięki dodanym do niego naklejkom dziecko może rozwijać sprawność manualną, a odkrywanie kolejnych faktów staje się prostsze.

Tabliczka mnożenia” – zeszyt, z którym Twoja pociecha poćwiczy i utrwali tabliczkę mnożenia. Publikację uatrakcyjniają kolorowe naklejki motywujące do wykonywania zadań matematycznych oraz plakat przedstawiający mnożenie od 1 do 12. Pozycja ta przygotuje na powrót do szkoły zwłaszcza te maluchy, które nie za bardzo polubiły się z matematyką w poprzedniej klasie.

Wspomagaj rozwój mózgu swojej pociechy

Skoro już wiesz, jak przygotować dziecko na powrót do szkoły, pamiętaj jeszcze o jednym. Maluchy szybciej zapamiętują i przyswajają informacje, ale mają też ograniczoną zdolność skupiania swojej uwagi na dłużej. Dlatego warto stymulować mózg dziecka, lecz wszelkie edukacyjne zabawy z książkami trzeba przerywać, gdy pojawią się pierwsze oznaki zmęczenia. Bez obaw – chwile spędzone z lekturami z powyższej listy sprawią, że dzieci i tak przyswoją sporą dawkę wiedzy, która dodatkowo pobudzi je do kreatywnego myślenia.